Hudba na ulici v nových rozměrech – je libo zahrát si na piáno?

Hudba Kultura / 5.9.2013

Lidé si život oživují různými způsoby. Někdo rád vyrazí s piknikem, jiný zase s piánem – a třeba rovnou do ulic!

Pouliční umělci nosí hudbu s sebou

Hudba na ulici dnes není nic neobvyklého. Často se může stát, že na náměstí vidíme hrát saxofonistu, na ulici můžeme potkat kytaristu, který se sám doprovází zpěvem a podobně. Většinou s sebou tito pouliční umělci nosí nástroje, které jednoduše přinesou a poté, co nasbírají do klobouku pár drobných, si je zase odnesou. Nyní se ovšem začíná šířit něco nového – nemusí to být pouze saxofon či kytara, co můžete na ulici slyšet. Teď můžete klidně jít a cestou z práce natrefit rovnou na piáno umístěné uprostřed náměstí.

„Piána na ulici“ jako projekt kavárníka

Ondřej Kozba stíní před sluníčkem hrající důchodkyni

Ondřej Kozba stíní před sluníčkem hrající důchodkyni. Zdroj: facebook.com/piananaulici

Zásluhy připadají šikovnému kavárníkovi Ondřeji Kozbovi, který se rozhodl uskutečnit projet „Piána na ulici“, jehož cílem je umístit právě tyto hudební nástroje do různých zákoutí České republiky. Tento spontánní kavárník chce motivovat a inspirovat lidi k prožívání radosti, v tomto případě skrz hudbu. Kozba již klavír do veřejného prostoru v minulosti sice stavěl, nyní ale jeho inspirativní projekt nabývá na úspěšnosti. V pražských ulicích již můžeme nalézt několik pián, která jsou přístupná všem kolemjdoucím, jak starým, tak i mladým, aby si zahráli a oživili tím den sobě i ostatním.

Svět se již s něčím podobným setkal díky projektu „Play Me, I’m Yours“, což je práce britského umělce Luka Jerrama, který s nápadem stavět piána na ulice přišel v roce 2008. Nyní je po světě umístěno přes 800 pián do přibližně 35 měst od New Yorku až po Londýn. Projekt Ondřeje Kozby se ale rozvíjí nezávisle a pod mezinárodní projekt se neřadí.

Sedmiminutová videoukázka „piána na ulici“ na náměstí Míru v Praze.

Aktuálně jsou piána rozmístěna na různých místech po Praze. O tom, zda se v ulicích bude objevovat více pián, rozhoduje především veřejnost, pro kterou byl celý projekt uskutečněn.

Pokud chcete projekt podpořit či se o něm dozvědět více, zde je nabídka odkazů na webové stránky, které Vám k tomu mohou napomoci:

Webové stránky projektu „Piana na ulici“

Facebook projektu „Piana na ulici“

Webový portál hithit.com

Piáno na Náměstí míru v Praze

Piáno na náměstí Míru v Praze. Zdroj: facebook.com/piananaulici

Zdroj perexové fotografie: wikipedia.org.

Daniela Kaminská

Daniela Kaminská

Člověk, který chce vědět všechno o všem a lenost je pro něj kamenem úrazu. Milovník fauny, kterému naopak flóra nic neříká. Člověk s věčným zájmem o lidi, společenské jak dění, tak chování a na neposledním místě kočky.

Zanechte komentář