Eugène Ionesco - Plešatá zpěvačka

Navštivte 16. ročník festivalu ostravských činoherních divadel

Divadlo Kultura / 27.11.2012

Každoroční migrace pedagogů, divadelních teoretiků a studentů divadelních škol směr Ostrava, ale proč? Bo Ost-ra-var !!!   Enem se nebujte a všici přyjdtě.

16. ročník již tradičního divadelního festivalu, přináší průřez Ostravskou tvorbou. Jaký je program letošního roku? 4 scény, 14 inscenací a 3 rozborové semináře, které se uskuteční v multižánrovém centru Cooltour, pod vedením MgA. Davida Drozda, Ph.D. (z katedry divadelní vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity). Festivalové novum tohoto ročníku je samostatná publikace, kde se objeví přepisy jednotlivých diskusních příspěvků z doprovodných seminářů. Průběh festivalu je komentován zpravodajem OST-RA-VAR, který bude k dostání na všech místech jeho konání. Další novinkou je možnost sledovat aktuální festivalové dění na Facebooku a nebo na webu www.ndm.cz.

Pygmalion

Pygmalion Zdroj: ndm.cz

Národní divadlo Moravskoslezské, které působí na obou hlavních tradičních kukátkových scénách v Divadle Antonína Dvořáka a v Divadle Jiřího Myrona, uvede Sajns Fikšn, aneb jak to vypadá, když jste v kosmické lodi a netušíte kam letíte a proč. Kuřačky, něžnou grotesku o virtuálních láskách, pracujících ženách a mužích v domácnosti. Lehkovážnou komedii pro seriózní publikum Jak důležité je mít Filipa, která se oblékla do nového kabátu, ten ji obstaral současný překlad Pavla Dominika. A režisér kultovního muzikálu Donaha! (Hole dupy) Pavel Šimák připravil i slavnou komedii George Bernarda Shawa Pygmalion.

Zcela jiným (neoficiálním) typem divadla je Divadlo Petra Bezruče, které je známé svou originální dramaturgií, moderním ztvárněním klasických děl a v neposlední řadě dramatizuje i díla s regionální tematikou. Vášně a city v hlavní roli, to nabídne dramatizace slavného románu Emily Brontëové Na větrné hůrce. Pestré vrstvy (autor románu Ivan Landsmann), které jsou samotnými herci divadla prezentovány „jako kultovka jak cyp“ a trojici uzavírá Správkař v režii Martina Františáka, který je obviněn z rituální vraždy pro svůj židovský původ.

Pestré vrstvy

Lukáš Melník Zdroj: bezruci.cz

Divadlo loutek už dávno není pouze tradiční scénou pro děti. Soubor uvede jednu divadelní hru, a to na motivy stejnojmenného bestselleru Josteina Gaardera Sofiin svět, který vykládá dějiny filozofie jako tajuplný a dobrodružný příběh zrání lidstva.

Komorní scéna Aréna nám připomene, že jsme milovali Sovětský svaz, ale zároveň jsme se jej i báli. Musíte vidět herecký koncert Aleny Sasínové-Polarczyk v roli Josefy Slánské v inscenaci S nadějí i bez ní. Režisér Janusz Klimsza představí „našeho“ polského dramatika Helmuta Kajzara ve dvou aktovkách Chlív/Paternoster. Téma rodinných vztahů v současném ruském prostředí otevře, černá tragikomedie Amigo a Grzegorz Kempinsky uzavře tuto inscenační mozaiku Plešatou zpěvačkou.

Doprovodným programem OST-RA-VARu bude v Galerii Opera v Divadle Jiřího Myrona výstava Mariana Pally Obyčejné obrazy naivního konceptualisty. Ostravské muzeum zve na výstavu Magie divadelního prostoru, která je věnována jedné z nejvýraznějších osobností historie ostravského divadla – scénografovi Vladimíru Šrámkovi.

OST-RA-VAR 2012 – PROGRAM

Středa 28. 11. 2012 

10:00 SAJNS FIKŠN – Národní divadlo moravskoslezské (Divadlo Jiřího Myrona)

13.00 S NADĚJÍ, I BEZ NÍ – Komorní scéna Aréna

16.00 SOFIIN SVĚT– Divadlo loutek Ostrava

18:30 PYGMALION – Národní divadlo moravskoslezské (Divadlo Antonína Dvořáka)

22:00 CHLÍV/PATERNOSTER – Komorní scéna Aréna

Čtvrtek 29.11. 2012

10:00 KUŘAČKY – Národní divadlo moravskoslezské (zkušebna Divadla Antonína Dvořáka)

13:15 KUŘAČKY – Národní divadlo moravskoslezské (zkušebna Divadla Antonína Dvořáka)

16:00 PLEŠATÁ ZPĚVAČKA – Komorní scéna Aréna

18:30 IVANOV – Národní divadlo moravskoslezské (Divadlo Antonína Dvořáka)

Pátek 30.11. 2012

10:00 AMIGO – Komorní scéna Aréna

13:00 – 15:00 1. seminář – COOLTOUR

16:00 SPRÁVKAŘ – Divadlo Petra Bezruče

18:30 DONAHA – Národní divadlo moravskoslezské (Divadlo Jiřího Myrona)

22:15 PESTRÉ VRSTVY – Divadlo Petra Bezruče

Sobota 1.12. 2012

9:30 – 13:30 2. seminář – COOLTOUR

14:30 NA VĚTRNÉ HŮRCE – Divadlo Petra Bezruče

18:30 JAK DŮLEŽITÉ JE MÍT FILIPA –  Národní divadlo moravskoslezské (Divadlo Antonína Dvořáka)

22:00 Společenské setkání účastníků festivalu 

Neděle 2.12.2012

10:00 – 12:00 3. seminář – COOLTOUR

Zdroj perexové fotografie: http://www.divadloarena.cz/

Tereza Jurčíková

Tereza Jurčíková

Zanechte komentář