komunismus

Za komunistů nám bylo lépe…?!

V obraze / 4.12.2012

Autor:

Po třiadvaceti letech se v nedávných krajských volbách dostali v řadě míst naší republiky opět k podílu na vládě komunisté.

A spolu s tím nabraly na hojnosti debaty o tom, jestli jsme se za minulého režimu měli či neměli lépe než dnes a jak se nám tehdy, v porovnání s dneškem, žilo.

Rozhodně není mým cílem se do těchto diskuzí pouštět i zde. Komunismus jsem sice ještě „zažil“, ale jelikož to bylo v prvních třech letech mého života, necítím se k takové činnosti ani trochu kompetentní. Na co bych ale rád upozornil, je zajímavý český web www.zakomunistu.cz, který na základě sesbíraných oficiálních statistických dat a špetky matematiky prezentuje srovnání cen a platů tehdy a nyní.

Nejde ale pouze o strohá konstatování toho, kolik stál rohlík v roce 1989 a kolik za něj zaplatíme dnes. Tyto údaje jsou totiž ještě navíc vztaženy k platům (jejichž hodnotu si můžete vybrat z předpřipravené množiny obsahující např. průměrný důchod, aritmetický průměr mezd, plat učitelky v mateřské škole apod.) a až následně porovnány. Během pár kliknutí myší se tak například dozvíte, že v roce 1989 jste si při platovém mediánu 3 000 Kčs mohli za celou výplatu koupit 2500 vajec po 1,2 Kčs. Naproti tomu v roce 2012 činil platový medián 21 000 Kč a průměrná cena vejce byla 2,3 Kč, tudíž si jich za svoji výplatu můžete pořídit 9 130. Použitím jednoduché trojčlenky navíc dostaneme, že cena vajíčka by v roce 2012 měla být 8,4 Kč, takže je tato komodita dnes vlastně o 73% levnější. Stejné porovnání si pak můžete prohlédnout i u mnoha dalších položek. Dozvíte se třeba také to, že díky technologickému pokroku je dnes absolutní cena televizoru dokonce nižší než před třiadvaceti lety.

zdroj: zakomunistu.cz

Dokážu si představit, jak se v tuto chvíli chytají za hlavu všichni ekonomové a matematici s tím, kolik všemožných faktorů tato stránka zanedbává a jak se tudíž takové srovnání nedá vůbec použít. Nicméně je to (alespoň pro mě) zajímavá ilustrace cen zboží vzhledem k platům za minulého režimu a dnes.

Zdroj úvodního obrázků: sxc.hu

David Eršil

David Eršil

Vystudovaný počítačový grafik se závislostí na internetu a moderních technologiích, momentálním zaměstnáním například vývojář mobilních aplikací pro operační systémy Android a Windows 8 Metro. Vášnivý cestovatel, cyklista, fotograf a příležitostný psavec jednadvacáté generace. --Máte námět na článek? Napište mi na david.ersil@generace21.cz.

Zanechte komentář