Sedm tipů, které oživí vaši kuchyň

Na talíři / 26.8.2013

Vymeťte z kuchyně šeď pomocí pár praktických a osvěžujících nápadů.

Kuchyň je místo, na jaké většina žen nedá dopustit. Je to místo dění vší alchymie, a aby z ní vzešly ty největší dobroty, měla by se hospodyňka či kuchař cítit pohodlně a příjemně. Ať už máte svou milovanou kuchyň řadu let a hledáte oživení, nebo jste spíš ve fázi plánování této jídelní svatyně, snad vás inspiruje jeden ze sedmi nápadů, které vám přinášíme.

Netradiční šuplíková kouzla

Zejména menší kuchyně jistě ocení možnost někam chytře a prakticky schovat všechno to náčiní. A kdo z nás ze všech skladovacích prostor ze všeho nejvíc nemiluje šuplíky? Jsou rychle dostupné, praktické a s pomocí chytrých přihrádek či krabiček mohou věci v nich působit přehledně a uspořádaně. Jen málokoho by však napadlo zasunout do nich i něco jiného než jen příbor, vařečky či spoustu nůžek a propadlých kupónů. Přitom je celkem snadné si z přebytečného místa vytvořit skryté krájecí prkýnko, šuplík na koření, anebo třeba vysouvací toustovač!

supliky

Zdroje zleva: bhg.com, bhg.com, thisoldhouse.com

Do školních let za recepty a nákupními seznamy

Ať už jste hlava děravá a každý nákup si žádá detailní seznam na papírku, nebo milovník nových receptů, jež se v narychlo přepsané papírové podobě nemají příliš šanci uchovat, elegantním řešením, které si kuchyňské prostory poslední dobou dost oblíbily, může být klasická břidlicová tabule. Neskrývá žádná kouzla ani automatický budík či LED osvětlení, zato vám její stále stejný princip psaní a mazání nejednou ulehčí život. Rozměry si vyberete sami a ať už bude malá ve tvaru srdíčka, či s ní pokryjete celou zeď, žádné lístečky nepřijdou nazmar a postupně doplňovaný, křídou psaný nákupní seznam nemusí nic postrádat.

Zdroje zleva: shelterness.com, something-ivory.blogspot.com, www.homewithbaxter.com

A pokud si rádi vystavujete také fotografie a obrázky, můžete si opatřit i tabuli magnetickou. Zdroje zleva: shelterness.com, something-ivory.blogspot.com, homewithbaxter.com

Dodejte zvláštnost neotřelými doplňky

Bílé misky s modrými okraji, nerezový odkapávač a téměř nepatrné osvětlení jsou sice elegantní a prosté, avšak zajímavější motivy a tvary dodají vašemu vaření správný šmrnc. Samozřejmě zde nebudeme hanobit heslo „v jednoduchosti je krása“, ale trocha té rozpustilosti a netradičnosti ještě žádnému interiéru neuškodila. Ať už to je zajímavá solnička, odkapávač ve tvaru žáby, barevné závěsy, nebo vlastnoručně vyrobené stínítko k lampě, dodejte vaší kuchyni trochu života a vtipu.

blabla

Mezi zajímavé doplňky může patřit i taková plastová „odměrka“ na špagety: „Mám hlad jako kůň“. Zdroje zleva: solutions.blair.com, thefoxisblack.com, naoko.cz

Nenechte zdi holé

Klidně vám může v ložnici viset Renoir a obývací pokoj zdobit Warhollovy plechovky, ale nechat kuchyňské stěny jen tak netknuté, by byl hřích. Využijte sadu malých rámečků a poskládejte si na stěnu fotky svých bližních, pořiďte si obraz hýřící barvami či s odlehčenou tématikou, anebo se koukněte po jedné z čím dál populárnějších samolepek na stěnu. Kuchyň není místo, kde byste se museli chlubit drahým uměním, ozdobte si stěny něčím, co máte rádi a co vám bude zpříjemňovat ráno, když se vydáte pro snídani.

slatthult-samolepici-dekorace__0143779_PE299502_S4

Samolepící dekorace, jako je tahle, vám nabídne například známá IKEA. Zdroj: ikea.com

Udělejte si díru!

Na první pohled absurdní „zkrášlení“ vaší kuchyňské linky, na druhý už však praktický a rychlý vylepšovák. V případě, že ve spodní skříňce skrýváte koš, nejlépe na bioodpad, vám takový malý otvor na odhazování odkrajovaných částí zeleniny, masa či čehokoli jiného jistě přijde vhod. Když si jej pak představíte esteticky na kraji a vyrobíte k němu i hezký poklop, nemusí vůbec vypadat nevzhledně jako omyl nešikovného truhláře. Naopak jej ještě návštěva obdivující vaše kuchyňské prostory ocení.

Zdroje zleva: housebeautiful.com, shoplet.com

Otvorem můžete zaopatřit také již zmíněné vysouvací krájecí prkýnko. Zdroje zleva: housebeautiful.com, shoplet.com

Skladujte chytře a hezky

Spousta krabiček od čaje, sáčky s těstovinami a balíky mouky, mezi nimiž občas zahlédnete nějaký ten pytlík zapomenutého koření? Ať už jste perfekcionisté, nebo ne, při vaření není takový „pořádek“ příjemný nikomu, a jakkoli se snažíte pytlíky a sáčky uspořádat, ve výsledku působí víceméně chaoticky. Stačí však přesypat těstoviny, mouku či luštěniny do plastových nebo skleněných dóz a krabiček, zvolit si popisky, jaké vašemu oku sedí nejvíce, a úložné prostory se rázem zpřehlední, provzdušní a vaření se stane zase o něco příjemnější záležitostí. Nemusíte přitom kupovat žádné drahé sady, takové skleničky od okurek či marmelády se s trochou šikovnosti a nápadu dají jednoduše využít.

Zdroj: ikea.com

Mezi dózami nejrůznějších tvarů, velikostí i barev a potisků si každá kuchyň přijde na své. Zdroj: ikea.com

Krásné jídlo na krásném talíři

A poslední zásadou elegantní a líbivé kuchyně je nepochybně nádobí. Téměř každá kuchyň skýtá řadu na chlup stejných bílých talířů, přičemž některé z nich k nim ještě schovávají bohatství modrých selských vzorků po babičce. Přitom servírovací nádobí si může zachovat jednoduchost a vkus i s nějakou tou barvou či vzorkem navíc. Ať už talíře lemují barevné proužky, nebo na vás pod kusem masa vykoukne nějaký ten ornament, nebojte se experimentovat a ozvláštnit tak nejednu večeři. A zajímavé nádobí si zcela jednoduše můžete vyrobit sami na míru. Například s využitím fixů na keramiku nebo fotografických studií, která vám na hrneček vytisknou prakticky cokoli.

Fixy na keramiku je možno sehnt například Zdroje zleva:

Fixy na keramiku je možno sehnat například v internetových obchodech Decomania či Tvořílci. Zdroje zleva: anthropologie.eu, dumpaday.com, patternprintsjournal.com

Ať už jste se tedy rozhodli svou kuchyň zkrášlit, či jen bloumáte po inspiraci, snad ve vás naše nápady probudily alespoň kus inspirace a koneckonců přejeme, aby vám tak či tak ve vaší kuchyni hlavně dobře chutnalo.

Zdroj perexové fotografie: ikea.com

Nikola Greplová

Nikola Greplová

Studentka všeobecného gymplu s kreativními tendencemi, pozitivním smýšlením a spoustou neuspořádaných snů a plánů. Milovník trefných slov, cizích krajů, nových zkušeností, příjemné společnosti, výstižných citátů, podnětných rozhovorů a umění všeho druhu i formátu. Vyznavačka nemožnosti dostatečně charakterizovat svoji osobu v malém, sotva pětiřádkovém, rámečku.

Zanechte komentářVaše názory

  • Vendula Balcarová

    Mě osobně se nejvíc líbí nápad s tabulemi. Velmi praktická a líbivá záležitost. Ale teď jsem v Praze kousek od Václaváku narazila na krám, kde měli různé doplňky do domácnosti, ale všechno bylo šíleně ujetý a dozajista originální. Bohužel si nevzpomenu na název. =/ Všechno nádobí a jiné doplňky tam má specifické tvary a barvy. Určitě tam někdy musím zase zajít.

    • Nikola Greplová

      Tabule se mi taky zalíbily! Příijdou mi hrozně praktickéa hlavně hravé pro děti, aniž by se cokoli zničilo 🙂 A jinak úplně přesně vím, který obchod myslíš, taky jsem tam párkrát byla – je skvělý. Ale na název si bohužel nevzpomenu :/