Staňte se imigračním úředníkem v neobvyklé hře Papers, Please

Technologie / 20.8.2013

Originalita versus morální těžkost hry z ruky jediného autora. 

Osmého srpna nám na PC vyšel další zajímavý herní počin stvořený jedním člověkem. Papers, Please neboli v češtině „Doklady, prosím“ vytvořil vcelku neznámý programátor Lucas Pope. Betaverze hry byla volně ke stažení na internetu po téměř celou dobu jejího vývoje, takže fanoušci mohli průběžně hru zkoušet a posílat autorovi svou zpětnou vazbu. Popularita hry už během vývoje strmě rostla a nyní se zdá být hra dalším z trháků, jež prorazily z nezávislé scény.

Hra se odehrává na hranicích fiktivního komunistického státu Arstotzka, který se po šesti letech vymanil z války se sousední zemí a nyní čelí náporu poválečných imigrantů. Je potřeba zavést důkladné pohraniční kontroly, aby se přes hranice nedostali teroristé, špioni či pašeráci. Hráč se v této hře zhostí role úředníka, který rozhoduje, koho přes hranici pustit a koho ne.

Shot10-Docs

Občas se různých povolení a průkazů nahromadí až nepříjemně hodně, avšak vše má svůj účel. Zdroj: papersplea.se

Co je to za podivný styl hry, říkáte si. Papers, Please opravdu vyniká svým stylovým zařazením a pojetím celé herní aktivity, která v nejobecnějším smyslu spočívá jen v používání razítek „vyhověno“/„zamítnuto“. Zde se ale vkrádá element morálního rozhodování. Pustíte do země ženu, která nemá patřičné doklady, ale její manžel před ní vás prosil o shovívavost? Pustíte do země překupníka s lidmi, který má ovšem veškeré doklady v pořádku? Systém kontroluje pouze faktickou stránku věci – za správné vyhodnocení dokladů vám peníze přičte, za špatné strhne. Morální stránka hry je zcela na vás a věřte, že každé vaše rozhodnutí se promítne do finále hry.

Celou hrou jsou navíc prošpikovány náhodné události měnící její průběh. Jeden den mohou být povinné důkladné prohlídky občanů emigrujících z jedné konkrétní země, jiný den si musíte dát pozor na uprchlého zločince. Někteří lidé se vás budou snažit uplatit, jiní budou podstrkovat na pult vzkazy nebo nebudou mít k dosvědčení totožnosti zhola nic. Každou situaci musíte zkrátka vyhodnotit z hlediska systémového i morálního a zachovat se tak, jak uznáte za nejvhodnější.

Shot03-Boss

Manuál na vašem stole je cenným pomocníkem. Zdroj: papersplea.se

Navíc je ve hře element vašeho osobního života. Máte rodinu a byt, které musíte finančně zajistit, což veškerý váš postup hrou ještě více morálně zamotává. Papers, Please zkrátka není vhodná hra pro citlivé jedince. Nutí vás přemýšlet, nutí vás se rozhodovat a nést za svoje činy zodpovědnost. V tomto ohledu se jedná o vysoce kvalitní unikát.

Grafika hry je velice jednoduchá, nicméně naprosto postačující svému účelu, neboť celou dobu v podstatě zobrazuje jedinou plochu – prostor hranice státu, přepážku a váš pracovní stůl. Animace jsou plynulé a celkem realisticky působící. Zvuky byly pojaty co nejjednodušeji, nicméně zcela adekvátně rozsahu hry.

Hru můžete zakoupit na distribuční službě Steam.

Zdroj perexové fotografie: papersplea.se

Ondřej Martinů

Ondřej Martinů

Redaktor sekce technologie, student žurnalistiky na Univerzitě Palackého, amatérský fotograf, nadšenec do mobilů, fotoaparátů, automobilů a dobrého vína.

Zanechte komentář