Slovinsko: Čechům neznámá země plná kontrastů

Cestování / 19.9.2013

Katalogy českých cestovek doslova přetékají nabídkami dovolených v Chorvatsku, Itálii nebo Řecku. Proč se však pozapomíná na malé Slovinsko?

V zemi rozprostírající se od Julských Alp až k Jaderskému moři se každý turista může věnovat tomu, co ho láká nejvíc. Ať už je to výšlap do Triglavského národního parku začínající v jedné z malebných podhorských vesniček, chytání bronzu na plážích v Piranu či Portoroži, relaxace v termálních lázních nebo jen ochutnávka místních gastronomických specialit. Slovinsko skýtá možnosti i pro vás!

Vyšplhej na Triglav, jinak nejsi Slovinec!

Ve Slovinsku se nachází jen jeden národní park. Rozprostírá se na severozápadě republiky okolo Triglavu, který je se svými 2 864 metry nejvyšším vrcholem Slovinska. Říká se, že každý Slovinec by měl alespoň jednou za život zdolat Triglav, stejně jako se to v roce 1778 poprvé povedlo třem místním horalům.

Bohinj je největší slovinské jezero. Zdroj: Jitka Holčáková

Bohinj je největší slovinské jezero. Zdroj: Jitka Holčáková, Generace 21

Největším slovinským jezerem je Bohinj, které leží v Triglavském národním parku. Jezero s průzračně čistou vodou je dlouhé přes čtyři kilometry a široké přes kilometr; pokud byste se jezero rozhodli obejít, zabralo by vám to asi čtyři hodiny. Titulem turisticky nejnavštěvovanější slovinské jezero se však může pyšnit Bled. Je obklopeno ze tří stran horami, na ostrůvku uprostřed jezera se nachází poutní kostelík Nanebevzetí Panny Marie, k němuž vás dopraví tradiční veslice. Jelikož do jezera vyvěrají termální prameny, proměnilo se přilehlé městečko se stejnojmenným názvem ve vyhledávanou lázeňskou destinaci.

Do jezera Bled vyvěrají termální prameny. Zdroj: Jitka Holčáková

Do jezera Bled vyvěrají termální prameny. Zdroj: Jitka Holčáková, Generace 21

Nechť se ve Slovinsku mluví italsky

Jak vznikl název Slovenija? Je odvozen od dvou nejpočetnějších národností, které v době vzniku na území státu pobývaly – SLOvinci a VENetian (Benátčani).

Pokud si moc nepotrpíte na hornatou krajinu, můžete zamířit na jih, ke slovinskému pobřeží. Tato oblast byla dlouhou dobu pod nadvládou Benátské republiky a italský vliv je zde cítit na každém kroku. Díky typickým benátským kostelíkům, věžičkám, úzkým uličkám i barevným okenicím budete chvíli pochybovat, zda jste se náhodou neocitli ve sto osmdesát kilometrů vzdálených Benátkách.

Když Slovinsko vstupovalo do Evropské unie, měla Itálie podmínku, že oblast slovinského pobřeží bude bilingvní. A tak se tomu opravdu stalo, v přímořských městech naleznete názvy obchodů, ulic a měst jak ve slovinštině, tak v italštině. Starousedlíci preferují italštinu, posílají své děti do italských škol a na univerzity do Itálie, zatímco Slovinci, kteří se do této oblasti přistěhovali v minulém století, kdy se většina italského obyvatelstva přesunula do své domoviny, volí slovinštinu.

Koper je jediný slovinský přístav. Zdroj: Jitka Holčáková

Koper je jediný slovinský přístav. Zdroj: Jitka Holčáková, Generace 21

Nejrušnější turistickou přímořskou destinací je Portorož (italsky Portorose). Kamenitá pláž je lemována luxusními hotely, restauracemi a kasiny. Necelých pět kilometrů od Portorože se nachází starobylý Piran. Tohle město se nebojím označit za perlu slovinského pobřeží, neboť jeho atmosféra mě naprosto pohltila. Město je postavené ve stylu benátské renesance a dominuje mu velké kruhové náměstí, na němž je umístěna socha místního rodáka, houslisty Giuseppe Tartiniho.

Piran při západu slunce. Zdroj: Jitka Holčáková

Piran při západu slunce. Zdroj: Jitka Holčáková, Generace 21

Kde jsou památky?

Hlavní město Slovinska Lublaň zabírá strategickou polohu přímo uprostřed země. Pokud nemáte rádi davy turistů, Lublaň je pro vás jasná volba. Tohle město na mě působilo tak, jako by ani na příval turistů nebylo zvyklé. Nikde do mě nenaráželi neurvalí cizinci s fotoaparátem v ruce dychtící po tom, pořídit co nejlepší snímky, nikde mě neobtěžovali pouliční prodejci suvenýrů.

Jelikož Lublaň v minulosti postihla dvě velká zemětřesení, která zničila velkou část města, moc památek v maličkém centru kromě katedrály a hradu nenajdete. Naopak máte pocit, že v žádném jiném městě nenaleznete tolik kaváren jako právě v centru Lublaně.

Uličky plné kaváren - to je Lublaň. Zdroj: Jitka Holčáková

Uličky plné kaváren – to je Lublaň. Zdroj: Jitka Holčáková, Generace 21

Slovinsko však nabízí i jiné zážitky než jen koupání v moři a kochání se horskou krajinou. Krápníkové jeskyně Postojna jama byly objeveny v roce 1818 a od té doby je navštívilo na třicet pět milionů lidí. Kromě stalagnátů a stalagmitů návštěvníci uvidí také obojživelníka macaráta jeskynního, který ve zdejší říčce Pivce žije.

Predjamsky hrad postavený na skále. Zdroj: Jitka Holčáková

Predjamsky hrad postavený na skále. Zdroj: Jitka Holčáková, Generace 21

Vizuální zážitek slibuje zastávka u Predjamského hradu. Tento hrad je totiž vystavěn ve vchodu do jeskyně, což ztěžovalo dobývání hradu. Nejznámějším obyvatelem hradu byl Erasmus Predjamski, loupežník, který bohatým bral a chudým dával. Legenda říká, že když byl hrad obléhán, Erasmus stal na balkóně a vysmíval se svým nepřátelům tím, že si přímo před jejich zraky vychutnával klobásy.

Zdroj perexové fotografie: Jitka Holčáková, Generace 21.

Jitka Holčáková

Jitka Holčáková

Editorka sekce Hudba, studentka žurnalistiky na Univerzitě Palackého, knihomol, psavec, hudební maniak a životní optimistka, co se řídí heslem "Nesnaž se porovnávat s ostatními, snaž se být lepší verze sebe sama!"

Zanechte komentářVaše názory

 • Janez Lavrenčič

  Dobrý den,

  vždicky si rád přečtu něco o Slovinsku, zvlášť jak se na nás dívají Češi.
  Rád bych upozornil, že Istrie byla bilingvní už v Jugoslávii. Pořád zde máme dvě národnostní menšiny – italskou a maďarskou. Italské a maďarské menšiny jsou státem uznávané, ostatní menšiny vznikly po rozpadu Jugoslávie a Slovinská republika je neuznává (http://www.hks.re/wiki/?id=minority-slo).

  Jak vznikl název Slovenija?
  Váš výklad je něco, co neznám. Je pravda, že existuje několik výkládů u nás, ale jsou to jenom hypotézy.

  Mnoho dalších úspěchů přeje
  Janez z Lublaně