Umíme si užít hudbu beze slov?

Hudba Kultura / 2.9.2013

Je text písně opravdu tolik důležitý?

Proč je pro nás tolik důležitý? Když si některé z dnešních populárních písní zkusíme přeložit, zjistíme, že kouzlo písně, které se skrývalo za nedostatky našich poslechových a jazykových schopností, je zcela pryč. Na druhou stranu některé skladby posloucháme právě kvůli jejich dokonalému textu a i díky tomu se nám více vryjí do paměti.

Představte si však, že by v písni nebyla slova, jen melodie. Ano, většinu z nás napadnou nejrůznější techno písně, kde je text absolutně nemístný, ale já mám na mysli jinou hudbu. Takovou, která není jen o elektronice, ale i o klasických nástrojích.

A právě na tohle téma jsem se zaměřila a snažila se zjistit, jestli v dnešní době existuje i hudba beze slov (vyjma doprovodných soundtracků). Musím přiznat, že hledání nebylo až tak snadné, ale myslím, že se vyplatilo.

Jon Hopkins

První interpret, který mým požadavkům vyhovuje, je Jon Hopkins. Poslechla jsem si hned dvě jeho alba. První deska s názvem Opalescent byla vydaná v roce 2010. Na první poslech by se mohlo zdát, že jde o trochu monotónní sklady. Opak je však pravdou. Hned při druhém poslechu jsem si uvědomila, kolik krásy se v jednotlivých skladbách skrývá. U druhého alba to bylo téměř to samé, a tak jsem se zajímala dál.

Jon Hopkins původem pochází z Londýna. Řadí se do skupiny umělců, kteří skládají elektronickou hudbu, avšak já ho vnímám spíše tak, že elektronika mu pomáhá dotvořit a obohatit zvuk akustického piana.

Další, co je na tomto interpretovi zajímavé, je jeho angažovanost i v jiných projektech. Kupříkladu kapela Four Tet, která je shodou okolností dalším bodem článku, s Jonem spolupracovala již na několikero skladbách.

Four Tet

Tedy Four Tet je umělecký pseudonym používán britským umělcem Kieranem Hebdenem. Tento úspěšný a mladý muzikant hraje již od svých 18 let a na kontě má již čtyři alba, přičemž jeho poslední deska s názvem Kool FM byla vydaná prvního srpna tohoto roku.

Pokud trochu odběhneme od tématu „písně beze slov“, tak Kieran se může chlubit spoluprácí s Thomem Yorkem (zpěvák kapely Radiohead).

Scott Hansen

Posledním umělcem beze slov je Američan Scott Hansen ze San Francisca, který ve světe hudby vystupuje pod pseudonymem Tycho. Kdybychom však zabrousili do světa designu, Scotta bychom poznali spíše pod přezdívkou ISO50, kterou používá. V hudebním průmyslu začal působit od roku 2002 a od té doby vydal čtyři alba, přičemž poslední a dle mého názoru nejlepší deska nese název Dive a poprvé jsme si ji mohli poslechnout v srpnu minulého roku.

Myslím si, že vrchol tohoto stylu muziky ještě nenastal, rozhodně ne mezi českými umělci. Nebo snad o někom víte?

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Alice Muziková

Alice Muziková

Sluchátka a knihy jsou neoddělitelnou součástí mých dnů. Všechny tyto radosti prokládám dobrou kávou. Večer podléhám filmům a britskému přízvuku. Život "kavárenského povaleče" si umím patřičně užít!

Zanechte komentářVaše názory

  • Adam

    Zajímavý článek, já si myslím, že text je důležitý,ale jak u kterých písní…
    No a teď poslouchám toho Hopkinse a není to špatný, takový relax

  • Alice Muziková

    Jsem ráda, že se líbí. Je to trochu něco jiného, než to, co se normálně slyší. Zařadit tuhle hudbu je docela těžké, ale myslím, že relax sedí!