I ten v koutě stojí za povšimnutí

Literatura / 18.9.2013

Ten, kdo stojí v koutě od Stephena Chboskeho vám dá možnost nakouknout do světa trochu jinak, než jak ho obyčejně znáte.

Krušné začátky

Být tak osamělý jako hlavní hrdina Charlie je snad až nemožné. On je však šťastný, píše dopisy svému imaginárnímu kamarádovi. Kamarádovi, který neví, kdo Charlie je, ale přesto mu už přišla stovka dopisů o šíleném životě a Charlieho tajemství.

Od doby, kdy spáchal sebevraždu jeho nejlepší a jediný kamarád, čelí neustále vlnám stresu. Je vlk samotář, rád čte a jednoho dne by se chtěl stát spisovatelem.  Ovšem na to by musel mít hodně velkou fantazii, jelikož on sám nikdy nic nezažije. Až dvojice potrhlých nevlastních sourozenců od základů změní jeho život. Život, který byl vždy nudný a plný knížek se rázem stane životem nejrůznějších párty, alkoholu a drog.

Zemřel bych pro Tebe. Ale nebudu pro Tebe žít.

Ukázka z knihy Ten, kdo stojí v koutě – Stephen Chbovsky

Život je změna aneb Charlieho malá puberta

Říkáte si, že to snad není ani možné. Z kluka, který pouze stojí v koutě, se stane až po uši zamilovaný teenager ochutnávající všechny chutě puberty. Nic ale nebývá tak, jak to na první pohled vypadá. Charlie není jako ostatní a svoji osobnost nezmění, zůstává stejným hodným klukem, který se pouze rád baví. Charlie je komplikovaná osoba, jíž může být těžké pochopit. Pokud se vám to ale podaří, nikdy nebudete litovat, že jste poznali tak dobrého člověka.

Podlehnete Charlieho světu? Zdroj: foter.com

Podlehnete Charlieho světu? Zdroj: foter.com

Podle knihy byl v roce 2012 v USA natočen film Charlieho malá tajemství (v originále The Perks of Being a Wallflower) v hlavních rolích s Loganem Lermanem, Emmou Watson a Ezrou Millerem.

V momentě, kdy poprvé potká svoji spásu, dva nové kamarády, jeho život začíná ubíhat jinými směry. Poprvé se zamiluje, poprvé si pořádně začne užívat života bez pravidel. Zamilovává se do holky naprosto jiné, než je on sám. Sam je odvážná, překrásná a  má ráda zábavu. Je až neuvěřitelné, že by něco takového mohlo klapnout.

Podivný se zdá i Charlieho vztah s učitelem angličtiny, je mu kamarádem a zároveň jej učí psát. V jednu chvíli si říkáte, že život, jaký vede Charlie, byste nechtěli, otočíte stránku a vmžiku změníte názor. Charlie vás bude neustále překvapovat. Hlavní hrdina sice není žádný král školního ročníku, je svůj a nad vším přemýšlí tak trochu jinak, ale i přesto se v knize najde spousta zajímavých myšlenek.

Vlastní názor

Knihu lze pouze milovat nebo nenávidět, nic mezi tím neexistuje. Pokud vám padne do oka Charlie a jeho očima viděný divný svět, tuhle knihu si zamilujete. Jestli vám je však stydlivý kluk poznávající zábavu už teď nesympatický, knihu raději odložte. A jak poznáte, že se vám kniha opravdu líbila? Začnete číst Charlieho oblíbené knížky a u toho poslouchat i jeho oblíbenou muziku. Já jsem mu zcela úplně propadla.

 

Zdroj perexové fotografie: bookjournal.cz

Lucie Kubiczková

Lucie Kubiczková

Upovídaný člověk studující na gymnáziu v Opavě a až nezákonně milující literaturu a seriál Přátelé.

Zanechte komentářVaše názory