Diagnostika: mastná a smíšená pleť

Krása a móda / 4.9.2013

Puberta, stres, špatná životospráva nebo jednoduše genetika. To všechno se podepíše na naší pleti. A jaké problémy nás mohou potkat? 

Mastná pleť

Mastná a problematická pleť patří beze sporu k nejhůře zvladatelnému typu pleti. Těžko se dostává pod kontrolu a málokdy docílíte ve finále naprosto dokonale hladké a bezchybné pleti. Nicméně existují přípravky, které dokáží i s takovými problémy bojovat. Ale o tom později.

Vyčistěte pleť a nechte ji nenalíčenou. Během dne sledujte, jak moc se vám mastí. Podle produkce mazu zjistíte, jaký typ pleti máte. Ale pozor! Lesklá pleť neznamená, že je mastná. I suchá pleť se může lesknout.

Mastnou pleť poznáte velmi jednoduše. Projevuje se zvýšenou produkcí mazu nejen v oblasti tzv. T-zóny, kterou se myslí čelo, nos a brada (připomínající písmeno T), ale i na tvářích.

Velmi často tento typ pleti doprovází silnější forma akné, rozšířené póryčerné tečky, které ovšem nejsou projevem pouze mastné pleti. Jedinou výhodou, kterou tento typ přináší je, že lidé s mastící se pletí stárnou pomaleji. Jelikož se pleť „promazává“, vrásky nevznikají tak rychle, jako například u suché nebo velmi suché pleti.

Projevy akné mohou být velmi nepříjemné. Pupínky mohou bolet a většinou se ani nedají nějak moc schovávat. Takto postižená pleť kolikrát snižuje sebevědomí daného člověka. Pokud i vy trpíte těmito problémy, nezoufejte. Mám pro vás pár rad.

Ta nejdůležitější zní: ČISTIT a HYDRATOVAT. Pokud pleť nebudete dostatečně, ale přitom jemně čistit a dávat jí dostatečné množství vody, tak máte půlku úspěchu.

Čistění je základ

Mít perfektně čitou pleť je základním kamenem úspěchu. Zdroj: photorack.net

Pamatujte, že nic agresivního na pleť nepatří! Jakmile pleť přesušíte něčím agresivním, odmění se vám jenom tím, že se začne ještě více mastit, aby zůstala vláčná. Neodhadne to a z pleti se vám začne dělat líheň pro pupínky, které následně chcete vypudit pomocí agresivních přípravků a tak to jde pořád dokola. To je špatně!

Dostatečně pít, jemně pleť čistit a používat krém, který je pro tento typ ideální. Většinou se používají zmatňující přípravky proti lesku a nadměrné tvorbě mazu. Cíleně můžete používat i různé gely, roll–ony nebo krémy proti největším pupínkům, které pupínek vysuší a zkrátí dobu hojení.

Kolikrát se akné neprojeví pouze na obličeji, ale i ve výstřihu nebo na zádech. Existují různé sprchové gely, které takové projevy na takto netypických místech dovedou zmírnit nebo dokonce zaléčit. Rovněž výborné jsou různé masky s obsahem jílu a zinku, které pleť zmatní a zbaví ji přebytečného mazu.

V těch nejtěžších případech, kdy neúčinkuje kosmetika z drogerií nebo z lékáren, je nutná konzultace u kosmetičky nebo u kožního lékaře, který může předepsat i antibiotika nebo jen nějaký krém (podle rozsahu postižení). U žen a dívek kolikrát pomůže předepsání nebo změna antikoncepce. Existují antikoncepce, které jsou přesně na tyto projevy vyráběny.

Smíšená pleť

Další, i když méně problémovou pletí, je pleť smíšená. Typickými projevy jsou suché až normální tváře a mastnější pleť v oblasti T – zóny. U někoho může být projevem takové pleti přesušený horní ret, na kterém se může tvořit až suchá vrstva podobná krupičce.

Smíšená pleť je poněkud složitější na zvládnutí, protože musíte používat více prostředků na péči o ni. Na T–zóně potřebujete snížit vrstvu mazu a tváře zase držet hydratované.
I zde ale platí zásada: ČISTIT a HYDRATOVAT. Nemusíte, stejně jako u mastné pleti, používat nic na problematickou pleť, což by vám pleť přesušilo. Maximálně lokálně.

Spánek je velmi důležitý

I spánek je velmi důležitý pokud jde o zdraví vaší pleti. Zdroj: photorack.net

Postačí pleťové mléko, tonikum a lehký hydratační krém. Dostatečné množství tekutin, co nejméně stresu a hlavně hodně spánku. Takovýto typ pleti je celkem zvladatelný, i když je to podobné, jako byste pečovali o dvě pleti zároveň.

A jaké produkty bychom mohli doporučit?

Ryor tonikum

Ryor pleťové tonikum s bylinkami. Zdroj: kosmetikasru.cz

Tonizování pleti je důležité, i když si spousta lidí myslí, že je to zbytečné. Tonikum uzavře póry a nepustí dovnitř žádné nečistoty. Doporučuji tonikum od Ryoru z řady Aknestop, který si poradí nejen s přebytečným mazem, ale bojuje i proti pupínkům díky obsahu bylin.

Vichy Normaderm

Světová kosmetická značka nezůstává pozadu s řadou pro problematickou pleť. Zdroj: mezizenami.cz

I Vichy vydala svou značku pro problematickou pleť. Řada Normaderm je speciálně vytvořená pro potřeby pleti s více nedokonalostmi. V této řadě nalezneme nejen tento skvělý krém pro zmatnění a hydrataci pleti, ale i hluboko čistící gel, micelární vodu, péči proti nedokonalostem i proti vráskám zároveň, korekční tyčinka s vysušujícím účinkem, tonikum s adstringentním účinkem, který je určen pro ženy nejen s nedokonalostmi, ale hlavně s rozšířenými póry, které (jak jsem již zmínila) tonikum uzavírá, a tak předchází nečistotám.

Normaderm od Vichy je řada, která je veřejností velice oblíbená. Ovšem jako vše i toto má své příznivce i odpůrce. Vesměs se ale setkáváme s pozitivními ohlasy a hlavně viditelnými výsledky.

Další produkt, který by zrovna vám mohl svými účinky vyhovovat, je například Roll on Pure Active od Garnier, který seženete za zhruba 120,- v každé lepší drogerii. Má tu výhodu, že pupínek spolehlivě vysuší, zmenší a urychlí hojení. Používá se ovšem jen lokálně.

A dekorativní kosmetika?

Dermacol vytvořil extrémně krycí voděodolný makeup, který zakryje i ty největší nedokonalosti pleti. Jeho nevýhoda je ta, že vytváří masku a nepůsobí příliš přirozeně. Není to zkrátka makeup pro smíšenou pleť, je vysloveně určený pro pleť s rozsáhlým a těžkým akné nebo jinými problémy. Je většinou využívaný jako korektor s velmi výborným krytím.

Dermacol makeup

Vysoce krycí makeup. Zdroj: dermacol.cz

Jak vidíte, tak s chytrými pomocníky se dá zvládnout všechno.

Máte i vy své oblíbence? Řekněte nám o nich!

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Andrea Mikolášová

Andrea Mikolášová

Ráda zkouším nové kosmetické produkty a sleduji trendy z oblasti vizážistiky. Kontakt: andymikol9@gmail.com

Zanechte komentář