Seriálový hit léta od Stephena Kinga – Pod kupolí

Film Kultura / 28.8.2013

Autor:

Člověk je zvyklý být volný. Může jet na samotný konec  světa. Jenže  nastane chvíle, kdy tuto možnost ztratí. Co když se dostane před překážku, se kterou se lidstvo do dnešního dne nesetkalo?

Chester´s Mill je město jako každé jiné.  Město se svými obyvateli, typickými maloměstskými burany, ale také místo, které není tak mírumilovné, jak by se na první pohled mohlo zdát a nejeden obyvatel má své tajemství.

[two_third]

UNDER THE DOME/POD KUPOLÍ

Drama/Horor/Mysteriózní/Thriller

USA 2013

Režie: Brian K. Vaughan

Hrají: Mike Vogel, Rachelle Lefevre, Natalie Martinez, Alexander Koch, Nicholas Strong, Britt Robertson, Mackenzie Lintz

[/two_third]

Poklidný den naruší věc, která doslova spadne přímo z nebe a dostane město do naprosté izolace. Obyvatelé jsou tam náhle odříznuti od vnějšího světa – od svých rodin, přátel, známých. Tajemný muž jménem Barbie (Mike Vogel) se společně s novinářkou Julií (Rachelle Lefevre), šerifkou Lindou (Natalia Martinez) a dalšími obyvateli Chester´s Mill snaží přijít na kloub tomu, kdo nebo co je pod záhadnou kopulí uvěznilo, ale také udržet kontrolu ve stále větším chaosu, který ve městě vládne. Kromě kladných postav se ve městě najdou i tací, kteří upřednostňují vlastní zájmy nad zájmy ostatních. A jedním z nich je i starosta Big Jim (Dean Norris), který se neštítí využít nastalé situace ve svůj prospěch, a upevnit si tak svoje místo starosty.

under-the-dome-new-trailer

Šerifka Linda (Natalia Martinez) poté, co ji záhadná stěna odřízne od snoubence. Zdroj: joblo.com

Záhady přibývají každým dnem a nikdo z obyvatel netuší, jak dlouho budou muset v nedobrovolném vězení zůstat. Se stále většími problémy, se kterými se obyvatelé musejí potýkat, se měnípsychika lidí. Pokud se člověk dostane do situace, ze které není východiska, začnou se projevovat jeho zvířecí instinktylidskost ustupuje do pozadí, aby uvolnila místo nejzákladnější  vlastnosti – touze po přežití.

Americký televizní seriál Under the Dome se dostal na americké televizní obrazovky na začátku léta tohoto roku. Ihned si získal silnou základnu fanoušků. Dílo vychází z knihy slavného amerického spisovatele Stephena Kinga, který román napsal v roce 2009. Děj seriálu se ovšem striktně nedrží knižní předlohy. Pro některé je to důvod k výtce, pro některé je to naopak plus. To, jestli autoři zvolili správnou cestu, mohou posoudit pouze diváci. A prozatím to vypadá, že tvůrci udělali správný krok.

screen-shot-2013-07-22-at-11-31-41-pm

Barbie (Mike Vogel) se snaží komunikovat s vojáky, kteří ihned obsadí městečko. Zdroj: pmchollywoodlife.files.wordpress.com

V seriálu se prolíná akce s dramatem. Velký důraz je také kladen na postavy, kde sledujeme jejich psychologický vývoj. Nikdo nemůže čekat, jak se lidé bezdůvodně zavření pod kopulí, která nepochází z tohoto světa, budou chovat. Někteří se projeví jako hrdinové, v některých se projeví jejich temná stránka.

[two_third]

Stephen King

Narodil se v roce 1947 v Portlandu. V roce 1970 vystudoval univerzitu v Oroun, kde týdně přispíval do školních novin a angažoval se i ve studentské politice jako člen studentského senátu. První velký úspěch se dostavil roku 1973, kdy vydal první román Carrie. Později dokončil svá další velká díla, mezi která se řadí The Shining, Dead Zone, The Dark Tower, Under the Dome a mnoho dalších.  V současnosti je Stephen King jeden z nejčtenějších hororových autorů.

[/two_third]

Seriál Under the Dome (česky Pod kupolí), má velmi dobře našlápnuto a je považován za hit letošního léta. V pořadí již devátý díl mají možnost diváci vidět 19. srpna na CBS. Co se stane ve zbývajících pěti epizodách, můžeme jen hádat. Záhadě s kopulí ovšem úplně na kloub nepřijdeme, protože byla ohlášena 2. série, na kterou si bohužel budeme muset počkat na léto 2014.

 

Zdroj: Imdb.com, Wikipedia.org, Stephenking.com

Zdroj perexové fotografie: images6.fanpop.com

Video: youtube.com

Martin Vrána

Martin Vrána

No co říct :) Asi to, že miluju filmy, seriály a bez hudby bych nedokázal přežít ani den.

Zanechte komentářVaše názory

  • Eliška Boučková

    ahoj všichni koukám na kupoli vic jak mesic a je tohrozne nechtěla bych to zažít ty jo opravdu jsou chudacfi jsem zvědava jak si stím poradí