Ray Bradbury psal o spálených knihách a cestách na Mars

Kultura Literatura / 22.8.2013

Na jeho účet patří více jak 30 knih, přibližně 600 povídek, spousta básní a esejí. Do tvorby se řadí i animovaný film Icarus Montgolfier Wright.

Kouzelník slov

Americký spisovatel Raymond Douglas Bradbury se narodil 22. srpna 1920 ve městě Waukegan v Illinois. Vystudoval střední školu v Los Angeles, kde se účastnil kurzů poezie a psaní. Dál se ale rozhodl, že na vysokou školu nepůjde a místo toho se stane „věčným studentem“, který si ze začátku bude vydělávat roznáškou novin.

Zaprvé, nepíšu sci-fi. Napsal jsem pouze jednu sci-fi knihu a tou je 451 stupňů Fahrenheita, založenou na realitě. Science fiction je zobrazení reálna. Fantasy je zobrazení neskutečného. Takže Marťanská kronika není science fiction, je to fantazie. To by se nemohlo stát, chápete? To je důvod, proč zde bude dlouhou dobu: je to řecký mýtus a mýty se drží.

Zdroj: wikipedia.org

Ray Bradbury  Zdroj: foter.com

Ray Bradbury
Zdroj: foter.com

Tím začíná jeho spisovatelská kariéra, kdy noci trávil v knihovně a den u psacího stroje. Tam se jeho oblíbenými autory stali H. G. Wells, Jules Verne a E. R. Burroughs. Přestože původně plánoval stát se kouzelníkem, tak nakonec podlehl kouzlu psaní.

Poznejte Marťany

Ze začátku přispíval do časopisů krátkými povídkami, které v roce 1947 vydal jako svou první debutovou sbírku Temný karneval. Jeho pověst „autora science fiction“ vzniká až o tři roky později s Marťanskou kronikou, která popisuje první pokus lidí osídlit a podrobit si na přelomu druhého a třetího tisíciletí Mars. Věnuje se tam především tomu, že lidská rasa má tendenci ničit vše, co pozná. Tím se autor dostává do podvědomí čtenáře jako vědecko-fantastický tvůrce (ač on sám se za něho nepovažuje).

Když jsou knihy na prach

Nemusíte pálit knihy, abyste zničili kulturu. Stačí přesvědčit lidi, aby je přestali číst.

Zdroj: databazeknih.cz

Jeho druhým a nejslavnějším dílem je 451 stupňů Fahrenheita, které napsal v knihovně na pronajatém psacím stroji. Toto dílo je charakteristické především kulturou spálených knih. Poprvé se tento příběh objevuje v časopise Galaxy Science Fiction a později vyjde jako kniha. Dystopická budoucnost, kde se všichni honí pouze za zábavou, a nikdo nečte knihy. Literatura postupem času zaniká a knihy jsou zakázány a zničeny.

Hlavni postavou je požárník Guy Montag. Nemá ale na starosti jako v dnešní době požáry hasit, ale zakládat. Jejich znakem se stává číslo 451, protože při 451 stupňů Fahrenheita se papír vznítí a hoří. Ale malá skupina povstalců se snaží zapamatovat si vědomosti, které byly uchovány v knihách.

Ještě více se o autorovi můžete dozvědět v jeho autobiografickém románu Pampeliškové víno (1957). Vynechat byste neměli ani geniální sbírku Kaleidoskop a spoustu dalších skvělých děl – stačí si jen vybrat.

Zdroj: foter.com

Přebaly. Zdroj: foter.com

Píše o výletu do vesmíru, ale sám neřídí ani auto

Autor, který spojuje technický žánr se čtivostí a zábavou. Možná právě tím si získává své věrné čtenáře. Část jeho tvorby tvoří filosofická science fiction, ale objevují se i detektivní díla, eseje, scénáře a divadelní hry.

Přestože byl autorem technických románů, sám se technice snažil vyhýbat. Na papíře cestoval vesmírem a ke hvězdám, ale sám neřídil ani auto, nepoužíval internet ani nespravoval nic v domácnosti. V roce 1947 se oženil s Maggie, se kterou žil v domě v Los Angeles s bezpočtem koček. Dohromady vychovali čtyři dcery a dočkali se osmi vnoučat. Zemřel 5. června 2012.

Dnes by Ray Bradbury oslavil své 93 narozeniny.

Zdroj perexové fotografie: Foter.com

Tereza Srbecká

Tereza Srbecká

Nenapravitelná knihomilovnice, která čte cokoliv, co má více jak dvě slova. Současně pisatelka drobných útvarů od podpisu až k povídkám. Studentka Literární akademie Josefa Škvoreckého...

Zanechte komentář