Legendární kabelky, které změnily svět módy

Krása a móda / 26.8.2013

Představíme vám nejslavnější kabelky, nad nimiž se vám bude tajit dech!

Jsou luxusní, krásné, jedinečné a zkrátka neodolatelné! Řeč je o kultovních kabelkách, po kterých touží srdce snad každé ženy. Proč? S jejich pomocí by se totiž každá z nás stala jako mávnutím kouzelného proutku neobyčejnou noblesní dámou. Navíc tato investice se skutečně vyplatí, jelikož hodnota luxusních kabelek časem stoupá podobně jako u uměleckých děl. A není divu, mnohé z těchto nepostradatelných doplňků jsou skutečná řemeslná díla, která vytvořili nejlepší mistři tohoto oboru. Pojďte se s námi podívat na 5 nejslavnějších kabelek!

1. Hermès Birkin Bag

Bylo nebylo, jednoho dne si generální ředitel Hermès, Jean-Louis Dumas, v letadle přisedl právě vedle herečky a zpěvačky Jane Birkin. Když si Jane ukládala svou tašku do úložného prostoru, její obsah se vysypal na zem. Při sbírání všech věcí si Jane postěžovala Dumasovi, jak je těžké najít ideální víkendovou kabelku. Tato příhoda Dumase zřejmě inspirovala a tak roku 1984 vytvořil pro Jane černou koženou kabelku, která se okamžitě stala hitem a které nikdo neřekl jinak než birkinka. V této fázi ale naše pohádka končí a přichází krutá realita, neboť cena birkinek se pohybuje kolem 9 000-150 000 $, což je v přepočtu asi 154 620 – 2 577 000 korun českých, čímž se tato kabelka stává pro většinu smrtelnic pouhým snem.

Kabelka Birkin

Kabelku Birkin si můžete pořídit ve více barvách. Zdroj: portero.com, balharbourshops.com

Přesto ale pojďme na chvíli snít a podívejme se na tento skvost trochu víc zblízka. Kabelka je ručně vyráběná, a to v několika velikostech a z různých materiálů jako je telecí, krokodýlí, ještěrčí či dokonce pštrosí kůže. Dražší varianty mohou být obohaceny (doslova!) diamanty. Kabelky jsou lemovány kozí kůží, a to z toho důvodu, aby taška lépe držela tvar a méně se opotřebovávala.

Milovnicí Birkinek je i bývalá členka kapely Spice Girls Victoria Beckham. Kombinuje je s nejrůznějšími styly a ve svém šatníku jich má hned několik.

Vybrat si můžete v několika barevných provedeních, jako je červená, modrá, růžová, oranžová apod. Zároveň jsou vždy opatřeny zámečkem a klíčkem, které jsou schovány v přiloženém koženém pouzdru, jež je pro svůj tvar nazýváno „clochette“ (zvoneček).  Birkinka navíc svou exkluzivitu donedávna potvrzovala i další zvláštností. Pokud jste si chtěli kabelku pořídit, museli jste kromě obrovské kupy peněz počítat i s tím, že budete uvedeni na čekací list. Nejdelší čekací lhůta v historii pak byla 6 let.

Victoria Beckham je velkou milovnicí birkinky. Zdroj: pinterest

Victoria Beckham je velkou milovnicí birkinky. Zdroj: destellosdeglamour.com, fashionsizzle.com, ohboom.com

2. Hermès Kelly Bag

U Hermès ještě chvíli zůstaneme a podíváme se na zoubek kabelce, jež původně nesla název Sac à dépêches. Přestože byla navržena již v roce 1935, slávu jí přinesla až známá herečka a monacká kněžna Grace Kelly, která si s ní v roce 1956 pokoušela zakrýt své těhotenské bříško. Fotografie kněžny spolu s kabelkou doslova obletěly svět a dostaly se i na titulní stránku časopisu Life. Kabelka způsobila senzaci a byla přejmenována na Kelly Bag.

Grace Kelly se svou Kelly Bag. Zdroj:myfatpocket.com

Grace Kelly se svou Kelly Bag. Zdroj: myfatpocket.com

Ročně se těchto kabelek vyrobí na 9 000 kusů, a to vždy ručně. Výroba jedné Kelly Bag trvá okolo 20 hodin a kabelka je posléze opatřena svým výrobním číslem a jménem uměleckého brašnáře, který ji vytvořil. Kromě své jedinečnosti je oblíbená i pro svůj jednoduchý, ale klasický vzhled, možnosti výběru z mnoha barev, rozměrů a typů kůže.

Slavná Kelly Bag. Zdroj: portero.com

Slavná Kelly Bag. Zdroj: portero.com

3. Louis Vuitton Speedy Bag

Píše se rok 1930 a stejně tak jako svět vstupuje v tomto desetiletí do nové éry rychlejšího cestování, i značka Louis Vuitton získává zcela novou dimenzi. Módní dům se vždy specializoval především na cestovní kufříky, tašky a zavazadla, ale právě ve třicátých letech uzří světlo světa dámská kabelka s názvem Speedy Bag. Tento skutečný poklad a kultovní záležitost značky Louis Vuitton je dodnes jedním z nejoblíbenějších společníků žen po celém světě.

Kultovní kabelka módního domu Louis Vuitton - Speedy Bag. Zdroj: mylilventure.com

Kultovní kabelka módního domu Louis Vuitton – Speedy Bag. Zdroj: mylilventure.com

Oproti ostatním kabelkám se dá Louis Vuitton Speedy Bag sehnat už za relativně příznivou cenu, jedná se tedy o dobrou investici.

Svou popularitu si vysloužila kromě elegantního vzhledu, praktičnosti a prostornosti také především díky pověstné nezničitelnosti. Je vyráběna z tradičního „louisvuittonského“ savoir faire (v překladu potahovaného plátna), což je neobvykle odolný materiál, který je navíc velmi lehký, měkký a voděodolný.  Speedy můžeme najít v několika velikostech a to v 25, 30, 35 a 40, přičemž právě velikost 30 je nejvíce oblíbená a doporučovaná. Nejmenší „pětadvacítka“ pak byla vyrobena speciálně na přání herečky Audrey Hepburn. Ta byla věrnou zákaznicí značky, přesto k její drobné postavě se hodila Speedy právě v menší velikosti.

Speedy Bag byla oblíbená kabelka Audrey Hepburn. Zdroj:blogspot.com

Speedy Bag byla oblíbená kabelka Audrey Hepburn. Zdroj: hoytengoalgoquedecirte.blogspot.com

4. Chanel 2.55.

Tato krásná dáma je stejně nestárnoucí jako styl její návrhářky. Coco Chanel je známá tím, že bořila mýty v oblékání, čímž ženám poskytla větší svobodu a komfort. Ani tato kabelka není výjimkou a přinesla opravdu revoluční změnu, protože se jako první dala nosit přes rameno! Coco tím pádem ženám doslova osvobodila ruce a posunula módu zas o kousek dál. Tento historický okamžik nastal konkrétně v roce 1955, od čehož je odvozen i název kabelky.

Legendární Chanel 2.55.

Legendární Chanel 2.55. Zdroj: portero.com

Stejně jako u jiných modelů, i zde vložila Coco do díla doslova celou svou duši, protože inspiraci ke kabelce našla ve svém dětství. Prošívána kůže symbolizuje okna sirotčince, ve kterém Coco vyrůstala a řetízková ucha zase připomínají řetězy, na nichž řeholní sestry nosily klíče. Symboliku mají i kapsy, které měly být úkrytem pro dopisy od milence a peníze.

Stejně jako jiné luxusní kabelky, i Chanel 2.55. je hojně imitována. To by ale Coco Chanel zřejmě vůbec nevadilo, protože se jednou dala slyšet, „že by zaplakala v den, kdy by ji nikdo nekopíroval“.

Během let „chanelka“ zakusila několik barev a materiálů, přesto černá klasika zřejmě zůstane tou nejoblíbenější nejen u mnoha hereček, módních ikon či příslušníků královských rodin. Tato ikonická kabelka zkrátka znamená styl, který nikdy nezestárne.

I takhle se to dá vyřešit:) Zdroj: pinterest

I takhle se to dá vyřešit:) Zdroj: theyallhateus.com

5. Lady Dior

I poslední kabelka se stala populární díky slavné dámě. Roku 1995 uvedl módní dům Dior pod taktovkou kreativního ředitele Gianfranco Ferrého na trh právě tuto kabelku, která se stala oblíbenou společnicí i Bernadette Chirac, manželky francouzského prezidenta. A právě první dáma Francie tento model darovala princezně z Walesu, lady Dianě, která si kabelku okamžitě zamilovala. Nosila ji v nejrůznějších variacích a s jinou kabelkou se na veřejnosti snad ani neukazovala. Lady Diana přinesla kabelce skutečnou slávu a módní dům se rozhodl pojmenovat Lady Dior právě na počest princezny z Walesu. Kabelku hodnou princezen v minulosti reprezentovalo několik krásek, které byly tváří kampaně na kabelku Lady Dior. Patří sem Monica Bellucci, Diane Kruger, Carla Bruni a nejnověji také herečka Marion Cotillard, která je její tváři v současnosti.

Kabelka princezen - Lady Dior. Zdroj: dior.com

Kabelka princezen – Lady Dior. Zdroj: dior.com

Jakou z těchto kabelek byste nejraději vlastnili vy?

Zdroj perexové fotografie: fashioncraz.com

Aneta Kuchařová

Aneta Kuchařová

Milovnice módy, kavárenský povaleč, studentka práv, nadšená cestovatelka, nenapravitelný labužník, obdivovatelka krásy všeho druhu a věčná naivka...

Zanechte komentářVaše názory

  • Lucie

    Já jen přemýšlím. Jestli ty TOP značky, jsou opravdu tak kvalitní? Nevím, prostě nejvíce dělá podle mě ta značka. Kvalitní jsou… ale asi ne za ty peníze. Jako když se kouknu na nabídku dámských kabelek pro standardní nošení.Nepříjdou mě nějak extra horší. Ale asi nějaké ženy si značkou hojí ego.