Mafie, naštvaný zabiják a unesené děvčátko. Už zase?

Film / 26.8.2013

Brilantní žánrovka o tom, proč neubližovat malým kamarádkám mlčenlivých mužů ze zastavárny.

Muž odnikud
(Ajeossi, The Man from Nowhere)

Akční / Krimi / Thriller
Jižní Korea, 2010, 119 min
Režie: Jeong-beom Lee
Hrají: Bin Won, Sae-ron Kim, Hyo-seo Kim, Hee-won Kim, Sung-Oh Kim, Thanayong Wongtrakul

Záhadnému muži stranícímu se společnosti unese mafie jedinou osobu, na které mu záleží. Úplně náhodou je to roztomilá a upovídaná holčička, jejíž matka jede na drogách a vydělává si prostitucí. A shodou okolností má onen muž neobvyklé instinkty, umí zacházet se zbraněmi a do jeho osobní složky se nedostane ani policie. Ztráta malé kamarádky ho pochopitelně vytočí, dramaticky si ostříhá vlasy a vydá se na záchrannou misi. Jak to asi bude pokračovat…

To už tady bylo stokrát, řekne si zběhlý divák – a bude mít pravdu. S takovou zápletkou mohl Muž odnikud dopadnout jako desítky podobných filmů, které ani neproběhnou kinem, skončí rovnou na DVD a pak vyplňují místo v programech zbytečných televizních stanic. Tak proč takový humbuk? Protože s většinou bijáků se stejným námětem má tolik společného jako Häagen-Dazs a několikrát rozmrzlá Polárka.

Stát na ramenou obrů

Výborně zrežírovaný film vlastně nepřináší nic nového, nesnaží se bourat hranice žánru, naopak jich šikovně využívá k tomu, aby rozjel dynamický a temný nářez. V tomto případě se totiž nehraje na to CO, ale JAK.

I když divák tak nějak ví, co může očekávat, a vývoj příběhu příliš nepřekvapí, nezbaví se permanentního pocitu napětí. Předvídatelný děj umožňuje zdůraznit a vymazlit jiné roviny, a tak během dvou hodin dostane precizně zpracované to nejlepší, co může od akčního filmu chtít.

Ze začátku se rozjíždí pomalu, zhruba první třetina se věnuje vztahu mezi děvčátkem (So-Mi) a hlavním hrdinou (Cha Tae-Sik). Zároveň se kolem nich pomalu zaplétá motanice z drog a obchodu s orgány vyvolaná velmi, velmi špatným rozhodnutím zfetované prostitutky. Akce jako taková začne až po únosu holčičky.

Když Tae-Sik vyleze ze své flegmatické ulity, jde si za svým nekompromisně a bezohledně jako důchodce v Kauflandu po slevách. Nehledí na následky, systematicky a chladně zabíjí všechny, kdo se mu postaví do cesty. Navíc skoro celou dobu mlčí, ale to vůbec nevadí, protože vržený vražedný pohled nebo sekyra řeknou více než tisíc slov. Na rozdíl od většiny drsných mstitelů vyvolává mimo jiné i touhu pořádně ho obejmout.

Jeho chladnokrevný mafiánský protipól během celého filmu neřekne snad jedinou větu, jen zabíjí a tváří se nevypočitatelně. Vykolejit ho dokáží jen schopnosti Tae-Sika a laskavost malé holčičky.

The_Man_From_Nowhere-002

Malá So-Mi, jejíž únos rozpoutá peklo.
Zdroj: asianwiki.com/The_Man_From_Nowhere

S násilím se nešetří, ale ani zbytečně nepřehání. Neobjevuje se samoúčelně, ale když už, tak citlivější povahy nebudu vědět, jestli si dřív zacpávat uši nebo zakrývat oči. Během soubojů krev teče jak krabicové víno na dětském táboře, kosti křupou stejně snadno jako popcorn v kině a zuby létají vzduchem častěji než nadávky během voleb.

Mezi mimořádné filmy posouvají Muže odnikud i choreografie soubojů. Objeví se přestřelky, pěsti, nože, sekery, nastřelovací pistole, automobilové honičky, cokoliv. Všechno skvěle sestříhané, originální a přehledné.

Herci až na pár výjimek, kterých je tak málo, že se nad nimi dá povzneseně mávnout rukou, nepřehrávají, naopak se jim dá snadno uvěřit úplně všechno. Dokonce i malá představitelka So-Mi zvládla svou roli se ctí.

Některé prvky připomínají anime – podivné účesy, mírně zkarikovaní policisté i mafiáni, pár grimas. Nepřechází ale do něčeho, co by v hraném filmu nemohlo fungovat.

Pokud Muž odnikud v něčem pokulhává, tak v dialozích. Některé sklouzávají k přemoudřelým a filosofickým proslovům s hloubkou hospodské debaty a přerušují je dramatické a nesmyslné pauzy. Působí to živě jako jídlo v KFC.

The_Man_From_Nowhere-031

Rozzuřeného mstitele Tae-Sika nezastaví nic. Ani neprůstřelné sklo.
Zdroj: asianwiki.com/The_Man_From_Nowhere

Muž odnikud získal v Jižní Koreji řadu ocenění a patří ke komerčně nejúspěšnějším filmům posledních let. Dařilo se mu i na zahraničních festivalech. Tae-Sika ztvárnil populární Bin Won, který se mimo jiné objevil i v dramatu Pouta války nebo v Matce.

A hollywoodský drb na závěr – měl by vzniknout americký remake. Přiznávám, že jsem dost zaujatá, ale stejně to nedává moc smysl. Muž odnikud nevyčnívá díky scénáři, ale způsobu natočení a té podivné auře, které obklopuje asijské filmy. Přenesením do jiné kultury ztratí šmrnc a vznikne další zaměnitelný film.

Zdroj perexové fotografie: asianwiki.com/The_Man_From_Nowhere

Anežka Nedvědová

Zanechte komentář