Ohlédnutí za MS v atletice 2013

Sport / 21.8.2013

Světový atletický šampionát v Moskvě je již minulostí. Co všechno přinesl a jak si vedli čeští reprezentanti?

Ve dnech 10.-18. 8. 2013 hostil moskevský stadion Lužniki 14. mistrovství světa v atletice. Program, čítající čtyřicet sedm lehkoatletických disciplín, nabídl skvělou podívanou a výkony na hranici možností. Ani na letošním MS nechyběli čeští zástupci, kteří splnili nominační kritéria. Česká výprava, která byla druhá nejpočetnější z dosavadních ročníků, čítala dvacet osm sportovců a zanechala velmi viditelnou stopu.

Maskot šampionátu. Zdroj: Dmitry Rozhkov, Wikimedia Commons

Medailová radost

Naše největší medailové naděje v tíze okamžiku nezaváhaly a potvrdily svoji formu z průběhu sezóny. Ve čtvrtek v podvečer se mistryní světa na 400 m překážek stala s časem 52,83 Zuzana Hejnová, která tak vyhrála jedenáctý závod v řadě. Zároveň se tímto skvělým časem zařadila na 12. místo dlouhodobých světových tabulek.

Další prvenství zaznamenal Vítězslav Veselý, který musel bojovat nejen se soupeři, ale i se zraněným kolenem, které ho trápí poslední měsíc. Plán vložit veškerou energii do prvního hodu a poté čekat, co předvedou soupeři, českému oštěpaři vyšel. Prvním pokusem hodil 87,17 m a již nikdo ho nedokázal přehodit. Nejblíže tomu byl Fin Tero Pitkämäki, který se našemu oštěpaři přiblížil na pouhý decimetr, což je nejmenší rozdíl v historii mistrovství světa.

Třetí, bronzovou medaili, vybojoval kladivář Lukáš Melich. Lukáš vstupoval do soutěže jako favorit, neboť držel čtvrtý nejlepší letošní výkon. Ve finálovém závodě sice nehodil svůj nejlepší výkon, ale pokus dlouhý 79,36 m stačil na třetí příčku.

Třinácté místo v pořadí zemí

V součtu medailí a umístění do osmého místa získala Česká republika 38 bodů a obsadila úctyhodné třinácté místo a dala světu znamení, že i s malými státy se musí počítat. Tento výsledek je nejlepší v historii všech šampionátů. Výborných výsledků dosáhli především čtvrkař Pavel Maslák, který v semifinále zaběhl národní rekord (44,84 s) a ve finále obsadil páté místo. Stejného umístění dosáhl také koulař Ladislav Prášil, který v poslední sérii zabojoval a přeskočil Tomáše Majewského z Polska. Sedmé místo obsadila Eliška Klučinová překonaným národním rekordem 6332 bodů, tyčkař Jan Kudlička (575 cm) a mladá talentovaná chodkyně Anežka Drahotová. Bodované osmé místo přidala Jiřina Ptáčníková ve skoku o tyči (455 cm) a půlkařka Lenka Masná, která si v semifinále vylepšila osobní rekord výkonem 1:59, 56.

Všichni čeští sportovci předvedli na šampionátu to nejlepší, na co v danou chvíli měli, a přestože nepostoupili do bojů o medaile, získali alespoň cenné zkušenosti a okusili atmosféru mistrovství světa.

Návštěvnost byla slabší, výkony nikoliv

I přes skvělou propagaci a následné výkony, byla návštěvnost spíše zklamáním. Nejvíce diváků, hlavně domácích, přišlo na finálové boje svých hrdinů. Přestože tribuny nebyly naplněné, na výkonnost atletů to nemělo vliv. Na MS bylo k vidění spousta výkonů roku, národních a kontinentálních rekordů, nicméně žádný rekord světový.

Tribuny se nenaplnily ani na finále tyčky s Jelenou Isinbajevovou. Zdroj: Dmitry Rozhkov, Wikimedia Commons

Tribuny se nenaplnily ani na finále tyčky s Jelenou Isinbajevovou. Zdroj: Dmitry Rozhkov, Wikimedia Commons

Ti nejúspěšnější

Spojené státy americké vyslaly do boje nejvíce sportovců, kteří také obsadili první místo v pořadí národů. Druhé místo obsadilo domácí Rusko a na třetí místo se probojovala Keňa.

Mezi největší hvězdy šampionátu patřili jamajští sprinteři Usain BoltShelly-Ann Fraser-Pryce, kteří shodně získali tři zlaté medaile (100 m, 200 m, 4×100 m). Zlatý double dokázal získat britský běžec Mohammed Farah (5000 m, 10000 m), který tak zopakoval svoje vystoupení z londýnské olympiády. 2 medaile dokázala získat sprinterka Murielle Ahoureová (2x stříbro) a také Nigerijka Blessing Okagbareová (stříbro a bronz).

14. MS v atletice skončilo a již nyní začíná příprava na další šampionát, který se uskuteční za dva roky v Pekingu.

Zdroj perexové fotografie: JukoFF, Wikimedia Commons