Jak správně vybrat in-line brusle

Sport / 29.9.2013

Vybrat si správné in-line brusle není vůbec složité. Musíte však vědět, na co byste si při výběru měli dát pozor.

In-line bruslení je sport, který má v dnešní době stále více příznivců, neboť je vhodný pro všechny, nezávisle na věku. Bruslení má i další pozitiva – je to zdravý sport, který nezatěžuje klouby, a jediné, co k němu potřebujete, jsou správné a kvalitní brusle a ochranné vybavení. Jaké brusle jsou pro vás vhodné? Po přečtení následujících řádků byste měli mít jasno.

Freestyle brusle. Zdroj: Lukdanek, Wikimedia Commons

Freestyle brusle. Zdroj: Lukdanek, Wikimedia Commons

První a nejdůležitější krok

Musíte si uvědomit, jaký styl bruslení budete provozovat a podle toho si vybrat určitý typ bruslí. Mezi základní typy bruslí řadíme rekreační/fitness brusle, maratonské brusle, rychlobruslařské brusle, off-road brusle, free style brusle, brusle agressive a brusle pro in-line hokej. Nejčastěji kupované brusle,  se současně nejširší nabídkou na trhu, jsou brusle rekreační, které někteří výrobci rozlišují na dámské a pánské modely.

Jízdní vlastnosti in-line bruslí

Kolečka jsou nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje výkonnost brusle. Mezi jejich základní parametry patří průměr (velikost)tvrdost. Velká kolečka (84-110 mm) jsou rychlejší, ale hůře ovladatelná, oproti tomu menší kolečka (72-82 mm) jsou dobře ovladatelná a více stabilní. Obecně platí, že čím menší je průměr kolečka, tím bude pomalejší i náš pohyb.

Tvrdost kolečka udává, z jak tvrdé gumy nebo plastu je kolečko vyrobeno. Označuje se symbolem A v rozmezí 0-100. (např. 82A). Měkčí kolečka lépe absorbují otřesy, ale také se rychleji sjíždějí. Tvrdší kolečka jsou přilnavější, méně se opotřebovávají, jsou vhodná na hladké povrchy i závodní bruslení. Pro rekreační jízdu se doporučuje tvrdost od 78A do 82A.

Zdroj: lumiscaphe, Wikimedia Commons

Výběr velikosti koleček jen tak nepodcěňujte! Zdroj: lumiscaphe, Wikimedia Commons

ABEC (Annular Bearing Engineer Comitee) je americký standard pro značení tolerance uvnitř ložiska za souvislého chodu. Zdroj: Na in-linech křížem krážem po Česku

Ke kolečkům patří ložiska. Označují se hodnotou ABEC-1 až ABEC-9. Označení neodpovídá kvalitě, spíše přesnosti výroby. Mělo by platit, že čím vyšší číslo, tím by měla být ložiska vyrobena přesněji. Obecným standardem je ABEC-7, v současnosti ale většina výrobců používá ABEC-9.

Brzda – ano či ne? Pro rekreační a fitness bruslení brzdu jednoznačně doporučujeme. Jedná se o gumový špalík zasazený do držáku uchyceného za pravou bruslí. Při nákupu je dobré si zjistit, zdali jsou k dostání i náhradní špalíky, neboť se velmi rychle opotřebovávají.

Rozlišujeme i různé typy rámů, které umožňují uchycení koleček k botě. Rámy mohou být k botě přidělané napevno nebo u vyšších modelů lze rám odmontovat a nahradit jiným. Rámy se vyrábějí z plastu, kovu (slitin hliníku) nebo mohou být kompozitní, většinou karbonové. Na každém rámu by mělo být napsáno, pro jakou maximální velikost koleček je rám vhodný. Tento údaj je důležitý při pozdější výměně koleček.

Bota musí dobře sedět

V prodejnách většinou najdeme celý komplet, tzn. bota + rám s brzdou + kolečka. U levnějších modelů se bota skládá ze dvou částí: skořepiny, která obklopuje chodidlo (většinou z plastu), a vyjímatelné vnitřní botičky. Odlišné je také zavazování a utahování bruslí. Nejčastěji se jedná o kombinaci tkaniček spolu s jednou přezkou. Pro dětské brusle je výhodnější přezkový systém, neboť je pro děti snazší. Již při nákupu bruslí musí být bota pohodlná, nesmí nikde tlačit. Doporučuje se kupovat si boty o půl až celé číslo větší, abychom do bruslí mohli využít i tlustší ponožky a navíc noha při zátěži mírně nateče.

Ochranné vybavení

Přestože je in-line bruslení vcelku bezpečný sport, ochranné vybavení je nezbytností. Bezpodmínečně nutné je nošení přilby. Při bruslení byste dále měli používat chrániče na dlaně, lokty a kolena.

Doufáme, že nyní již víte, jaké brusle budou i pro vás ty nejvhodnější. Pokud máte i vy nějaké rady, jak správně vybrat kolečkové brusle, podělte se o ně s námi!

Zdroj perexové fotografie: Toni_V, Wikimedia Commons

Radka Hanzlová

Radka Hanzlová

Jsem velmi živý a energický člověk. Sportovec tělem i duší. Ráda něco tvořím a učím se novým věcem. Motto: Všechno zlé je pro něco dobré.

Zanechte komentářVaše názory

  • Kolečkové brusle

    Všechno krásně popsáno :-). Mimo jiné se na tvrdost koleček opravdu doporučuji zaměřit. Já mám nejradši co nejměkčí. Lépe se s nimi přejíždí kamínky a hlavně z jízdy po zámkové dlažbě se netřepu ještě 5 minut po té 😀

  • Inline

    Myslím si, že pro úplné začátečníky jsou nejvhodnější fitness brusle a většina lidí u nich vydrží napořád. Přemýšlet o tom jakým stylem bude někdo jezdit je v začátcích hloupost. Pravda ale je, že pokud někdo už má alespoň trochu naježděno tak už by místo fitness mohl volit více specifické brusle – ať už speed, freestyle, aggressive,…