Brazilec se stal rytířem i poslem míru

Kultura Literatura / 24.8.2013

Autor:

Letos oslaví své šestašedesáté narozeniny brazilský spisovatel Paulo Coelho. Připomeňme si ho.

Narodil se 24. srpna 1947 v Rio de Janeiro a věřte, nebo ne, jeho cesta k psaní románů nebyla procházkou růžovým sadem.

Při narození nedýchal, ve škole neměl dobrý prospěch a propadal, již od mala trpěl silným astmatem, který ho ruku v ruce s jeho nenormálním chováním dostal až do psychiatrické léčebny. Celý Paulův život se vlastně odráží ve všech jeho dílech: například zkušenosti z léčebny v jeho knize Veronika se rozhodla zemřít.

Veronika se rozhodla zemřít

Veronika se rozhodla zemřít, zdroj: coelho.cz

Knihy Paula Coelha:

Rukopis nalezený v Akkonu; Alef; Valkýry; Poutník – Mágův deník; Vítěz je sám; Brida; Alchymista; Čarodějka z Portobella; Pátá hora; Rukověť bojovníka světla; Jako řeka, jež plyne; Záhir; Jedenáct minut; Poutník; Ďábel a slečna Chantal; Veronika se rozhodla zemřít; U řeky Piedra jsem usedla a plakala

Nedokázal se uživit …

Než se Coelho propracoval k psaní knih, pracoval jako novinář. Nejdříve psal pro školní časopis Agora, následně pro deník Diário de Notícias. Ani u jednoho nezůstal dlouho, protože ho práce žurnalisty nedokázala uživit a hlavně ho vůbec vnitřně nenaplňovala. Proto se rozhodl zkusit něco nového a zkoušel psát divadelní hry. Opět ale profesi dramatika opustil kvůli nedostatku příjmů na živobytí.

I když neměl žádné pořádné finanční zázemí, Coelho velice rád cestoval. Navštívil dokonce i Československo. Jako zastánce hippies, jehož kulturu vyznával, koketoval se sexem i drogami (hlavně marihuanou a později i hašišem), přespával na náhodných místech, takže nakonec moc peněz nepotřeboval.

Brida, zdroj: coelho.cz

Brida, zdroj: coelho.cz

Od té doby co navštěvoval psychiatrii, pravidelně užíval dávky Valia, různé další tablety, popíjel halucinogenní čaj z kaktusů. V dnešní době se naštěstí všech těchto „radovánek“ vzdal. Poté, co zjistil, že není heterosexuál ani homosexuál, ale bisexuál, konečně se mohl posunout i ve vztazích dál.

Když se karta obrací

Zbohatl jako skladatel textů písní pro Alternativní společnost. Což ale nemělo dlouhého trvání a právě v této době pak založil se svojí ženou vlastní malé nakladatelství a jeho žena se stala tím, co Paula přinutilo zasednout ke stolu a něco napsat. Po první knize, už neměl žádný problém psát dál a dál.

Paulo je nositelem francouzského řádu Čestné legie a rytířem Řádu umění a literatury mnoha dalších ocenění.  Z dalších cen: německá cena Bambi 2001, cena Club of Budapest Planetary Arts Award 2002 a Corine Award 2002. V roce 2007 byl organizací OSN poctěn prestižním titulem Posel míru.

Připomeňte si autorovu osobu v kratičkém pořadu 3 minuty s…

Všechny jeho knihy, které byly doposud přeloženy, a každoročně jsou nejprodávánějšími tituly v České republice, výhradně vydává nakladatelství Argo.

Milujete citáty? Připomeňte si ty nejlepší od dnešního oslavence v našem článku!

Zdroj perexové fotografie: fanpop.com (upraveno)

Video: youtube.com

Jana Jechová

Jana Jechová

Studuji na Vyšší odborné škole publicistiky a miluji četbu knih. Nic víc snad není potřeba říci. :)

Zanechte komentář