Navštivte Košice – Evropské hlavní město kultury 2013

Cestování / 13.9.2013

Nevíte, kam na výlet? Vydejte se na východ Slovenska do Košic a nechte se ohromit kulturou, architekturou i specifickým duchem města.

Košičané rádi o svém městě tvrdí, že je tak akorát: ani malé, ani velké, ani úzké, ani široké, ani vysoké, ani nízké.  Město je se svými 240 tisíci obyvateli druhým největším na Slovensku, a navíc díky své poloze jsou Košice přirozenou metropolí východního Slovenska, a jako takové mají co nabídnout.

Už v minulosti byly Košice významnou obchodní křižovatkou, dnes se nacházejí dvacet kilometrů od hranic s Maďarskem, osmdesát od hranic s Ukrajinou a devadesát od hranic s Polskem. Díky své poloze tak tvoří významný dopravní uzel regionu a z širšího úhlu pohledu také spojnici mezi východní a střední Evropou.

Katedrála sv. Alžběty na Hlavním náměstí. Zdroj: Wikimedia Commons

Katedrála sv. Alžběty na Hlavním náměstí. Zdroj: Wikimedia Commons

Městská památková rezervace

První zmínky o Košicích jsou už z 13. století. Díky strategicky i obchodně výhodné poloze se město rychle rozvíjelo, a proto mu byla přidělována zasloužená privilegia. Od roku 1369 se město může pyšnit tím, že jako prvnímu evropskému městu mu bylo přiznáno užívání vlastního městského erbu. Význam města neklesal, spíše naopak, v roce 1657 zde byla zřízená univerzita a později se stalo důležitým centrem Uher, potažmo také celého Rakouska – Uherska.

V současném centru města můžeme sledovat jeho historickou váhu i vývoj. Vedle sebe zde stojí budovy různých stylů: gotické, renesanční, barokní, klasicistní i z období secese. Zajímavé je, že přes zdánlivou různorodost celé centrum působí celistvě. K ochraně bohaté košické historie zde byla zřízená městská památková rezervace, která je v současnosti největší na Slovensku.

Centrum města má tvar podlouhlého lusku a je tvořeno převážně Hlavním náměstím a Hlavní ulicí. Příjemné je, že celá městská památková rezervace je přístupná jen pro pěší, cyklisty a bruslaře, čili se zde můžete procházet zcela volně beze strachu z aut a vychutnávat si prostředí okem i duchem.

Dominantou městského centra je největší gotická katedrála na Slovensku katedrála sv. Alžběty. Hned vedle stojí Urbanova věž, která byla původně zvonicí katedrály. Na náměstí také najdeme Státní divadlo a za ním čtrnáct metrů vysoký morový sloup. Výhodou Košic je, že téměř všechny nejvýznamnější památky se nacházejí na jednom místě, takže stačí jít a rozhlížet se kolem sebe a uvidíte další kostely, kaple, významné domy a paláce, které se řadí mezi košické klenoty.

Pohled z parku na Jakabov palác. Zdroj: Przemek Lapinski

Pohled z parku na Jakabov palác. Zdroj: Przemek Lapinski

Když si budete chtít odpočinout od všech těch budov, přímo v parku mezi Státním divadlem a katedrálou sv. Alžběty se nachází jedinečná moderní atrakce Košic – zpívající fontána. Kouzlo zpívající fontány spočívá hlavně v tom, že různé proudy vody jsou zvonkohra, která se skládá z 22 zvonů, jež mají symbolizovat 22 městských částí.

Evropské hlavní město kultury 2013

Proč a jak vznikl projekt EHMK

S podnětem k založení a udělování titulu Evropské město kultury přišla řecká ministryně Melina Mercouri . Cílem projektu je zdůraznit, že kultura je součástí života, a současně také posílit evropské kulturní povědomí.

Titul se uděluje od roku 1985 a vítězné město jej pak užívá po dobu jednoho roku. Prvním Evropským městem kultury byly Atény. Od roku 2009 se titul uděluje vždy dvěma městům, jednomu z původních států EU a jednomu z nových členských států.

Současnými Evropskými hlavními městy kultury jsou Marseille a Košice. Z českých měst bude jako první nosit tento titul v roce 2015 Plzeň, která zvítězila nad Ostravou.

Město se utkalo o titul Evropského hlavního města kultury pro rok 2013 a v září 2008 zvítězilo nad Prešovem, Martinem a Nitrou. Košice se tak staly prvním slovenským městem, které získalo tento prestižní titul. Košice oslnily porotu především projektem Interface, který má pomoct k dlouhodobé přeměně města pomocí kultury a kreativity.  Je třeba říct, že Košice nejsou jediným městem, které tento titul pro letošní rok získaly, druhým takovým je jihofrancouzská Marseille.

Během roku proběhne v Košicích dohromady více než 300 kulturních akcí. Zajímavé je, že právě díky kulturnímu programu spolu s jedinečným historickým zázemím zařadila také americká televizní stanice CNN Košice mezi sedm turisticky nejatraktivnějších cílu v letošním roce.  V žebříčku se Košice umístily spolu s druhým Evropským hlavním městem kultury Marseille na třetím místě.

Motto Košic v rámci projektu Evropského hlavního města kultury 2013 může stejně dobře platit jako obecná charakteristika této východoslovenské metropole: „Město, kde se život žije i vychutnává.“ Navíc pro Čechy je díky snadnému dorozumění pobyt na Slovensku velmi pohodlný a příjemný.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář