Práce z domova – 9 nápadů, jak zpestřit rutinu

V obraze / 23.8.2013

Home office. Žádný budík, šéf za zadkem a žvanící kolegové. Přesto rutina. Zjistěte, jak se vyhnout nudě a práci z domova si co nejvíce zpříjemnit.

Pokud jste někdy pracovali z domova (nebo seděli nad rozdělanou diplomovou prací), znáte to sami. Někdy to jde samo, máte volnost a neruší vás běžný chod kanceláře. Jindy marně hledáte motivaci, vidíte se raději venku, prokrastinujete u seriálu a šílíte, že si nemáte s kým pokecat.

1. Ujasněte si důvody, proč to děláte

Práce z domu je fenoménem současné doby. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Práce z domu je fenoménem současné doby. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Každý má jinou motivaci pro práci z domova. Umělci, ajťáci, účetní a další volná povolání prostě nejčastěji pracují „na sebe“, nezávisle na lokalitě klienta. Možná vaše firma šetří náklady na provoz a umožňuje home office. Nebo jste studenti, na mateřské dovolené či cestujete a makáte s laptopem ze zahraničí. Pokud jste si práci z domu zvolili, připomeňte si, proč jste do toho šli. Sepište seznam, připíchněte důvody na nástěnku. V případě, že práce na dálku vyplynula ze situace, najděte výhody.

2. Sepište plusy

Možná je spolupráce na dálku vaším vysněným pracovním poměrem, ale jsou i tací, kterým nevyhovuje. Samota občas leze na mozek. Ale uvědomte si nekonečné moře volnosti v rozhodování. Během dne vyřídíte nákupy, dětské kroužky a potřebné telefonáty, aniž by vás někdo z kanclu kontroloval. Můžete si vařit čerstvou kávu a dobrá jídla, nejste závislí na omšelém jídelníčku hospody naproti kanceláře. Lépe sladíte práci s péčí o rodinu. Nikdo vás nebuzeruje, když si v polední pauze skočíte zaběhat.

3. Oddělte pracovní od domácího

Zařiďte si domácí kancelář podle svých představ: Zdroj: Freedigitalphotos.net

Zařiďte si domácí kancelář podle svých představ. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Přes veškerou volnost můžete mít pocit, že se práce z domova rovná zlaté kleci. Sedíte sami za pracovním stolem a kromě občasného okřikování psa nebo chatového okýnka na Facebooku nemáte žádnou interakci. Po uplynutí „pracovní doby“ se maximálně přesunete do obýváku a nepoznáte větší změnu. Chybí vám impulzy a ruch.

Hlavní pravidlo úspěšné práce na dálku je oddělit pracovní od domácího. Z hlediska času i prostoru. „Po práci si vždy naplánuju nějakou aktivitu. Jdu ven, pokecat,“ radí slovenská copywriterka Monika Šeniglová. Zařiďte si skutečnou kancelář (tichý kout v rohu), jež bude oddělena od zbytku bytu. Postačí psací stůl, počítač, nástěnka, motivační citáty. V kreativním prostoru opravdu jen pracujte. Snídejte a obědvejte v kuchyni, žádné hltání u počítače.

4. Spřádejte realistické plány

Večer si v záchvatu aktivity naplánujete desítky úkonů pro příští den, které samozřejmě nejste schopni stihnout. Pomalé odškrtávání vás následně akorát frustruje a na sklonku dne získáte pocit, že jste nic nestihli – takže nadšeně přesouváte zase na zítřek.

Práce doma vs. motivace

Hospodaření s časem, prokrastinace, dlouhodobá produktivita a vnitřní motivace představují pro nezávislé profesionály pracující z domova obrovskou výzvu. Každý ji překonává jinak a různých, více či méně účinných postupů, metod či rad jsou desítky. Velkou část z nich jsem vyzkoušel a mám-li hovořit pouze za sebe, nejlépe mi funguje jednoduchá zásada: Každý den se počítá. Každý den se snažím udělat něco podstatného, co mne nebo mé klienty posouvá o viditelný krok vpřed. Jde o to neutopit den v drobných činnostech, které nejsou vidět, a dělat to vytrvale, den za dnem.“

Robert Vlach, podnikatelský poradce a zakladatel portálu navolnenoze.cz

Stůjte při plánování nohama na zemi. Během dne se vždycky objeví nečekané situace k řešení, které zamíchají pořadníkem sepsaných úkolů. Vyhraďte si na ně prostor. „Jde o to neutopit den v drobných činnostech, které nejsou vidět, a dělat to vytrvale, den za dnem,“ mluví ze zkušenosti Robert Vlach, jež založil portál nezávislých profesionálů navolnenoze.cz. Během dne postupujte od nejsložitějších úkonů k nejlehčím – ten, na který se těšíte nejméně, vyřiďte hned zrána.

5. Pauzy se počítají!

Říkáte si, že pojedete nonstop a skončíte dřív? Zamyslete se ještě jednou, skutečně vám ošizení přestávek k odpočinku přidá na efektivitě? Pokud jste ve stavu „flow“ a úkoly odsýpají od rukou, určitě pokračujte. Jakmile nasazení pomine, dovolte si pauzu na čaj a doplnění energie. Místo Facebooku si raději pusťte hudbu, usaďte se na balkon či běžte na 15 minut ven. Pokud je před vámi těžký úkol, naplánujte si striktně pravidelné přestávky předem. Využijte některý z dostupných online časovačů. Oblíbená je metoda Tomato. Ruku na srdce, s vědomím brzké pauzy se hned pracuje líp.

6. Poslouchejte své tělo

Nakrmte mozek nutričními superpotravinami. Nápady se jen pohrnou! Zdroj: Freedigitalphotos.net

Nakrmte mozek nutričními superpotravinami. Nápady se jen pohrnou! Zdroj: Freedigitalphotos.net

Obrovská výhoda práce na dálku je, že ji můžete doslova přizpůsobit svým potřebám. Zjistěte, kdy jste nejefektivnější. Ajťáci rádi tradičně pracují v noci, kdy jsou všichni „offline“ a oni mají klid na práci. Nebo jste ranní ptáče a nejlepší nápady korzují mozkem po snídani. Poslouchejte potřeby svého těla.

7. Seznamte se, Skype

Dejte zelenou výdobytkům moderní doby. Skype vás virtuálně přesune na důležité schůzky vaší firmy, spojí s přáteli na dálku a dodá pocit socializace uprostřed dlouhého pracovního dne doma. Pokud to jen trochu jde, zařaďte do diáře osobní kontakt. Obchodní snídaně a obědy jsou skvělým prostředkem k neformálnímu seznámení s klienty a kolegy. Najděte ve svém okolí coworkingové centrum, které sdružuje pracovníky na volné noze. Popovídáte si, vyměníte pár nápadů a získáte tuny inspirace a kontaktů. V Praze fungují Coffice, Era světLocus WorkspaceDesk Room, skvělé jsou i akce v HUBu. Brňáci nedají dopustit na své COWO Brno a Ostraváci milují živelnou Vivu. Nemáte v okolí sdílené kanceláře? Začněte sami pořádat středeční dýchánky v oblíbené kavárně.

8. Po práci zábava

Hurá na pivo či do přírody se psem. Příliš nabitý diář zabíjí kreativitu. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Hurá na pivo či do přírody se psem. Příliš nabitý diář zabíjí kreativitu. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Bez volného času přicházíte o kreativitu,“ je přesvědčena reklamní textařka Marie Kortanová. Manažeři, poradci, umělci, fotografové, novináři a podobná povolání dají za pravdu. Naplánujte si odměnu za splněný úkol. Třeba zajdete s kamarády do sauny nebo večer na víno. Při práci z domu je důležité zachovat si bohatý společenský život, který vyváží dny strávené o samotě. Ostatně i geniální spisovatel Gabriel García Marquez dbal v nejhektičtějších obdobích své kariéry na pravidelné filozofické dýchánky s kamarády-novináři. Věděl, že takhle upustí páru a ve skupině přijde na desítky nápadů a námětů, které by jej mezi čtyřmi zdmi nenapadly.

9. Nemyslete jen na uzávěrky – najděte v tom vášeň!

Sebedisciplína je těžká věc, známe to všichni. Přestože blížící se deadline dokáže pěkně potrápit, nedělejte práci jen proto, že „musíte“. Připomeňte si důvody, proč jste si toto povolání/projekt zvolili. Co vám to přináší, co se během plnění úkolů učíte? Zkrátka znovuobjevte smysl práce, s nadšením jde všechno lépe. A ty výsledky!

A když práce přece jen nejde od ruky? „Snažím se maximálně soustředit a o pauzách rozhýbat tělo, vypadnout ven a nadýchat se kyslíku. V nejhorších krizích se mi vyplatilo čistě pragamaticky myslet na peníze,“ dodává Monika Šeniglová.

Zdroj perexové fotografie: Pixmac.cz

Pavla Lokajová

Pavla Lokajová

Copywriterka, redaktorka a věčná životní idealistka. V hlavě se mi neustále rodí nové nápady. Píšu články, které bych sama chtěla číst. Stephena Kinga považuji za mistra slova, z Marquezových knih čerpám moudrost pro každý den.

Zanechte komentář