Jak poznat Londýn za pár dní a málo peněz

Cestování / 7.12.2012

Málokdo by se nechtěl podívat do tak živého a osobitého města. Splňte si svůj sen a objevte britskou metropoli!

Letenky do Londýna

Rychle, pohodlně a levně – přesně tak probíhá let do Anglie, pokud si včas zakoupíte letenky. V Londýně se nacházejí hned tři velká letiště – Stansted, GatwickHeatrow. Z České republiky se nejsnadnějinejlevněji dostanete na první dvě jmenovaná. Akční slevy, nabízené především společností Ryanair, vám umožní zakoupit zpáteční letenku do 2 000 Kč za osobu s jedním příručním zavazadlem.

London Eye

Návštěvníci London Eye mají krásný výhled na celé město, vstupné je však poměrně vysoké (£18.90). Zdroj: Pilgab, wikipedia.org

Po příletu na letiště můžete využít hned několik možností, jak se dopravit do centra. Nejlevnější variantou jsou autobusy, které zajišťují společnosti TerravisionEasy Bus. Ceny jednosměrných jízdenek se pohybují pod hranicí  10 £. Spojení mezi centrem a letišti zajišťuje také železnice, která je sice rychlejší a spolehlivější, ale jednou tolik dražší.

Doprava po městě

Tube, underground, metro – všechny tyto termíny označují nejvyužívanější prostředek městské hromadné dopravy v Londýně. Přestože mapa linek vypadá složitě, po několika jízdách se dobře zorientujete. Přestupní stanice jsou dobře značené a dojde-li k výluce, personál dopravního podniku vám ochotně poradí, jak se dostat tam, kam potřebujete.

Označení stanice metra

V Londýně se nachází více než 270 stanic metra. Zdroj: sxc.hu

Kromě metra můžete využít autobusovou dopravu, na kterou se vztahují stejné ceny. Moderní červené autobusy zastavují téměř na každém rohu a jízdní řády jsou přehledné i pro turisty. Jestliže naskočíte do doubledeckeru (dvoupatrový autobus), rozhodně doporučuji sednout si přímo do čela vrchního patra a užít si vyhlídkovou jízdu Londýnem.

Jak to chodí?
– jízdné během špičky (všední dny, 6:30 – 9:30, 16:00 – 19:00) je dražší
– Oyster Card vždy účtuje nejvýhodnější cenu
– přiložte kartu k terminálu při nástupu i výstupu

Londýnská doprava se člení do zón, mezi kterými jsou nastaveny určité tarify. Přehlednou tabulku cen jízdného v jednotlivých zónách naleznete na stránkách Transport for London. Hodláte-li hromadnou dopravu využívat denně, je výhodné pořídit si Oyster Card. Tuto kartu zakoupíte přes e-shop či na letišti, zaplatíte zálohu £ 3 a nabijete ji určitou částkou.

Ubytování a stravování

Londýn je protkán celou sítí mládežnických ubytoven, kde si můžete zaplatit lůžko ve velké spací místnosti. Ceny se pohybují do 500 Kč za osobu na noc, musíte však počítat s tím, že všechny prostory sdílíte s cizími lidmi. Dvoulůžkový pokoj v hotelu, který se nachází dál od centra a na trase metra, seženete i za cenu do 2 000 Kč za noc. Cestujete-li do Londýna v létě, můžete využít univerzitních kolejí, které poskytují lůžka studentům i pracujícím za velice pěkné ceny.

Swiss Re building, London

Budova švýcarské banky, tzv. Okurka, zaručeně upoutá váš pohled. Vpravo od ní se nachází Tower of London. Zdroj: Mariordo, wikipedia.org

Chcete-li se dobře a levně najíst, velice doporučuji návštěvu čínské čtvrti v Soho. Nachází se zde spousta stravoven typu „all you can eat is free“, což znamená, že za určité peníze můžete sníst vše, co se do vás vejde. Ceny se pohybují kolem £ 7.

Londýnské galerie

Většina londýnských galerií je otevřena zdarma. Patří mezi ně i monumentální Národní galerie a působivá Tate Modern, kde objevíte skvosty od Pabla Picassa a jiných moderních umělců.

National Gallery

National Gallery se nachází na Trafalgarském náměstí. Zdroj: Aldo Ardetti, wikipedia.org

Obvod City, historické jádro Londýna

Katedrála Svatého Pavla, která se nachází v londýnském City, je působivým dílem sira Christophera Wrena. Právě zde se nachází slavná Whispering Gallery, která svou architekturou umožňuje slyše šepot člověka na vzdálenost několika desítek metrů. Dále se zde nachází venkovní ochoz, který nabízí velkolepý pohled na město. V městském obvodu City se dále nachází moderní budovy a sídlí zde řada mezinárodních společností.

Kde bijí zvony?

Houses of Parliament, Big Ben a Westminster Abbey – tyto tři monumentální stavby, které se nacházejí v městském obvodu Westminster, jsou ikonami města a ročně přilákají miliony turistů. Do Westminsterského opatství se dostanete za  15 £ a do sídla parlamentu se podíváte pouze s předem koupenými lístky během parlamentních prázdnin.

Houses of Parliament

Westminsterský palác byl původně vybudován jako královská rezidence, dnes v něm sídlí Parlament Spojeného království. Zdroj:sxc.hu

Při návštěvě Londýna neopomeňte návštěvu malebného Hyde Parku. Kromě jezera The Serpentine zde můžete navštívit také Speaker´s Corner a vyslechnout si monolog nějakého politického či náboženského radikála. Za pohled stojí také Kensingtonský palác, Buckinghamský palácRoyal Albert Hall, které se nacházejí v sousedství Hyde Parku.

Chystáte se do Londýna? Sháníte ubytování nebo podrobnější informace o zdejší dopravě? Poraďte se s námi!

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Aneta Zachová

Aneta Zachová

Studuji žurnalistiku a mezinárodní vztahy na MU v Brně, ráda se učím cizí jazyky a cestuji. Již od dětství hraji volejbal, jezdím na koních a s radostí opečovávám všechna zvířata, která se mi dostanou pod ruku. Můj život je hektický, krásný a šťastný. Snad je to tím, že jsem blázen.. :-)

Zanechte komentář