Poznejte děsivá místa, která i tak přitahují turisty

Cestování / 21.9.2013

Toužíte při svých cestách po strachu a vzrušení? Pokud ano, nenechte si uniknout následující článek.

Osvětim, Polsko

Na první pohled poklidné městečko ležící na jihu Polska nedaleko Krakova se nechvalně zapsalo do lidského povědomí jako „továrna na smrt“. V roce 1940 zde totiž vznikl největší koncentrační a likvidační tábor v Evropě, ve kterém zhaslo minimálně 1 100 000 lidských životů. Tábor dnes slouží jako muzeum, které má být varováním pro všechny návštěvníky, aby se již podobné hrůzy nikdy neopakovaly.

Osvětim

Osvětim je snad nejsmutnější kapitolou evropských dějin.

Pripjať, Ukrajina

Název tohoto města spoustě lidí nic neříká. Ovšem pojem Černobyl už každému napoví, o co jde. Černobylská jaderná elektrárna leží na severu Ukrajiny právě ve městě Pripjať, které bylo postaveno pro zaměstnance elektrárny a jejich rodiny.  Dne 26. dubna 1986 zde ale došlo k vážné havárii, do okolí uniklo velké množství radioaktivity a město muselo být vylidněno. „Město duchů“, jak se Pripjati dnes přezdívá, je stále silně zamořeno radioaktivitou, proto se zde turisté nesmějí zdržovat příliš dlouho.

Pripjať

Dříve „živé“ město plné lidí je dnes opuštěně a zarůstá lesem.

Muzeum genocidy Tuol Sleng, Kambodža

V roce 1975 se v Kambodže dostali k moci Rudí Khmerové, kteří odřízli zemi od zbytku světa. Z hlavního města byli všichni obyvatelé vyhnáni na vesnice, zničily se telefony, rozhlas, noviny, přestala fungovat kanalizace. Odpůrci režimu byli okamžitě zlikvidováni. Muzeum bylo vybudováno v původně střední škole, která sloužila jako věznice. Touto věznicí s krycím názvem S-21 prošlo 17 000 vězňů, kteří zde byli mučeni nepředstavitelným způsobem. Vláda Rudých Khmerů padla roku 1979, avšak Kambodža se dodnes nedokázala plně vzpamatovat z hrůz tohoto režimu.

Muzeum Tuol Sleng

Jedna z mučících místností, kde byli lidé mučeni strašlivými způsoby.

Kostnice v Sedlci, Česko

Naše vlast se také může pochlubit místy, ze kterých tuhne krev v žilách. Můžeme mezi ně zařadit kostnici v Sedlci u Kutné Hory, ve které najdeme skelety asi 40 000 lidí, kteří zemřeli během morové epidemie ve 14. století. Tyto kosterní pozůstatky jsou poskládány do různých tvarů, které „zdobí“ interiér kaple. Proč ale tato kuriózní kaple vůbec vznikla? Možná proto, aby si lidé uvědomili, jak je život krátký a že na každého z nás jednou čeká smrt.

kostnice v Sedlci u Kutné Hory

Lustr složený z kostí dominuje celému interiéru kaple.

Hrad Bran, Rumunsko

Kdo by neznal hraběte Drákulu, fiktivní postavu upíra irského spisovatele Brama Stokera, který podle autora žil na hradě kdesi v Transylvánii. Právě hrad Bran se nejčastěji považuje za Drákulovo sídlo. Často se také spekuluje o spojitosti Drákuly s valašským knížetem Vladem III. Napichovačem, který proslul svým krutým způsobem zabíjení – napichováním na kůl. Jestli se autor skutečně inspiroval touto reálnou postavou či nikoliv zůstává otázkou. Jisté je to, že Bran je jedním z nejvyhledávanějších cílů Rumunska.

hrad Bran

Bran je nejnavštěvovanějším rumunským hradem.

Na světě najdeme spoustu míst, která mohou děsit a zároveň přitahovat návštěvníky. Máte nějaká podobná místa, která vás lákají?

Zdroj všech fotografií: foter.com

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář