Jak a proč dodržovat sliby?

Osobní rozvoj Vztahy / 1.9.2013

Už jste sami sebe přistihli, že co slíbíte, pak nejste schopní splnit?

Každému se občas stane, že vzhledem ke své práci, studiu nebo jiné činnosti zapomene na věci, události nebo setkání, která jste někomu slíbili. Když se to stane jednou, dá se to omluvit, ale když je to pravidelně – to už je síla!

Když něco někomu slíbím, snažím se, abych své sliby dodržel. Ale jsou chvíle, kdy to bohužel nejde – ať už kvůli rodinným komplikacím nebo nemoci. Každopádně když se mi to stane jednou, tak se necítím hloupě, ale jakmile je to vícekrát po sobě, každý důvod nedodržení slibu mi přijde jako výmluva a cítím se hodně blbě,“ řekl Marek, dvaadvacetiletý student olomoucké univerzity.

Proč bychom se měli držet slibů?

Sliby byste měli dodržovat, protože jste dali někomu své slovo. Kdysi slovo bylo velmi vážené a vzhledem k tomu, že nebyly televize ani pošta, tak lidé museli své sliby plnit, jinak by odmítnutý člověk čekal na určeném místě asi hodně dlouho. V dnešní době si závazně slíbíte s přáteli, že půjdete do kavárny, ale hned večer jim pak napíšete (protože máte telefon, internet), že se vám nechce nebo že už něco máte. Dalším důvodem pro to, abyste splnili to, co jste slíbili, je nejen vaše slovo, ale také důvěra, kterou jste si u svých přátel vybojovali. Přece nechcete, aby vám také naslibovali hory doly a nechali vás někde trčet, nebo vždy všechno přeorganizovali. Pokud vám to dělá problém, tak raději neslibujte vůbec nebo slibujte to, co můžete v rámci svých možností splnit.

Dodržujte sliby. Nechcete být přece sami, ne? Zdroj: foter.com

Dodržujte sliby. Nechcete být přece sami, ne? Zdroj: foter.com

Jak máme dodržovat sliby?

Spousta lidí umí sliby rozdávat, ale neumí je plnit, držet se jich. Pomoc je velmi individuální, každý má jiný problém, jiné oddalování slíbených aktivit, věcí apod.

Neslibujte, co nemůžete splnit.

První radou je – ještě před tím, než někomu něco slíbíte, si dobře promyslete, zda je splnění takového slibu ve vašich silách. Navíc přece nechcete, aby si váš partner nebo partnerka myslela, že si z ní děláte legraci. A pak brala každý váš slib jako výsměch.

 Jsem zásadová, pokud něco slíbím /a je to v mých silách v dané době/ – plním. To ale očekávám i od druhých – stačí mi jen zmínit se o něčem a v tu chvíli už ale s danou věcí počítám a beru ji jako hotovku a tedy očekávám, že slib dotyčný dodrží,“ svěřila se Jana, editorka sekce Kultura.

Neměňte svá rozhodnutí desetkrát.

Snažte se být alespoň ve slibování zásadoví. Když řeknete jedno rozhodnutí, nepiště přátelům za dvě minuty znovu, ale s úplně něčím jiným a pak ještě desetkrát. Takhle je jenom naštvete a už nebudou mít žádnou chuť někam jít.

Představte si, že by vás někdo takhle tahal za nos.

Pokud dvě předchozí rady nepomáhají, možná byste se měli zamyslet nad tímhle:

Muž se domluví s druhým mužem na setkání u piva, v neděli v 7 hodin večer. Dlouho se tito kamarádi neviděli, proto první muž slíbí, že to v neděli stoprocentně platí a že už se těší. Na to se rozejdou. Muž přijde domů, kde na něj čeká žena. Ta s jeho plánem nesouhlasí, protože měli jít spolu na večeři. Žena tedy slíbenou večeři nechá plavat. Muž ale stejně kontaktuje svého kamaráda, že bohužel nemůže přijít. A výsledek? Muž slíbil dva sliby, ani jeden nedodržel, načež později jeho kamarád a jeho žena mu udělali totéž. Slíbili a nedodrželi.

Nedělejte druhým to, co nechcete, aby dělali vám.

Snažím se neslibovat nic, o čem předem vím, že nemůžu splnit. A bývám dost zklamaná, když někdo sliby nedodrží, proto se držím hesla: Nečiň druhým to, co nechceš, aby činili oni tobě,“ svěřila se Kristýna, editorka sekce Vztahy.

Mějte svou motivaci!

Pokud vám sliby dělají potíže, snažte sami sebe nějak motivovat. Ať už duševní odměnou v podobě dobře odvedené práce nebo nějakou hmotnou odměnou, kterou si uděláte radost. To už je na vás. Nebo taky tím, jakou radost uděláte své drahé polovičce, nebo překvapíte rodiče, své přátele, kohokoliv – a příjemně. Každopádně motivace je v tomto případě jedna z pilířů dodržování slibů.

Uděláte radost, když splníte své sliby. Zdroj: foter.com

Uděláte radost, když splníte své sliby. Zdroj: foter.com

Manželský slib – nejposvátnější ze všech slibů

A co teprve manželský slib? Ten by se měl dodržovat především, ale v dnešní době je to přesně naopak. Pár se vezme a za měsíc už spolu nejsou. Proč se vzali? Prostě chtěli. Proč se rozvedli? Po měsíci zjistili, že se k sobě nehodí. K plnění slibů tohle není zrovna dobrý příklad a už vůbec ne motivující. Přitom starší generace v dnešní době slaví i zlaté svatby, na kterých vidíte, jak jsou ti dva lidé opravdu šťastní, dá se říct, že i zamilovaní, to pozitivní z nich vyzařuje. Možná proto, že si slíbili, že se vezmou a sliby dodržují.

Starší páry berou manželský slib jinak než dnešní generace. Zdroj: foter.com

Starší páry berou manželský slib jinak než dnešní generace. Zdroj: foter.com

Slibujte, co můžete, ale neslibujte, když nemáte sílu na plnění slibů. Ublížíte tím nejen sobě, ale hlavně ostatním.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentář