Hvězdy, které se zrodily na YouTube

Hudba Kultura / 29.8.2013

Autor:

Začínali na YouTube a dnes jsou z nich hvězdy. Pojďme se podívat na několik úspěšných interpretů, kteří se díky internetu stali slavnými.

Stát se muzikantem není v dnešní době nic neobvyklého ani příliš těžkého. Stačí vám velká dávka trpělivosti, trocha talentu a nějaké peníze, přidáte k tomu tisíckrát ohraný hit od světoznámé kapely, natočíte se, kliknete na tlačítko upload a ejhle, je z vás hudební interpret. Bohužel, takových jako vy je na celém světě nespočet a šance prosadit se tak značně zužuje. Co se ale nechat inspirovat těmi, jejichž píle, vytrvalost a nadání nakonec přece jen přinesly zasloužené ovoce.

Igor kam se podíváš

V roce 2007 propukla na YouTube velká kytarová bouře. Na svědomí ji měl ruský virtuóz narozený v Moskvě  Igor Presnyakov. Iggy, jak si sám říká, vystudoval klasickou kytaru a dirigentství, ale už od samého počátku se věnoval hned několika hard-rockovým kapelám a big-bandům. V roce 1991 se pak přestěhoval do Nizozemska, kde postupně rozjel sólovou kariéru. Svoji první desku Chunky Strings vydal v roce 2010 a letos přišel s novinkou Iggyfied – vol 1, přičemž mezi těmito alby stihl vydat ještě dvě kompilace jeho nejúspěšnějších coverů.

Iggyho techniku hraní velmi ovlivnilo hned několik stylů. Od již zmíněného rocku přes heavy metal, reggae, country až po jazz. Velmi specifické je pro něj taky vybrnkávání všemi prsty, bubnování na tělo kytary a občasný zpěv. Ve většině případů však místo sebe nechá zpívat svoji kytaru, kterou ovládá přímo bravurně, což mu taky přineslo spoustu fanoušků a v poslední době taky tour k novému CD. Iggy si zatím stihnul zahrát jen v Rusku, ale další koncerty ho brzy čekají v Německu, Austrálii a Brazílii.

Igor je navíc velmi všestranný muzikant. Samozřejmě jde vidět (a slyšet), že ho to nejvíce táhne k rockové a heavy metalové muzice, ale to vůbec nic nemění na tom, že Iggy předělává hity takových interpretů jako jsou PSY, Adele, Jason Mraz, Daft Punk nebo dokonce melodie ze Super Maria a seriálu Hra o trůny. A stále pokračuje jako rozjetý vlak, vždyť  za posledního půl roku přidal na svůj kanál téměř 30 nových videí a ještě stihl dokončit a vydat album.

Když jeden hlas nestačí

Z jiného konce se toho chopila pětice zpěváků z Texasu, která si nechá říkat Pentatonix. Tito čtyři pánové a jedna dáma vsadili vše na své hlasivky. A dobře udělali. Na počátku to byli pouze tři kamarádi ze střední školy (Kirstin Maldonado, Mitch Grassi a Scott Hoying), kteří se chtěli potkat s herci ze seriálu Glee. Natočili tak cover písně Telephone a poslali jej do místního rádia. Ačkoli setkání se svými idoly nevyhráli, jejich verze získala na YouTube velký ohlas, a tak se rozhodli pokračovat.

Netrvalo to dlouho a Scott Hoying přihlásil kapelu do třetího ročníku pěvecké soutěže pro vokální skupiny The Sing-Off, chyběli mu však ještě dva členové, a tak přemluvil zpěváka Avriela Kaplana a beatboxera Kevina Olusola, ať s nimi do soutěže vstoupí. Není náhodou, že Kevina objevil právě na YouTube, kde jeho hra na cello kombinovaná s beatboxem dlouhou dobu sklízela velký úspěch. Kapela v tomto složení v roce 2011 soutěž vyhrála a otevřela si tak cestu do světa.

Pentatonix jsou velmi mladí, a tak je v jejich zpěvu slyšet hlavně vliv popu, reggae, hip-hopu nebo electra. Spolu s beatboxem dokážou vytvořit velmi kompaktní a plnou hudbu bez použití jediného hudebního nástroje. Díky soutěži taky mohli natočit svou debutovou desku PTX, volume 1, kde se krom coverů objevily taky dvě původní skladby.

Ve dvaceti králem YouTube

Co myslíte, kdo byl v letech 2010 a 2011 nejvíce odebíraným hudebním interpretem na YouTube? Nebyla to Lady Gaga, Rihanna, David Guetta ani Bruno Mars, ale v té době teprve dvacetiletý mladíček z Pensylvánie, který vystupuje pod uměleckým jménem Dave Days. Ten už od roku 2007 zásobuje internet svými parodiemi  všemožných písní, přičemž úspěch mu přinesla už první z nich, ve které si vzal na paškál virální Chocolate Rain.

Davidova popularita velmi vzrostla, a tak se ani ne po roce stal partnerem YouTube a na muzice začal vydělávat. Po ukončení střední školy se přesunul do Los Angeles, kde se pustil na sólovou dráhu. V roce 2009 vydal svou první desku a postupně se začal věnovat vlastní tvorbě, která propojuje prvky punku, rocku a popu. Letos mu vyšla taky jeho poslední novinka, album Boy You’ll Forget.

Přes své mládí toho má David na kontě opravdu hodně. Natočil už 5 studiových alb, v roce 2012 byl headlinerem YouTube festivalu DigiTour, který se každoročně koná v New Yorku, na svém kanálu má více jak 1,5 milionu odběratelů a téměř 170 videí. Hudbu i videa navíc Dave zvládá naprosto sám a svou práci bere stále s humorem. Vedle muzikanta a producenta se vidí hlavně jako komik a bavič.

„Hvězdy” z YouTube

Stále je vám divné, že jste ani jednoho z výše uvedených interpretů doposud pořádně neviděli v televizi ani neslyšeli v rádiu. Není se čemu divit. Jsou sice slavní a úspěšní (alespoň co se YouTube týče), ale na to, aby se dostali na ty nejvyšší příčky, jim stále něco chybí. Jsou to hlavně peníze, které jsou v hudebním průmyslu tou nejdůležitější věcí. Do „první ligy“ se tak dostane jen hrstka z tisíců mladých a nadějných muzikantů a zpěváků, kteří mají to štěstí a narazí na dobrého producenta s velkými kontakty a zámožnými sponzory.

Ostatním pak nezbývá než předělávat a přezpívávat právě ty hity, které se k nám každodenně hrnou ze všech stran, nebo se pokusit prorazit s vlastní tvorbou. Avšak pouze těm nejtalentovanějším a nejvytrvalejším (nebo těm s největším štěstím) to přinese vysněnou hvězdnou kariéru, miliony fanoušků a haciendu s vlastním heliportem. A i když se to zdá na první pohled jako utopie, i YouTube z vás může udělat novou star. Schválně – říká vám něco jméno Justin Bieber?

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Libor Mališ

Libor Mališ

Student žurnalistiky a anglické filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci, klávesák ve skupině Neutral, milovník dobré literatury, filmu, hudby všeho druhu a fanoušek Arsenal FC.

Zanechte komentář