Kapela Víkend: Hrajeme melodický punkrock

Hudba / 9.9.2013

V dnešním pokračování seriálu Kapely, které možná (ne)znáte představíme kapelu Víkend z Ostravy! 

Seznamte se se čtyřčlennou kapelou mladých, úspěšných a sympatických fanoušků vítkovického hokeje z Ostravy, kteří jsou opravdu skvělými hudebníky! Přesvědčte se spolu s námi o tom, že jejich hudba stojí za to.

Mohli byste se nějak krátce představit našim čtenářům? Jaké je obsazení ve vaší kapele?

Ahoj, jsme čtyřčlenná kapela pocházející z Ostravy. Zpěv a kytara Dan Rola (Dan), kytara a doprovodný zpěv Kuba Suchánek (Kubin), baskytara Lukáš Václavík (Lukish), bicí Petr Červenka (Červ).

Ačkoliv spolu nehrajete dlouho, máte už všichni předchozí zkušenosti z jiných kapel? Kdo stál za založením této kapely?

Každý z nás už nějaké zkušenosti s hraním v kapele má. Dan a Kubin (Ova Neighbours), Lukish (Zařvi Dveře, Route20, Japan Four), Červ (Side Arm, Tattooed Bastards). Na přelomu roku 2012/13 napadlo Lukishe dát do kupy něco nového, tak jsme se domluvili a dali pár zkoušek. Následně jsme na bicí přibrali Červa, pronajali garáž a v únoru 2013 jsme oficiálně vznikli.

Proč právě Víkend?  Koho napadl název?

Chtěli jsme název, který je lehce zapamatovatelný a zároveň něco, co nás všechny spojuje. Jelikož každý z nás má vlastní povinnosti, Lukish s Červem pracují a my s Kubou studujeme, já (Dan) navíc mimo Ostravu. Víkend byl jediný čas, kdy jsme se všichni sešli a mohli se kapele konečně věnovat. Proto Víkend.

Jaký druh hudby hrajete? Kdo skládá hudbu a píše texty?

Hrajeme melodický punkrock s trochou toho popu. Hudbu skládáme všichni a co se textů týče, tak převážně Dan a Lukáš, a potom já (Kubin)

Hodláte zpívat víc anglicky, nebo česky? Proč?

I když jsme právě nahráli i dvě anglické skladby, preferujeme spíše češtinu. Angličtina je možná sice melodičtější, možná se i lépe poslouchá, ale češtinu máme rádi, více se dá vyhrát se slovy a texty si fanoušci lépe zapamatují. Navíc jsme Češi, tak se toho chceme držet.

Myslíte si, že ovlivní úspěch kapely i to, v jakém jazyce zpívá? Že se pak třeba stane, že někdo vůbec netuší, že kapela Charlie Straight je banda mladých kluků z ČR kvůli jejich angličtině.

Myslím si, že když kapela dělá dobrou muziku, svoje posluchače si vždycky najde, ať už zpívá česky, či anglicky. Každopádně s angličtinou má větší možnost se prosadit i jinde než v ČR. Ale i tak zatím dáváme přednost češtině.

Která písnička byla úplně první společná?

Písničky, které jsme začali zkoušet jako první, byly většinou staré věci z předešlých kapel, které jsme nikdy nenahráli. Ale první společná, na které jsme se podíleli my čtyři, byla Vítkovická.

Tady to všechno vnikalo. Zdroj: Archiv kapely Víkend

Tady to všechno vnikalo. Zdroj: archiv kapely Víkend

Kde berete inspiraci?

Bereme ji všude okolo, každého z nás něco napadne a pak na tom společně pracujeme. Hlavně chceme zpívat o věcech, které jsou každodenní a i posluchači, kteří si skladby pustí se s nimi také ztotožní.

Jste všichni fanoušci hokeje? Nebo čí nápad byl hymna fanoušků pro Vítkovice? A proč právě Vítkovice?  

To jsme a velcí, proto jsme složili právě tuto písničku o Vítkovicích. Nápad to byl Kubina a Lukishe. Dali jsme ji dokupy a poslali Vítkovicím a zatím se líbí, ohlasy jsou převážně kladné.

Líbila se vám píseň složená pro Vítkovice? Dejte kapele hlas zde.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Určitě skládat další písničky a hlavně koncertovat a držet se toho, co děláme.

Plánujete vydat album svých písní?

V budoucnu určitě ano, nedávno jsme vydali 5 songů, které jsou k poslechu i stažení na našem Bandzone. Nápady jsou, album je v plánu.

Jaké byly doposud vaše největší úspěchy?

Jakože největší úspěch asi kapely Japan Four (kde hrál Lukish) jako předskokan kapely Ine kafe a jinak všechny naše koncerty byly vždy úspěšné. Momentálně nás těší to, že naše skladba Vítkovická se hraje v ČEZ aréně a fanouškům se z většiny líbí, ale ty největší úspěchy nás teprv čekají, ne? (smích)

Hrajete vy nebo někdo z vašich blízkých v kapele, která se snaží nastartovat slibnou kariéru?

My vám můžeme pomoct udělat první mediální krůček! Pokud máte odvahu, přihlaste se do našeho seriálu „Kapely, které možná (ne)znáte“ a příště tady může být článek právě o vás! Pište na jitka.holcakova@generace21.cz.

Kdyby si vás chtěl někdo poslechnout živě, kde vás může vidět vystupovat v nejbližší době?

Nejbližší koncert bude 14. 9. v ostravském klubu Chlíw, jinak  například 19. 10. ve Valmezu a  20. 10. v Ostravě. Více informací se dozvíte na našem Facebooku.

 

Pokud vás kapela Víkend zaujala a chcete se o ní dozvědět něco víc, například kdy a kde si ji můžete přijít poslechnout, zavítejte na její Bandzone či Facebook.

 

Zdroj perexové fotografie: archiv kapely Víkend

Kristýna Szkanderová

Kristýna Szkanderová

Neustále se učím žít každým okamžikem naplno. Věřím v sebe, lepší zítřky a to, že v životě dokážu vše, co budu chtít. Miluji ironii a smysl pro humor, který je možná lehce kontroverzní. V životě se řídím pod heslem: Nejvíc nás motivují ti, kteří nám nevěří!

Zanechte komentář