Běží velké soudní procesy, jádro problému neřeší ani jeden

V obraze / 20.8.2013

Nazvěme to emancipací policie nebo pražským jarem justice. Co nám ale v součtu dá exemplární potrestání několika velkých ryb?

Někdo sleduje probíhající soudní procesy s významnými politiky či korupčníky z podnikatelské sféry s nadšením a nadějí, že teď i „těm nahoře“ ukážou, zač je toho loket. Jiní znechuceně přepínají zpravodajské kanály s pochmurným proroctvím, že se stejně nic nezmění a dotyčný delikvent bude osvobozen nebo se z rozsudku vyplatí. Podstata problému ale není v tom, jestli Rath půjde za katr nebo manažeři vytunelované Mostecké uhelné společnosti zčernají ve švýcarském vězení. Problém je ten, že soudní systém jako takový nedokáže udělovat přiměřené tresty k přiměřeným zločinům. U veřejnosti pak ztratí důvěru a to je něco, co se může stát politikům, ale justici by rozhodně nemělo. Jeden nebo dva úspěšné procesy pak jejich reputaci nemohou zachránit.

Za malý zločin velký trest

K smíchu nebo ještě lépe k pláči jsou letité tresty za něco, co by zdravý rozum spíš schválil. Jako příklad může například sloužit případ majitele sběrny, který v obraně svého majetku před rabujícími zloději střílel po jejich autě, nebo chataře, který si do své chaty (často navštěvované nezvanými hosty) nainstaloval samostříl.

Za velký zločin malý trest

Protipólem předchozích případů jsou kauzy, v nichž je obžalovaný osvobozen díky právnickým nepříliš morálním kličkám svých draze zaplacených advokátů nebo třeba jen administrativní chybě státních zástupců. Právě leností a odbytou prací státního zástupce unikl jeden z členů Berdychova gangu. Jsou to jednotlivé případy v moři procesů, ale jsou nejvíc viditelné a každý z nich je hřebíčkem do rakve důvěryhodnosti justice.

Zdroj:sxc.hu

Jak to nakonec celé dopadne? Zdroj:sxc.hu

Ani Ivo Ištvan sám situaci nezachrání

Jako Zorro vlétl Ivo Ištvan mezi zkorumpované a bezpáteřné státní zástupce, aby zatnul tipec všem zkaženým politikům – takový obrázek podala média české veřejnosti. Tak to ale není. Ani nepochybně inteligentní a schopný Ištvan nemůže sám vyčistit poškrábaný štít spravedlnosti, navíc rozhodně ne teď, když po opadnutí prvotní euforie na něj začínají útočit ti, kteří se mají důvod bát.

Vězení nesmí být příjemné místo

Nikdo netvrdí, že s koulí na noze musí jít každý vězeň kopat uran. Aby se ale do věznic na zimu slézali bezdomovci, protože je tam teplo, jídlo a kabelová televize, je naprosto absurdní a popírá to úlohu vězení jako nápravných zařízení. Není možné, aby se vězeň měl lépe, než rodiny žijící v mírně podprůměrném životním standardu. Pokud má vězení zůstat vězením, čili místem potrestání a převýchovy, musí být tak nepříjemné, aby se do něj nikdo nechtěl za žádnou cenu vrátit. Pokud se toto nezmění, přeplněným věznicím nepomůže ani další Klausova amnestie.

Zdroj: sxc.hu

Zdroj: sxc.hu

Ne za všechno soudci mohou?

Čím se řídí soudci? Zákoníky. Kdo tvoří zákoníky? Vláda a Parlament. V těchto mantinelech se soudy mohou pohybovat, ne za její hranicí, byť by situace byla sebeabsurdnější. Auto plné padělaného oblečení stojí dva metry za hranicí veřejného pozemku a kontrola na něj nemůže. Rychlost se smí měřit jen v označených úsecích, za tabulí se usmějte do radaru a vyšlápněte plyn na sto dvacet. Důkladná legislativa místo současného cedníku by mohla být prvním krokem k alespoň částečnému zlepšení situace.

Co si myslíte vy?

Je příčinou slabého postavení české justice neschopnost jejích reprezentantů, nebo nekvalitní legislativní podklad dodaný politiky?

Pomohou úspěšně vyřešené procesy s provinilými podnikateli a lobbisty, povede-li se je zdárně dokončit?

Vnímáte současnou aktivitu soudců a státních zástupců ve „velkých“ kauzách jako upřímnou snahu o změnu, nebo jako předhození pár jedinců pro uspokojení veřejnosti?

Váš názor nás zajímá!

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Anna Jordanová

Anna Jordanová

Profesionální studentka s amatérským zájmem o politologii, historii a filosofii. Fanatický obdivovatel čajoven, podzimních parků a čokolády, naopak zavilý odpůrce umělého ovoce v jogurtech a nestabilních krytů od kanálů.

Zanechte komentář