Jste závislí na svém partnerovi?

Osobní rozvoj Vztahy / 7.9.2013

Možná právě vy jste na svém partnerovi nebo partnerce závislí – jak a proč?

Přijde vám toto téma zastaralé, neaktuální? Pak byste se divili, kolik párů závislost postihuje. Můžeme rozeznávat dva druhy závislosti, zdravý a nezdravý typ.

Jste zdravě závislí?

Zdravá závislost vlastně postihuje každý kvalitní vztah. Tento typ se projevuje starostí o partnera, občasně mírnou žárlivostí nebo steskem. Záleží samozřejmě na situaci, ve které se pár nachází a které čelí. Uveďme si příklad:

Muž a žena. Chodí spolu. Žijí spolu. Milují se. Muž musí odjet na pracovní cestu na týden do vzdáleného města. Ženě – závislé na svém partnerovi – se stýská.

Záleží na tom, jestli je to myšleno finančně, emocionálně či třeba pokud bydlím v jeho bytě a svůj nemám… My spolu s přítelem nebydlíme a každý má své přátelé a rodinu. Finance jsou každého věc, jak s nimi nakládá a ani u nás neplatí pravidlo, že vše musí platit muž či feministicky pouze žena. V otázce financí se doplňujeme. Ale abych pravdu řekla, myslím, že emocionálně na něm závislá jsem,“ svěřila se Sandra, redaktorka sekce Krása.

V tomto případě to znamená, že ženě na svém muži záleží, také o něj může mít strach, aby se mu cestou něco nestalo, nebo může žárlit na ženy, se kterými může na pracovišti pracovat. Tyto příklady mohou muže přitahovat, protože takto dává jeho žena najevo, že jí je smutno a že na něho myslí. Samozřejmě tyto příklady platí i pro muže, kteří ne vždy jsou tak citliví jako ženy, ale také umějí dát najevo stesk, žárlivost i starost a občas i velmi půvabným způsobem.

Snažte se vážit si chvilek s partnerem. Zdroj: foter.com

Snažte se vážit si chvilek s partnerem. Zdroj: foter.com

Jste nezdravě závislí?

Ptáte se, jak může být člověk nezdravě závislý? Jednoduše. Uveďme si i zde ilustrační příklad na příběhu cvičených psů:

Psi, kteří zachraňují životy lidí pod troskami, jsou závislí na tom, že najdou někoho živého. Za to jsou pochváleni, možná dostanou i nějakou odměnu. Pak ale nastane doba, kdy nikdo nepřežije a psi buď nikoho nenacházejí, nebo vyčmuchají pouze mrtvé. A tímhle začíná jejich období stesku, pokud je příliš dlouhé, psi mohou také umírat.

Na tomto příkladu je dobře nastíněn princip závislosti u lidí. Když jste na něčem závislí a máte toho dostatek, jste vlastně spokojení a nic vám nechybí. Ale pokud přijde doba, kdy najednou nemáte to, na co jste byli zvyklí, tak je všechno v nepořádku a nemusíte se s tím srovnat. Například jste předtím chodili každý den s přítelem do té samé kavárny na snídani, už spolu nejste, ranní setkávání taky zmizelo a nedokážete tam jít sami. Kdysi jste chodili nakupovat s partnerem, s nikým jiným a váš vztah se rozbil a najednou musíte jít nakoupit sami a nezvládáte to. Předtím jste trávili „24 hodin denně“ se svým partnerem, teď najednou nemáte fantazii ani chuť dělat něco bez něj. Mezi nezdravý typ závislosti patří i taková situace, když jste s někým kvůli něčemu jinému než je láska a samotný vztah – například závislost finanční.

Já si například myslím, že na svém partnerovi jistým způsobem závislá jsem. Je to určitě hlavně emocionálně, jelikož je to můj „první“ a to ve všem. Jsme spolu už dlouho a já si nedokážu představit, že bych byla s někým jiným. Finančně ani nijak jinak na sobě závislí nejsme. Řekla bych, že kdybychom se rozešli, trvalo by hodně dlouhou dobu, než bych byla schopná dalšího vztahu,“ svěřila se Jana,  redaktorka sekce Literatura .

I vám může být občas smutno. Zdroj: foter.com

I vám může být občas smutno. Zdroj: foter.com

Jak se závislosti zbavit?

Zdravá závislost není nijak nebezpečná do doby, kdy přeroste v tu nezdravou, což se může stát kdykoli. Ale jak se zbavit především té nezdravé závislosti? Jak jí předejít?

Podle mého je vždycky důležité mít i vedle svého partnera vlastní přátelé a nevykašlat se na ně kvůli žádnému vztahu. Zkrátka, abyste pak nezůstali sami, když vás nechá,“ řekla Karolina z Prahy, redaktorka sekce V Obraze.

  • snažte se dělat věci tak, jak chcete vy, a neřídit se vždy podle partnera
  •  dávejte do vztahu maximum, ale buďte alespoň jednou nohou na zemi
  • stále objevujte něco nového, abyste neustrnuli
  •  nezanedbávejte při vztahu své přátele
  •  snažte se občas být sami, bez partnera
  • více se věnujte sami sobě jako osobnosti
  • stále objevujte něco nového, abyste neustrnuli

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentářVaše názory

  • Jan Hecht

    Zaujala mě věta: „Zdravá závislost není nijak nebezpečná do doby, kdy přeroste v tu nezdravou, což se může stát kdykoli.“ Nemáte zájem ji někam vytesat?