Restaurace na jeden den, to je pop-up

Na talíři / 15.8.2013

18. srpna hledejte „guerillové“ restaurace všude okolo sebe. Nebo si jednu otevřete sami.

V neděli 18. srpna se bude všude po světě konat Restaurant Day, což je projekt, v rámci něhož si můžete otevřít restauraci kdekoliv, pouze však na jeden den. Restaurant Day byl iniciován v Helsinkách v roce 2011 a odehrává se čtyřikrát do roka pravidelně v únoru, květnu, srpnu a listopadu. Konkrétní data konání a všechny další informace naleznete na mezinárodním webu www.restaurantday.org.

Pop-up restaurace, tedy restaurace, které se v jeden den někde objeví a zase zmizí, jsou fenoménem začátku nového tisíciletí, získaly svou popularitu nejprve ve Velké Británii a Austrálii a postupem času se jejich oblíbenost rozšířila do celého světa. U nás je Restaurant Day spolu se svými pop-up restauracemi záležitostí posledních několika let, tento koncept se však začíná slibně rozvíjet.

Pop-up restauraci si může otevřít každý, kdo má k jídlu pozitivní vztah. Mohu to být já, vy, vaši kamarádi nebo třeba i sousedi. Stejně tak prostor, kde se pop-up restaurace odehraje, je velice variabilní. Restaurant můžete vytvořit u sebe doma, na ulici, v parku nebo jídlo vydávat z kufru vašeho auta nebo košíku kola. Fantazii se meze nekladou.

Restaurace

Můžete se těšit na stylové stolování na neobvyklých místech!

Pokud se rozhodnete takovouto jednodenní restauraci otevřít, organizátoři na svém webu radí držet se několika základních bodů – nejprve si musíte připravit plán, jak akci provedete, kde se bude odehrávat, co chcete nabízet a hlavně jak budete dobroty servírovat. V dalším kroku musíte oslovit svoje potenciální zákazníky, ať už pomocí sociálních sítí nebo pomocí letáčků. Každopádně informaci o konání je třeba dostatečně rozšířit do svého okolí. Nejdůležitější fází je pustit se do akce, zapojit můžete přátele nebo i rodinu. Neopomenutelným bodem je podělit se o svoje zážitky a zkušenosti na facebookové stránce Restaurant day. Nesmíte ale zapomenout ještě před začátkem svojí restauraci přihlásit do seznamu na jejich webu.

Pro akci nepotřebujete žádné speciální povolení, v rámci akce a na jeden den všechno zvládnete bez nich. U nás je Restaurant Day novinkou, proto není ani s podivem, že mapa pop-up restaurací v České republice zeje prázdnotou, tedy kromě Prahy. Pokud se vydáte v neděli po Praze hledat pop-up restaurace, určitě na začátku navštivte facebookové stránky Restaurant Day Prague, kde se dozvíte o všech konaných pop-upech.

Zdroj všech fotografií: Photl.com

Karolína Kounová Roubíčková

Karolína Kounová Roubíčková

Velmi ráda vařím (a jím) stále něco nového a ještě raději o tom píšu. Více z mého světa točícího se okolo jídla naleznete na mém blogu http://svasniprojidlo.blogspot.com/.

Zanechte komentář