Michal Negrin: „Inspirují mě leporela, krajky a různorodé materiály.“

Krása a móda / 28.11.2012

Modely izraelské šperkařky a návrhářky Michal Negrin si oblíbily modelka Bar Rafaeli nebo herečka Sharon Stone. Zajímá vás, kde čerpá Michal inspiraci? Přečtěte si rozhovor!

Od trhového stánku k světové klientele

Michal Negrin je izraelská šperkařka a módní návrhářka, která proslula unikátními romantickými šperky, oblečením, bytovými dekoracemi a doplňky. Začínala v malém stánku na Tel Avivském tržiští a dnes (po více než 25-ti letech módní tvorby) vlastní na 60 obchodů (včetně New Yorku, Tokya nebo Sydney) ve 24 zemích světa a 22 butiků v rodném Izraeli. Mezi její zákaznice patří Kristie Alley, Shania Twain, Kate Bekinsale, Uma Thurman, Britney Spears nebo španělská královna! Negrin je také autorkou prstenu a brože s motivem kočky, které byly použity v roce 2007 při natáčení filmu Harry Potter a Fénixův řád pro postavu Dolores Umbridgeové.

Proč jste se rozhodla stát módní návrhářkou?

Protože jsem v obchodech nenalézala takové oblečení, jaké bych si představovala. Mým cílem bylo nalézt věci, které oslavují ženskou krásu, zakrývají malé nedostatky a naopak ukazují ženské křivky.

Jak jste se nakonec k oděvnímu návrhářství dostala?

Po letech šití a tvoření jenom pro sebe jsem se rozhodla ukázat svou tvorbu ostatním a postupně tak začala vznikat moje značka. Věřím, že správné doplňky a dobře vybraný oděv dokáže každé ženě pomoci vyjádřit její osobnost, ženskost a sílu.

Nejprve navrhuji oblečení pro sebe a až pak ho sdílím se zbytkem světa. Mé návrhy dokonale vystihují mou osobnost, a tak mě nejčastěji potkáte od hlavy až k patě oblečenou v Michal Negrin (smích).

Jak vypadá proces vytváření jednoho kusu oděvu?

Nejprve s týmem navrhneme látky, které budou použity na celou následující kolekci. Obyčejně kombinuji barevné obrázky andělů a květin ozdobené krystaly. Tyto látky jsou pak digitálně tištěny, rozstřihávány na menší kusy a následně sešity. Pak přichází ruční zdobení speciálními barvami, krystaly a flitry.

Tato unikátní technika přizpůsobuje každý kousek velikosti a tělesným proporcím zákaznic. Jednotlivé oděvy tak prochází dlouhým procesem, který ale eliminuje počet „vadných“ kusů. Textilie jsou lehké, dobře padnoucí a zdůrazňují postavu.

Michal Negrin

Izraelský týden módy. Zdroj: archiv Michal Negrin

Studovala jste oděvní návrhářství na vysoké škole?

Já sama žádné vzdělání v oblasti módy nemám. K navrhování oděvů jsem se totiž dostala až přes šperky, když jsem se rozhodla pokračovat v šíření svých nápadů i do oděvů. Stejné barevné kombinace, harmonie a speciální grafika, které zbožňuji, se tak začaly objevovat i na oblečení. Začala jsem spolupracovat s návrháři z předních izraelských návrhářských škol a společně vytváříme můj kouzelný svět.

Odkud nejčastěji čerpáte inspiraci?

Ze starých prostorových leporel, krajek a z různých materiálů. Navíc hodně cestuji po světě a sleduji nová města a hledám spojení mezi barvami a materiály, mezi obdobími a nejvíce mezi lidmi.

Elegantní vintage náhrdelníky a třpytivé náušnice položily základní kameny vašemu úspěchu a dnes jste jimi proslulá. Jak důležité jsou pro vás šperky teď, když se věnujete převážně oblečení?

Oddělení šperků tvoří samotné jádro firmy. Dívky, které pracují v mé šperkařské dílně, nemusí mít žádnou předchozí zkušenost s výrobou náhrdelníků, prstenů nebo náušnic, ale tato práce vyžaduje hodně trpělivosti a přesnosti. Vyrábíme více než 1 500 různých druhů ve 300 barevných kombinacích. Takže ano, šperky jsou pro mě velmi důležité, protože bez nich by moje značka nevznikla.

Michal Negrin

Závěrečné defilé. Zdroj: archiv Michal Negrin

Co byl vůbec první šperk, který jste vytvořila? Jak se liší od těch, které vytváříte dnes?

Jednalo se o šperky vytvořené z krajkového základu vyšitého různými prvky a aplikacemi. Některé z našich šperků jsou velmi složité a skládají se z mnoha prvků, kovů, krajky, krystalů a obtisků. Dohromady ale tvoří jeden celek – jeden příběh. Jedním z typických rysů mé značky je kombinování rozdílných materiálů a dokonce i stylů z různých období. Žádná věc není nepřípustná, pokud je příjemná na pohled.

A jak jste se od módy dostala k navrhování nábytku?

Když jsme s manželem otevírali první obchod, přemýšleli jsme, jak by měl vypadat. Nakonec jsme se rozhodli, že chceme, aby působil příjemnou atmosférou a navrhli jsme ho, jako by mělo jít o náš vlastní domov. Pověsili jsme fotografie, položili koberce a dokonce jsme do něj navrhli i pohovku. A pak se lidé, kteří do obchodu přicházeli, začali ptát na nábytek a vzniklo oddělení Home Decor, ve kterém najdete věci od držáků na rtěnky po zrcadla nebo křesla.

Takovýchto obchodů jste otevřela více než 60 ve 24 zemích po celém světě a 22 v domovském Izraeli…

Přesně tak. A během příštího roku plánujeme otevřít další butik v USA. Každý nově otevřený obchod je pro mě jako nový produkt, protože vše, co se v něm objevuje, jsem navrhla a prošlo to mýma rukama.

Michal Negrin

Pohled do dílen Michal Negrin. Zdroj: archiv Michal Negrin

Jak byste popsala svou ideální zákaznici?

Moje oděvy sluší ženám každého věku. Chodí ke mně mladé dívky, ale jsou tu i ženy, které u nás pravidelně nakupují už více než 25 let. Svou klientku bych popsala jako silnou ženu, která se nebojí dotknout elegance a krásy.

Největším zadostiučiněním pro mě je, když se v mém oblečení nebo s mými šperky ženy cítí výjimečné.

Kde se vidíte za padesát let?

Obvykle se snažím nepřemýšlet o tom, co bude dál. Každý den přicházím do dílny s novými nápady, o kterých jsem v noci snila, a snažím se je přeměnit na skutečnost. Ale jeden z mých opravdových snů je otevřít kavárnu spojující umění a kulturu, kde by se pořádaly přehlídky, výstavy a hrála hudba.

Michal Negrin

Modely Michal Negrin sluší ženám každého věku! Zdroj: archiv Michal Negrin

Co považujete za váš doposud největší úspěch?

To, že jsem pyšnou majitelkou dílny, která čítá na 250 zaměstnanců a jak jsem již řekla – jedna z věcí, které mě opravdu dělají šťastnou, jsou mí zaměstnanci – jsou to lidé lidé, kteří přicházejí každý den do práce s radostí z tvorby.

A vaše plány do nejbližší budoucnosti?

Nedávno jsem se se svou novou kolekcí poprvé zúčastnila izraelského týdne módy, což pro mě byla úžasná zkušenost, a doufám, že se budu moct nadále rozvíjet v oblasti módy, která v poslední době zažívá velký rozkvět! Jeden z mých nejbližších cílů je také otevřít náš první obchod v České republice. V současné době hledáme partnery a těšíme se na další spolupráci!

Děkuji za rozhovor a přeji spoustu úspěchů do budoucna!

Zdroj perexové fotografie: archiv Michal Negrin

Andrea Vytlačilová

Andrea Vytlačilová

Studentka a snad i trochu umělkyně píšící o módě a stylu. Často a velmi ráda na cestách s blokem a pastelkami v ruce.

Zanechte komentář