Přijmi se takový, jaký jsi

Osobní rozvoj Vztahy / 30.8.2013

Podle čeho orientovat svůj život? Podle čeho odečítat svou vlastní hodnotu?

Myslím, že se nacházíme v době, která je k žití velmi náročná. Máme sice nejrůznější technické vymoženosti, vyspělou medicínu, cool kluby a špičková média, ale místo, aby nám tohle všechno život nějak usnadňovalo, klade to na nás ještě větší nároky. Jednotlivec je tak vlastně nucen čelit permanentnímu, někdy možná těžko postřehnutelnému tlaku. Z jedné strany jsme zahrnovaní  neustále se měnícími společenskými, módními trendy a z druhé strany vnitřním puzením před těmito nároky běžného života obstát. Jistot nemáme mnoho, a tak se může snadno stát, že nás opustí jakýsi trvalý vnitřní klid. Přestáváme být schopni přijmout sami sebe, protože neustále něčemu neodpovídáme. Nemáme dost peněz, skvělou postavu, bezchybný vztah, slibnou kariéru. Z tohoto bodu v našem životě existují dvě východiska. Základ pro kvalitní deprese či jinou psychózu nebo změna smýšlení o sobě samých a světě kolem.

[one_fourth align=“right“]

Ty nejlepší věci, jako jsou stromy, bouřky, lidé nebo květiny, máme zadarmo. (G.K.Chesterton)

[/one_fourth]

Zkusme se zamyslet nad pár body, které nám mohou pomoci změnit pohled na sebe samé.

Nic netrvá věčně

Naše sebepřijetí by rozhodně nemělo vycházet z věcí jako je skvělá postava, módní šatník či luxusní majetek. Je totiž jen málo pravděpodobné, že by většina z těchto věcí měla dlouhodobý potenciál nás učinit opravdu šťastnými. Móda se rychle změní, postava pozvolněji také a i luxus může zevšednět. Nestavějme svůj obraz o sobě samých z materiálních věcí a jejich lesku. Protože ten se může velmi rychle zbořit jako domeček z karet.

happy-lane_l

Kde se skrývá pravé štěstí? Zdroj: foter.com

Život není o výkonech

Svoje sebevědomí bychom neměli pěstovat ani na půdě našich výkonů. Budovat si svoji identitu a lásku k sobě samým na osobních výkonech může být velmi nebezpečné. Zaprvé se může přihodit událost, která nám udělá čáru přes rozpočet – výkonnější kolega, nemoc, zrušení místa, o které jsme tak usilovali – a vše do čeho jsme tolik investovali se obrátí v niveč. A zadruhé je toto spoléhání na výkony nebezpečné pro naše vztahy. Je jen málo lidí, kteří vedle sebe snesou někoho, kdo se neustále žene za lepším místem a pro plný diář nemá čas na zmrzlinu v parku.

Instantní vztahy

Myslím, že my, generace 21. století, máme velkou tendenci mít místo kvalitní stravy fastfoodovou rychlovku. Přijít, objednat, zaplatit, zalít, sníst a odejít. Jenže po instantních věcech se často zvedá žaludek. Je proto důležité, abychom své sebepřijetí nestavěli ani na tzv. instantních vztazích. Pokud se budeme posuzovat jako společensky úspěšní podle toho, kolik lidí máme na facebooku, s kolika lidmi jsme strávili jednu noc nebo kolik erasmových fotek jsme vyvěsili na své profily, máme možnost být spokojení jen jednu sezónu, protože tu další už se budeme utápět v zapomnění.

jedinecojedulezite

Zdroj: FB stránka: IN! – dívčí časopis

Na čem postavit svůj pohled na sebe samé?

Je velmi důležité si uvědomit, že nikdy nemůžeme dostát všem požadavkům, které na nás klade doba, naši blízcí a nebo my samotní. Boj o tuto vlastní identitu, která nebude stát na materiálních věcech, výkonech a nebo instantních vztazích není snadný. Není totiž mainstreamový. Nebojme se však vykročit proti proudu. Staneme se tak totiž konečně kormidelníky vlastních životů, které už nebudou neseny proudem jako leklé ryby. Svůj pohled postavme na věcech, které jsou nepomíjející. V čem je spatříme, záleží jenom na nás.

[one_fourth align=“left“]

Nebuďme jen dalším zapomenutelným článkem dějin lidstva, žijme v lásce, vždyť ta jediná je skutečně důležitá!

[/one_fourth]

Moudro na závěr:

Myslím, že pro vyrovnaný život je důležité si uvědomit jednu zásadní věc, kterou kdysi popsal britský spisovatel G.K.Chesterton. Ty nejlepší věci na světě, jako jsou stromy, bouřky, lidi a květiny, máme zadarmo a ty druhé nejlepší, jako skleněné kuličky či pytlík bonbónů, seženeme za půl pence.

Zdroj perexové fotografie: pixmac.cz

Alžběta Kalábová

Alžběta Kalábová

"Tajemství radosti je věřit, že je nám vždy dáno to nezbytné k tomu, abychom byli šťastní." (M.Delbrel)

Zanechte komentář