Překonejte své ego!

Osobní rozvoj Vztahy / 11.9.2013

Zjistěte, zda právě vaše ego vám nebrání v navázání spokojeného přátelství a partnerství. 

Máte utkvělý pocit, že všechny vaše kamarádky vás neustále urážejí? Rodiče jsou nekonečně sobečtí? Váš partner je kolosálně neschopný a kolegové v práci se předhánějí v hrubiánství? A napadlo vás někdy, že chyba může být i ve vás?

Co to je ego?

Sigmund Freud rozdělil naši osobnost do tří složek: Id (primitivní pudová záležitost), ego (zodpovědné za souhru složek id a superego, projevuje se naším konečným chováním) a superego (oblast našeho já, která se nás snaží donutit k dokonalosti). V moderní psychologii se však pojmy ego a superego spojily v jeden prostý výraz: ego. Ego je tedy součástí našeho chování, které nás žene za úspěchy a uznáním s cílem vyniknout nad ostatními. Je nejspíše zbytečné hlouběji poukazovat na fakt, že právě naše ego nám kolikrát místo úspěchu přinese pořádný společenský kolaps.

Ego v praxi

Znáte to – ani nevíte jak a už je hádka na světě. Stačí špatně položená otázka, nevhodný tón hlasu nebo prostě nepříjemné gesto a hned je oheň na střeše, případně pláčete v koutě. Přesně tak, tohle všechno nám tropí naše milované ego. Je správné být sebevědomou bytostí, která ví, co chce, a umí projevit své sny a názory. Na druhou stranu není na škodu naučit se něco málo z mezilidského pochopení a úcty. A tady jsou rady, jak na to:

Přestanu být vztahovačný/á

[three_fourth]

Můj cíl: Nebudu na sebe vztahovat každou poznámku, nebudu se kvůli všemu hned urážet.

[/three_fourth]

Každý si s sebou vlečeme nějaké své komplexy. A bohužel tomu tak bývá po celý život. Na celém světě nenajdete člověka, který by na sobě neviděl alespoň jednu „závažnou“ chybu. Komplex a ego, to jsou ovšem dva elementy, které nejdou dohromady. Zaútočí-li tedy někdo, byť nepřímo a zcela nevinně, na vaše (pseudo)nedostatky, vaše ego jde hned do protiútoku. A zde bývá ten zahrabaný pes – žádný prvotní útok se totiž nekonal. Dejte si za úkol, že budete sledovat a poctivě si zapisovat všechny situace následujícího týdne, kdy jste si nějakou nevinnou poznámku vztáhli sami na sebe, ačkoliv tak nebyla míněna.

[two_third]

Jak na to: Utrousí-li někdo v mém okolí „evidentní urážku“, přesvědčím se, zda to opravdu bylo mířeno proti mé osobě a zda to bylo myšleno negativně. V 90 % případů zjistíte, že se o žádný skrytý výsměch nejedná.

[/two_third]

Jedná se například o podobnou situaci: Jdete po ulici a vidíte slečnu s pejskem, který příšerně škemrá o jídlo a vaše kamarádka celou situaci zcela impulzivně okomentuje těmito slovy: ,,Nesnáším žebravý psy, je to hrozně otravný.“ Samozřejmě netuší, že vám se doma povaluje škemrota mnohem horších rozměrů. Hlavně se hned neurazte. Určitě se vás nechtěla nijak dotknout, pouze má na výchovu psa jiný názor než vy. Na druhou stranu si přiznejte, že psí škemrání je někdy opravdu otravné a vaše nedůsledná výchova prostě někde selhala. V momentě, kdy jí na takovou větu normálně odpovíte, že tu slečnu chápete, protože vy se potýkáte se stejným problémem, ale zároveň ve vašem hlase bude chybět jistá hořkost a ofenziva, můžete si gratulovat – malý krůček pro člověka, obrovský skok v boji proti vašemu egu.

Trénink: Budu s sebou nosit notýsek a zapíšu si každou větu, která se mi bude jevit jako útočná provokace. Každý večer si své poznámky přečtu a OBJEKTIVNĚ posoudím, zda jsem nereagovala zbytečně agresivně na nevinný komentář.

Nekažte si příjemné chvíle života neustálým urážením. Zdroj: Photl.com

Nekažte si příjemné chvíle života neustálým urážením. Zdroj: Photl.com

Panovačnost u mě končí

Můj cíl: Budu k lidem více tolerantní a méně kritická.

Představte si, že všichni lidé nejsou v jádru neschopní, jak se vám to na první pohled možná jeví. Ano, mnozí dělají chyby, ale to je přece lidské. Přestaňte tedy komentovat všechna drobná selhání svých blízkých nadávkami a s ironií v hlase a doprovázet celou situaci očima v sloup.

[two_third]

Jak na to: Pokaždé, když někdo z vašeho okolí spáchá „opět nějakou nehoráznost“, místo klasického křiku a urážení oceňte jeho snahu a mile požádejte o náhradu škody.

[/two_third]

Vezměte v úvahu, že i vám se občas něco nepovede a v takový moment byste spíše ocenili projev pochopení z druhé strany než projevy pohrdání. A pokud je na denním pořádku, že vás partner/ka něčím zásadním naštve, zvažte, zda se nejedná o závažnější problém. Buď máte extrémní ponorkovou nemoc, všechna láska již vyprchala, nebo máte prostě přehnané nároky, které nelze uspokojit. Ve všech zmíněných i nezmíněných případech se zamyslete, jaké další kroky byste měli vést k nápravě. A velký vykřičník – v každém problému jsou vinny OBĚ strany, rovnou se rozlučte s představou neustálého obviňování partnera!

Denisa: Člověk je občas tvrdohlavý a trvá na svém názoru, aniž by vyslechl ostatní. Tohle by se měli lidé odnaučit, překonat sami sebe. Potlačit tu část sebe sama, co je sebestředná.“

Trénink: V momentě, kdy vás někdo naštve, zkuste se vžít do jeho kůže. Jak tomu druhému asi musí být, když se vrací s nepořízenou. Pro lepší ilustraci můžete opět vytáhnou zápisníček a všechny konfliktní situace si zaznamenejte. S časovým odstupem ony problémy zkontrolujte a zhodnoťte, zda vaše reakce byla adekvátní a zda se jednalo o tak hrůznou věc, jak se vám prve zdálo.

Naučte se překonat kritičnost vůči ostatním. Zdroj: Photl.com

Naučte se překonat kritičnost vůči ostatním. Zdroj: Photl.com

Dokonalost tkví v nedokonalostech

[two_third]

Můj cíl: Smířím se s faktem, že každý je v něčem dobrý a já nemusím být vždy ten/ta perfektní.

[/two_third]

Musíte být za každou cenu nejlepší? Neexistuje možnost, že byste nepřekonali konkurenci? Celý život se honíte za vidinou všemi uznávaného člověka? Rovnou se běžte opláchnout studenou sprchou, abyste vystřízlivěli a smířili se s bolavou pravdou – nikdo není dokonalý! Samozřejmě jsou oblasti, ve kterých vynikáte nad průměrem a obdiv vám za to. Ale nežijte v klamu, že máte ve všem pravdu, pokaždé musíte mít poslední slovo a na světě není lepšího jedince nad vás.

Kristýna: „Já mám občas problém unést své ego – myšleno tak, že hůř snáším, že je někdo lepší než já, ale už jen to, že si to přiznám, je dobrá cesta k překonání ega, ne? „

Dokonalost není v jedinci, ale v umění spolupracovat. Zdroj: Photl.com

Dokonalost není v jedinci, ale v umění spolupracovat. Zdroj: Photl.com

Jak na to: Uznejte svou chybu. Uděláte-li něco špatně, budete přehnaně reagovat nebo si nebudete vědět rady, přiznejte to. Nemáte se za co stydět, spíše opačně – lidé si všeobecně váží jedinců, co jsou spravedliví k ostatním i k sobě samému a umí uznat svou mýlku.

Ve chvíli, kdy přestanete soupeřit s celým světem a skromně se spokojíte s představou, že jste skvělí jen v něčem, ovšem ne ve všem, uleví se vám a váš život se zbaví toho nekonečného honu za dokonalostí. Zjistíte, že se dá krásně žít v klidu a míru, kdy nemusíte s každým závodit o uznání a jednoduše přiznáte, když si v něčem nebudete jistí. Nebojte se, rozhodně neztratíte sebeúctu. Ba naopak – nově získaným klidem dosáhnete jakési vyrovnanosti se sebou samým a posunete se ve svém vývoji o pořádný kus dopředu. A jenom to si zaslouží pořádnou (sebe)úctu.

[three_fourth]

Trénink: Sepište oblasti, ve kterých jste výjimečně dobří, dobří, průměrní, špatní a opravdu špatní. Můžete si je oznámkovat například jako ve škole. Zjistíte tak, že na sebe můžete být pyšní pro své kvality, ale na druhou stranu si uvědomíte, že i vy máte určité nedostatky, u kterých oceníte radu okolí.

[/three_fourth]

Boj s egem trvá prakticky po celý život. Je to nekonečný příběh, nikdy nekončící odysea a především s nejistým závěrem. Čím si ale můžete být jisti, je, že všechna ta námaha stojí za to. Ať už jste o tom teď přesvědčeni, či celou představou pohrdáte, cesta za osobním rozvojem je sice trnitá, ale konečné ocenění vám všechny ztráty vynahradí.

Zdroj perexové fotografie: Photl.com

Martina Najbrtová

Martina Najbrtová

Pár slov o mně - jsem zásadně nepoučitelná, miluji přátelskou atmosféru a Prahu (i když se to občas vylučuje), umím se zasmát (nejen) sama sobě a nesnáším pokrytce a mrkev (jen abyste věděli, že mrkvovým koláčem mě neuctíte).

Zanechte komentář