Favignana je k cestování na kole jako stvořená

Cestování / 5.12.2012

Vycestujete- li někdy na Sicílii, navštivte ostrov Favignana. Objevíte zde nespočet nádherných pláží a nejen fotograf se ocitne v ráji.

Ze Sicílie lodí

Favignana je malý ostrůvek patřící k souostroví Egadských ostrovů a od Sicílie leží jen pár kilometrů západním směrem. Dopravíte se na něj z přístavu Trapani trajektem, který jezdí zhruba každou půl hodinu. Cesta trvá jen pár minut a není to nijak náročné. Důkazem jsou obyvatelé ostrova, kteří na Sicílii jezdí denně za prací.

Trajekt, který mezi Favignanou a Sicílii jezdí v pravidelných intervalech.

Trajekt, který nás dopraví ze Sicílie na ostrov Favigana a zpět. Foto: Eliška Marková, Generace 21

Křížem krážem na kole

Hned první okamžiky na ostrůvku jsou zážitkem. Ovane vás čerstvý mořský vánek, všude kolem vás je voda a skály a navíc můžete vidět jinou architekturu, než na kterou jste zvyklí. Nechcete- li se celý den válet jen na jedné pláži, doporučuji si hned v přístavu zapůjčit kolo, vzít si mapku a cykloturistika může začít. Nenajdete zde žádné cyklostezky, jezdíte pouze po silnicích, ale i tak se jede výborně. Provoz je zde minimální, řidiči k turistům ohleduplní, cesty upravené a nijak zvlášť kopcovité.

Zastávka na každé pláži je jedinečná

Ideální je, když se zastavíte na každé pláži, která tu je, avšak není jich málo. Vyčleňte si proto určitě minimálně jeden celý den. Jelikož jedete stále kolem ostrova a každý přístup k moři je pečlivě vyznačen, nezabloudíte. Některé pláže jsou písčité, jiné kamenité, někde dokonce musíte slézt po skále. A právě tato rozmanitost spolu s dokonale čistou, avšak velmi studenou vodou zaručuje nezapomenutelný zážitek. Ten je ještě umocněn nepřítomností dalších českých turistů.

Výhled na moře

Výhled na moře. Foto: Eliška Marková, Generace 21

Kam odložit kola?

To je otázka, která první okamžiky trápila i mě. Ale zbytečně. Na kole tu jezdí všichni a k odcizení nedochází. Bez problému ho opřete k jakémukoli plotu, či zábradlí poblíž místa, kde chcete zastavit. Pro lepší pocit ho zamkněte zámkem, který si zapůjčíte spolu s kolem a už se spěchejte kochat blankytně modrou vodou.

Nejlidnatější pláž na celém ostrůvku.

Nejlidnatější pláž ostrůvku. Foto: Eliška Marková, Generace 21

Samozřejmě není problém strávit celý den čvachtáním se v moři a opalováním na pláži, ale dopřejte si před cestou zpět „do civilizace“ také nějakou pochoutku v jedné z místních italských restaurací, slízejte zmrzlinu, vypijte granitu (nezapomenutelnou ledovou tříšť) a ještě se projděte po romantických uličkách v centru. Budete okouzleni!

Zdroj perexové fotografie: Eliška Marková, Generace 21

Eliška Marková

Eliška Marková

Cestování, fotografování, běh a politika, to je moje!

Zanechte komentářVaše názory

 • Martina Š.

  Dobrý den – dá se na ostrově Favignana půjčit kolo s dětskou sedačkou (5-ti leté dítě) ? – rádi bychom jí také projeli na kole….
  Děkuji za odpověď. M.Š.

  • Eliška

   Dobrý den, z vlastní zkušenosti nemohu říct, byli jsme skupinka dospělých, ale našla jsem na internetu diskusi, kde toto téma rozebírají a prý není problém. Jsou na turisty připraveni.
   Užijte si tamější pobyt, návštěva zato rozhodně stojí! 🙂

   • Martina Š.

    Děkuji za odpověď – dle rady jiného cestovatele jsem nalezla i stránky půjčovny a píší, že sedačka je na vyžádání k zapůjčení. Jsem moc ráda, už se těším!
    Přeji příjemné další cestování 😉