Vláda kazí plány i nám

V obraze / 14.8.2013

Vyslovení nedůvěry vládě premiéra Rusnoka přerušilo náš ministerský seriál. Co (ne)nastane po hlasování?

Teorií, co bude dál, je dost a dost. Předpovědi politických rozhodnutí jsou ale zhruba stejně spolehlivé jako předpovědi počasí na měsíc dopředu, tudíž nikdo neví, co prezident, premiér nebo ministři vymyslí a hlavně co provedou. Zaměřím se tedy jen na faktickou současnou situaci klíčových aktérů, řešení problémů nechám na nich.

Prezident Miloš Zeman

Už jako premiér se Zeman vyznačoval významnou dovedností vylízat se z každé patálie buď tvrzením, že o ní nevěděl, nebo obrácením výsledku ve svůj prospěch. Nyní, když je „jeho“ vláda mimo hru, také neprohrál. Kdyby u moci zůstala, byl by spokojen. Pokud nastanou předčasné volby, může očekávat drtivý propad pravice a vzestup své strany SPOZ a ČSSD, která je tak rozhádaná, že nebude velký problém přetáhnout si ji na svou stranu. Plus již nyní je řada důležitých pozic ve státních a polostátních firmách a strategických úřadech obsazena „vhodnými“ lidmi. Miloš Zeman za této situace rozhodně netratí.

Jiří Rusnok

Skoropremiér je opravdu v nezáviděníhodné situaci. Od začátku svého působení byl pod taktovkou Miloše Zemana. Teď, když jeho vláda neuspěla, je už figurkou bez perspektivy. Může uvažovat o nějakém teplém místečku v představenstvu nebo v dozorčí radě, které pravděpodobně dostane. Teoreticky by se mohl vrátit i do vyšší politiky, pokud by ho tam někdo vlivný protáhl, ale příliš s tím nepočítám. Rusnok už svou roli dohrál.

zdroj: vlada.cz

Michal Hašek a Jiří Rusnok: „S tou vládou jsi to nezvládl, ale neboj, někde pro tebe bude křeslo.“ (Ilustrační text) Zdroj: vlada.cz

Miroslava Němcová

Ani paní Němcové není mnoho co závidět. Od pádu Nečasovy vlády měla jen malou naději na udržení ODS u moci prostřednictvím nové vlády, založené na těsné důvěře sněmovny. Byť se podařilo Rusnokovi důvěru odepřít, udržet pohromadě slepenec rozhádaných poslanců a rozštěpených stran by byl úkol nadlidský, i kdyby jí Miloš Zeman druhý pokus o sestavení vlády přidělil. Její jméno možná nepůjde k úplnému dnu s preferencemi celé ODS a zůstane v čele modré kandidátky, své křeslo ve sněmovně ale pravděpodobně neuhlídá.

Ministři Rusnokovy vlády

Do hlasování a z části i teď po něm pilně pracují na své budoucnosti. Někteří z nich osobně podnikají ve svých resortech, jiní si dělají známé a přátele v lukrativních pozicích, mnohdy obojí. I když do nové vlády nebo parlamentu nepůjdou, o budoucnost budou mít nepochybně vystaráno.

Petr Nečas

Bývalý premiér má teď jistě plnou hlavu starostí se svou milenkou. I když se on sám soudu potažmo vězení pravděpodobně vyhne, jeho návrat do vrcholné politiky se neočekává a ze strany ODS je silně nežádoucí. Ovšem – když je prezidentem Miloš Zeman se svými aférami, proč by se comeback nemohl povést po pár letech i Nečasovi.

Pro odhad vývoje událostí směle použijme kostky nebo křšťálovou kouli.

Pro odhad dalšího vývoje událostí můžeme směle použít kostky nebo křišťálovou kouli. Zdroj: photl.com

Nepřestaneme sledovat další vývoj ve vládních kruzích a jakmile budeme mít konečně stabilní vládu, budeme v našem ministerském seriálu pokračovat. Jak by řekli moderátoři zpráv České televize:

„Zůstaňte s námi!“

 

Zdroj perexové fotografie: vlada.cz

 

Anna Jordanová

Anna Jordanová

Profesionální studentka s amatérským zájmem o politologii, historii a filosofii. Fanatický obdivovatel čajoven, podzimních parků a čokolády, naopak zavilý odpůrce umělého ovoce v jogurtech a nestabilních krytů od kanálů.

Zanechte komentář