I knihomolové se umí bavit

Literatura / 23.8.2013

Introvert stále zavalený knihami – takto si lidé představují každého milovníka knih. Ale proč to tak nutně musí být? I knihomolové se umí bavit.

Představa nezasvěceného, představa „neknihomola“

Knihomol = nudný, neustále zamyšlený, neznající zábavu. Člověk stále ponořený v knihách, se kterým se sotva budete bavit, protože si s ním nemáte co říct, je to člověk chytrý. S brýlemi na očích, neustále do knihy začtený a na párty nechodící. Všeho se bojí, protože zná spoustu informací a dokáže si je propojit, tudíž je strašpytel = člověk, se kterým není sranda. Nosí usedlé, staromódní oblečení, nezná dnešní módu. V ruce vždy s knihou „kdyby náhodou“.

Kvůli pouhé představě knihomola spousta lidí nečte. Nikdo přece nechce být „ten divný, co čte“. Takhle to ale vždy není. Najdou se i tací, kteří mohou knihomola brát jako normálního člověka (s nenormálním koníčkem).

Tuhle situaci my, čtenáři, nikdy nezažijeme - odmítnutí knihy. Zdroj: willmydoghateme.com

Tuhle situaci my, čtenáři, nikdy nezažijeme – odmítnutí knihy. Zdroj: willmydoghateme.com

Sladká skutečnost

Knihomol je nanejvýš zábavný člověk! Zažije tolik dobrodružství jako nikdo jiný, a i když valnou většinu v knihách, dokáže si tu vzácnou chvilku vychutnat. A že se nemůže jít někam bavit? Hloupost! Může chodit kdy chce, kam chce a věřte, že si párty pořádně užije. I my dokážeme na knížky na chvíli zapomenout a žít tak, jak se nám v tu chvíli zlíbí. Uznávám, že občas nad něčím přemýšlíme trochu jinak nebo zkrátka trochu víc, ovšem i to přináší své ovoce. V sekundě můžete přijít na tolik skvělých nápadů pochycených právě z knížek, až by všem okolo vypadly oči z důlků.

Jistěže na „představě nezasvěceného“ je i něco pravdy. Máme rádi chvilku, kdy jsme sami a jenom čteme. Hloubáme nad ničím a zároveň nad vším. Máme rádi klid a pohodu. Tyto věci ale nutně nedokazují, že jsme nudní lidé beze smyslu pro humor.

Knihomol nekouše

Nebojte se nás, nebojte se knihomolů! Nejsme tak divní, jak si o nás ráda většina myslí, jsme sví a originalita se dnes cení. Žijeme ve dvou světech, ve světě reálném, kde má všechno nějaký následek, pro nás riskantní svět, ale pokud se v něm něco pokazí, rychle sklouzneme do světa druhého, toho plného nadpřirozeností a fantazie.

Nebojte se číst, není to nemoc!

Zdroj perexové fotografie: wallpapersis.com

Lucie Kubiczková

Lucie Kubiczková

Upovídaný člověk studující na gymnáziu v Opavě a až nezákonně milující literaturu a seriál Přátelé.

Zanechte komentář