Vodu dostanete v margarínu z Alberta

Na talíři / 14.8.2013

Používáte rádi v kuchyni margarín? Pak zpozorněte, protože kvalita může být i v tomto případě dost kolísající.

Možná chodíte do obchodů a kupujete potraviny bez toho, aniž byste se podívali na jejich obsah. Již mnoho kuchařů a výživových poradců, kteří měli tu možnost dostat se do médií, se snažilo otevřít vám oči. Protože nemůžete kupovat potraviny bez toho, aniž byste se podívali, z čeho se skládají. Prostě nemůžete. Nebo můžete, ale pak nepočítejte s kvalitou a prospěšností vašemu tělu.

Margarín

Nejnižší cena, no, nekupte to. Zdroj: Karolína Kounová Roubíčková, Generace 21

Roman Vaněk a jeho kolegové měli v nedávné době takový úspěch, že nejspíše kvůli mediálnímu dopadu na konzumenty velké řetězce přestaly prodávat vodou napíchané, tzv. křehčené maso, protože jej všichni přestali kupovat. A já panu Vaňkovi opravdu gratuluji, práce, kterou dělá, je pro náš národ v kontextu výživy neocenitelná. Problémem však je, že bohužel na pultech obchodů stále najdete nepřeberné množství dalších produktů, o které byste měli zavadit pohledem a s nechutí se od nich odvrátit. Příkladem je třičtvrtětučný margarín.

Je to zajímavý příběh, byla jsem nedávno v obchodě a pán za mnou ve frontě u kasy si kupoval několik rohlíků a margarín. Fronta byla pomalá, tak jsem se zastavila a podívala se důkladněji. Ne margarín, ale třičtvrtětučný margarín! Nešlo mi to prostě do hlavy, chtěla jsem pánovi daný margarín vzít z ruky a podívat se na složení, jestli mě moje intuice neklame. Ale přemohla jsem se, i když margarín mi v hlavě vrtal několik dalších dní. Když jsem na něj příště narazila v regálu, musela jsem se přesvědčit. A má intuice bohužel nezklamala.

Margarín

Podle složení je to kvalitka. A navíc z dovozu. Zdroj: Karolína Kounová Roubíčková, Generace 21

Když se podíváte na složení, opravdu si v třičtvrtětučném margarínu kupujete téměř 40 % vody! Když už má člověk nějaký důvod mazat si chleba nebo do vaření místo másla používat margarín, proč by proboha za své peníze chtěl kromě něj kupovat i vodu? Tu přeci lze snadno napustit z kohoutku, není třeba si ji nosit domů v margarínu. Ale nekupte to za tak výhodnou a nejnižší cenu. Nerada bych zde spílala Albertu, popřípadě výrobci značky Euroshopper, protože takové margaríny najdete v různých obchodech jiných řetězců zcela jistě také.

Proto by všichni, kteří ještě nečtou složení, měli konečně začít a nedovolovat výrobcům nabízet takovéto paskvily. Když budete vědět, jak nekvalitní to je, ani nejnižší cena vás nepřesvědčí si výrobek koupit. A výrobcům pak ani jej vyrábět. Možná vás to bude ze začátku stát trošku více času, ale za nějakou dobu už budete nakupovat hravě a budete si moci být jistí, že nakupujete pro své tělo kvalitní potraviny. Vždyť zdraví je to hlavní!

Víte vy o nějakých podobných potravinách, které lze najít v obchodech? Diskutujte pod článkem!

Zdroj perexové fotografie: Karolína Kounová Roubíčková, Generace 21

Karolína Kounová Roubíčková

Karolína Kounová Roubíčková

Velmi ráda vařím (a jím) stále něco nového a ještě raději o tom píšu. Více z mého světa točícího se okolo jídla naleznete na mém blogu http://svasniprojidlo.blogspot.com/.

Zanechte komentář