4. kolo Synot ligy

Fotbalisté Sparty i Plzně se před vzájemným zápasem nadřeli

Sport / 13.8.2013

Čtvrté kolo fotbalové Gambrinus ligy bylo pro oba aspiranty na titul nečekaně těžkou prověrkou

Letenští nevstoupili do malého pražského derby s Klokany vůbec dobře a už od desáté minuty prohrávali kvůli brance Moravce. Na gól nahrával Jakub Hora, který přišel do Bohemians z Plzně na hostování. Plzeňští si mohli v tu chvíli mnout ruce nad tím, jaký tah se jim podařil. Do poločasu další gól nepadl a nad Letnou se začala stahovat mračna obrazně i ve skutečnosti. Bouřka a silný déšť zasáhl do dění na hřišti, stejně jako před týdnem v zápasu Sparty s Brnem.

Sparta posiluje kádr

Zatímco se stále mluví o tom, že talent Václav Kadlec odejde do Německa, Sparta v minulém týdnu přivedla dvě nové posily. Obranné řady Sparty vystuží dlouholetý reprezentant Tomáš Ujfaluši. Útočné snažení oživí Bořek Dočkal, který přichází z Rosenborgu Trondheim.

K obratu zavelel žolík Bednář

Možná i proto po změně stran sáhl trenér Lavička do sestavy Sparty a nevýrazného Vacka vystřídal Roman Bednář, který minulé kolo rozhodl gólem jako střídající žolík v Brně. A byl to právě on, kdo v 69. minutě vyrovnal. Sparta i po gólu pokračovala ve velkém tlaku a ten nakonec vyústil i v druhou branku, kterou vsítil David Lafata. V posledních minutách měli hráči Bohemians Praha 1905 velkou šanci na vyrovnání, ale Spartu podržel brankář Tomáš Vaclík. „Začínáme se snažit, až když nám teče do bot, místo toho, abychom na ně vlítli od první minuty. Přístup by měl být od začátku trochu jiný,“ řekl po zápase Roman Bednář v rozhovoru pro Českou televizi.

Mistr proti nováčkovi

Plzeňská Viktorka vstupovala do zápasu s nováčkem ze Znojma jako obrovský favorit. Po třech kolech měla na kontě tři výhry se skóre 13:2 a gólové příděly rozdávala i v předkolech Ligy Mistrů. Zápas se hrál kvůli nevyhovujícímu znojemskému stadionu v Brně. Outsider ze Znojma se ale nezalekl a od prvních minut byl Plzni vyrovnaným soupeřem. Když už si Plzeň vytvořila nějakou větší šanci, tak se zaskvěl brankář Hrubý.

Spasitelem Darida

Vladimír Darida

Po změně stran Plzeň zvýšila aktivitu a kýženého gólu se nakonec dočkala. Rychlý brejk zakončil v 56. minutě Darida. Plzeňští si nakonec štíhlé vedení uhlídali a v tabulce se dostali o skóre před Spartu. „Věděli jsme, že to bude těžký zápas. Znojmo se na nás skvěle připravilo a bylo dobře organizované hlavně v obranné fázi. Z toho vyplynulo, že jsme se nedostávali do šancí tolik jako dřív,“ řekl pro fcviktoria.cz Vladimír Darida.

Přímý souboj

Příští kolo vyzve Sparta Plzeň ve Štruncových sadech k utkání jediných dvou týmů, které po čtyřech kolech neztratily ještě ani bod. Oba vzájemné zápasy v minulé sezóně skončily výsledkem 1:0 pro mužstvo, které bylo domácí. Očekávaný duel pátého kola je na programu v sobotu od 20:15.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons