Tajemné a temné: Znáte seriálové oblíbence dnešní doby?

Film Kultura / 20.8.2013

Upíři, vlkodlaci, duchové a všelijaká jiná havěť se dnes prohání po televizní obrazovce jako doma. Nahlédněme mezi ty nejoblíbenější.

Veliká záhada, tu a tam krev a zlomené žebro, hrdinka krásná jako z obrázku a zápletka druhořadého dojáku pokaždé oděna do jiného, obdobně záhadného a tajemstvími opředeného kabátu.  Seriáloví příbuzní známé ságy Stmívání jen s vydařenější režií a několika procenty na ČSFD navíc, jejichž závěrem je zpravidla procesí, v němž se z morálně čisté člověčí hrdinky stane jedna z bestií, aby tím stvrdila svou lásku ke zvířecímu příteli. Co na tolik předvídatelném scénáři tuto generaci tedy baví? Koukněte se sami, doporučujeme vám hned pět oddechových seriálových kousků pro všechny nadšence tohoto žánru na nejedno prokrastinační odpoledne.

Vampire Diaries – Upíří deníky

Ačkoli je v knižní předloze hrdinka blonďatá a velmi temperamentní, v seriálu se setkáme s hnědovlasou křehkou dívčinou. Zdroj: http://www.hdwallpapers.in

Ačkoli je v knižní předloze hrdinka blonďatá a velmi temperamentní, v seriálu se setkáme s hnědovlasou křehkou dívčinou. Zdroj: hdwallpapers.in

Tenhle říká, že L. J. Smith při tvorbě opisovala od Stephanie Meyer, další že to bylo naopak a podpoří jej v tom i hlavní postavy seriálu vtipkující na účet třpytivých upírů. Děj se nápodobně točí kolem malého městečka Mystic Falls, kde se po dlouhé době slézají upíři, jejichž záměr se začne točit kolem hlavní hrdinky, hnědooké a samotářské Eleny.

Už od první série se milostná zápletka doplňuje nerozluštěnými tajemstvími rodiny Salvatore, komplikovanými postavami a hromadou dalších zlých a útočných upírů i vlkodlaků, v čemž fanoušky zmiňované ságy mnoho nepřekvapí. Dále už je však děj komplikovanější, své prsty do něj pletou krvavá kouzla i historie, i sofistikovanější záhady spolu s dalšími vzhlednými herci a herečkami na scéně, že není divu, že seriál sklízí větší ovace než jiné upíří záležitosti.

Pretty Little Liars – Prolhané krásky

Herecké obsazení Pretty Little Liars se rozhodně setkalo s pozitivní reakcí. Zdroj: prettylittleliars.eu

Herecké obsazení Pretty Little Liars se rozhodně setkalo s pozitivní reakcí. Zdroj: prettylittleliars.eu

Zdá se, že už vás všichni upíři, vlkodlaci i čarodějnice omrzeli, a přesto hledáte seriál s nádechem tajemna a nějakým náznakem napětí? To jsou pak Prolhané krásky možná právě pro vás. Zde na vás nevyskočí jediná po krvi žíznivá bestie, avšak jak nám napovídají tóny charakteristické znělky „Got a secret, can you keep it?“, seriál je od první série plný zvláštních tajemství.

Zápletka je prostá – pětice nerozlučných kamarádek si užívá večírku až do rána, kdy zjišťují, že jedna z nich zmizela. Od této chvíle jsou kamarádky svázány tajemstvím, které je všechny pronásleduje, a které střeží ještě někdo další. Děsivou a napjatou atmosférou tak prochází, přinejmenším dle názvu, čtveřice šestnáctiletých krásek, jejichž až profesionální pátrání po tajemném A. může být z reálného pohledu kapku naivní, ale zato příjemnou a nenáročnou oddechovkou.

Teen wolf – Vlčí mládě

Seriál sklízí úspěch zejména za vtip a místy až hororvé scény, i když starší diváci se nejspíš svého šálku kávy nedočkají. Zdroj: mtvpress.com

Seriál sklízí úspěch zejména za vtip a místy až hororvé scény, i když starší diváci se nejspíš svého šálku kávy nedočkají. Zdroj: mtvpress.com

Ačkoli je seriál shodně s názvem orientován spíše do „teen“ kategorie, má přesto potenciál nadchnout nejednoho fanouška upřednostňujícího tesáky a vytí na měsíc oproti na každém rohu zmiňovaným upírům. Tentokrát se setkáváme s hlavním hrdinou outsiderem, jehož potloukajícího se po lesích napadne vlkodlak. Vyvázne jen s kousnutím, avšak po chvíli se věci dají do pohybu a změní se nejen těch několik chlupů na hrudi navíc, ale postupně i celý jeho život. Děj samozřejmě doprovází nešťastná romance a la Romeo a Julie, nebezpečí lovců, pohlední herci, místy až mrazivá atmosféra i líbivá hudba, a tak ačkoli se seriál pravděpodobně nestane naprostou senzací, rozhodně neurazí a pár fanoušků jistě nasbírá.

True Blood – Pravá krev

Pravá krev se dočkala oblíbenosti a úspěchů už u své knižní předlohy, a tak měl seriál skutečně vysoká očekávání. Zdroj: hdwallpapers.in

Pravá krev se dočkala oblíbenosti a úspěchů už u své knižní předlohy, a tak měl seriál skutečně vysoká očekávání. Zdroj: hdwallpapers.in

Nebo snad nemáte pohledné upíry, přikrášlené scény, romantické blouznění a naivní konce příliš v lásce? Tak to se jak seriálu, tak knižní předlohy True Blood nemusíte vůbec bát. Oproti oddechovým snímkům s jednoduchými zápletkami se dočkáte jiného šálku kávy – směsice hororu, satiry i erotického thrilleru zasazené do reálného prostředí nápadně podobného Twin Peaks. Autor zde upíří fenomén uchopil úplně jinak a hraje si s touto rasou dle svého ve snadno uvěřitelném a realistickém duchu.

Například si představte, že jsou upíři skutečně neskrývanou součástí společnosti jako kterákoli jiná minorita, bez potřeby sát lidskou krev, jelikož byla vynalezena umělá náhrada, jakou si lze běžně pořídit v obchodě na rohu. Nejsou tedy bráni jako požírači lidí, a tak je řada krvavých událostí točících se kolem hlavní hrdinky, jež je obdařena výjimečnou schopností číst mysl, něčím podezřelým a děj nabírá obrátky.

Secret Circle – Tajemství kruhu

Několik fanoušků seriál Secret Circle nadchnul ještě více než příbuzné Vampire Diaries. Zdroj: csfd.cz

Několik fanoušků seriál Secret Circle nadchnul ještě více než příbuzné Vampire Diaries. Zdroj: csfd.cz

A nakonec, pokud se vám už dříve zalíbila zmiňovaná sága Upířích deníků a nyní máte všechny série dokoukané a dychtivě očekáváte pokračování, možná by mohl být dle vašeho gusta i tento kousek natočený podle knižní předlohy jejich autorky. Už název vám jednoznačně řekne, že seriál do naší kategorie nepochybně spadá. Setkali jsme se tady s vlkodlaky, upíry i pronásledující mrtvou kamarádkou, a tak nezbývá než uzavřít „tajemný kruh“ několika čarodějnicemi.

Mladá Cassie objevující své kouzelné schopnosti se na samém začátku, snad dle seriálového zvyku, stěhuje do nového města. Tam jí vzápětí zkříží cestu příslušníci jakéhosi čarodějnického klanu, kam podle všeho sama patří, a její svět se najednou točí kolem magie a věčně trvající bitvy dobra se zlem. Ne nadarmo je seriál připodobňován Stmívání oblečenému do kouzelného hábitu, zejména pak jeho hlavní herečka ztvárňující Cassie a ne příliš promyšlená zápletka či zajímavost postav,  ale hvězdičky mu s jistotou přidá fantasy nádech i dobře zvolená hudba.

Ať už jste tedy fanoušky upírů, nebo se naopak octnete v týmu s vlkodlaky, snad si mezi vším tím nadpřirozenem najdete svůj odpolední snímek, který vám s radostí zkrátí nějaký ten televizní večer.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Nikola Greplová

Nikola Greplová

Studentka všeobecného gymplu s kreativními tendencemi, pozitivním smýšlením a spoustou neuspořádaných snů a plánů. Milovník trefných slov, cizích krajů, nových zkušeností, příjemné společnosti, výstižných citátů, podnětných rozhovorů a umění všeho druhu i formátu. Vyznavačka nemožnosti dostatečně charakterizovat svoji osobu v malém, sotva pětiřádkovém, rámečku.

Zanechte komentář