Dogfrisbee

Frisbee jako psí sport

Sport / 28.10.2013

Létající talíř zná skoro každý a kolektivní hra Ultimate Frisbee se těší stále větší oblibě. Ale frisbee nemusí být jen zábavou pro lidi! 

Máte doma čiperného psa a sami jste také plni elánu? Pak je pro vás vhodné najít společné sportovní vyžití. Jedním ze psích sportů, které můžete vyzkoušet, je Dogfrisbee. Jeho výhoda je především v tom, že k tréninku potřebujete pouze disk a prostor na cvičení. Jestli je to aktivita právě pro vás, se dozvíte dále v článku.

Je na to můj pes vhodný?

Důležité je, aby psa nejprve prohlédl veterinář. Pokud váš mazlíček trpí poruchou pohybového aparátu, pak by se měl bohužel všem psím sportům, kde jsou vyžadovány skoky, vyvarovat. Ale i zdraví mladí psi mají zakázáno skákat, dokud nedosáhnou dospělé postavy. Zranění v době růstu  by později mohla znamenat problémy s klouby. Mladí psi tedy smějí soutěžit jen omezeně.

Důležitá je také kondice vašeho miláčka, ale ta se dá lehce natrénovat. Můžete se psem chodit běhat či si vyjet na kole.

Dogfrisbee

Cvičení dělá mistra. Zdroj: Anna Jánská

Vyberte si disciplínu, která vám vyhovuje

V Dogfrisbee existuje několik disciplín, jejichž společným znakem je házení disků, které chytá pes.

První disciplínou, kterou si představíme, je SuperMinidistance. Nejdůležitější je zde délka hodů, kdy jsou na hřišti vyznačeny zóny po deseti yardech. Podle toho, ve které části pes disk zachytí, bude jeho výkon obodován. Půl bodu se přičítá za chycení ve výskoku a také za chycení ve středové výseči.

Královskou disciplínou je ale Freestyle, kde se ve dvou kolech soutěží ve freestylu jako takovém a v jednom kole se soupeří utkají v Minidistance (stejná pravidla jako u SuperMinidistance, avšak chybí středová zóna). Hráči mohou použít maximálně deset disků a sestava nesmí překročit dvě minuty, u mladých psů dokonce ani devadesát sekund. Předvedenou show hodnotí čtyři rozhodčí a to v kategoriích tým, hráč, pes a úspěšnost.

Další disciplínou je TimeTrial neboli časovka. Psovod má za úkol házet disky tak dlouho, dokud se mu spolu se psem nepovede uskutečnit dva úspěšné dvacetiyardové hody. Samozřejmě se snaží úkol splnit v co nejkratším čase. Každý hod se však musí stihnout do jedné minuty, jinak dojde k diskvalifikaci.

Dogdartbee je disciplína vycházející z klasických šipek. Na hřišti je nakreslený terč a čím blíže jsou ke středu přední nohy po dopadu psa s diskem, tím více obdrží tým bodů.

Poslední disciplínou je The Quadruped. Jedná se o vyřazovací disciplínu. Účastní se čtyři týmy a utkají se ve třech kolech. V každém vyřazovacím kole má hráč tři pokusy. Tým s nejkratším chyceným hodem vždy končí.

Odkud k nám Dogfrisbee přišlo

Tento psí sport pochází z Ameriky. Za jeho zakladatele můžeme považovat Alexe Steina, který si v sedmdesátých letech minulého století pořídil whippeta jménem Ashley. Stein byl hráčem frisbee a všiml si, že jeho pes je talířem taktéž okouzlen a skáče pro něj do neuvěřitelných výšek.

Dnem, který je proslavil, byl 5. srpen 1974. V Los Angeles se odehrávalo baseballové utkání Dodgers – Reds a během přestávky na hřiště vtrhl právě Alex Stein se svým čtyřnohým přítelem. Začali hrát frisbee, což uchvátilo diváky. Po osmi minutách vystoupení ukončili a následovalo Steinovo zatčení.

dogfrisbee

Létající talíř a téměř létající pes. Zdroj: Anna Jánská

Alex a Ashley se proslavili přes noc, účastnili se mnoha talkshow, byli na titulních stranách různých časopisů a třikrát vyhráli mistrovství světa. Nejprestižnější podnik Dogfrisbee nese jméno právě tohoto čtyřnohého hrdiny – The Ahsley Whippet Invitational.

Do České republiky se Dogfrisbee dostalo zásluhou Jakuba Štýbra přes sedmi lety. Právě v roce 2006 vznikl DiscDog Klub České republiky o.s..

Zaujal vás tento sport a chcete ho vyzkoušet? Informace pro začátečníky naleznete zde.

Zdroj perexové fotografie: Anna Jánská

Monika Hrušková

Monika Hrušková

Studentka žurnalistiky, fotbalový maniak, seriálový závislák, hudební fanda a především velký jedlík. Miluje pohlednice, gramofonové desky a ráda si čte klasické knížky, protože ji baví obracet stránky. Životní motto: Den se střídá s nocí, úspěch s neúspěchem, radost se smutkem a láska s nenávistí, ale nejde-li o život, jde o ho*no.

Zanechte komentář