V novém náboženství lidé uctívají nudle

V obraze / 19.8.2013

Nová doba, nové myšlení. Tolerance k rozmanitosti lidské mysli nezná mezí. Seznamte se s nejnovějším náboženstvím zvaným pastafariánství.

O co vlastně jde?

stvořitel země podle pastafariánského náboženství

Stvořitel podle pastafariánského náboženství.

Původ tohoto náboženství sahá do roku 2005, kdy školský úřad amerického státu Kansas rozhodl, že výuka o biblickém stvoření světa bude vyučována jako evoluční teorie. To, že tato náboženská teorie byla uznána jako rovnocenná evoluční nauka, vyvolalo mezi lidmi jistá znepokojení.

Dá se říct, že vše začalo písemnou reakcí Bobbyho Hendersona na tuto změnu školních výuk. Henderson napsal dopis, ve kterém jasně stálo, že původcem našeho světa je Létající špagetové monstrum (Flying Spaghetti Monster), kterému vděčíme za svůj život. Chtěl, aby tato teorie byla přidána do výukového programu, stejně jako teorie o biblickém stvoření světa.

Křesťané řekli ne!

V roce 2007 se Hendersonovi dostalo nesouhlas s jeho náboženstvím ze strany křesťanů. Celé pastafariánské náboženství jimi bylo označeno jako nesmysl.  Henderson na to argumentuje slovy:

pastafarián na demonstraci v Miláně v roce 2012

Pastafarián na demonstraci v Miláně v roce 2012.

„Je mi líto, že křesťané shledávají víru, že Létající špagetové monstrum stvořilo vesmír, jako „nesmyslnou“, ale opravte mě, jestli se mýlím, křesťané věří, že vesmírná židovská zombie, která byla svým vlastním otcem, může nechat člověka žít věčně, pokud budeme jíst symbolicky její maso a telepaticky jí řekneme, že ji přijímáme za svého pána, čímž nás ona oprostí od zla, které je v podstatě lidstva schované proto, že jakousi ženu, která vznikla z žebra, přemluvil mluvící had, aby snědla jablko z magického stromu. A oni si myslí, že představa, že úbytek pirátů způsobil globální oteplování, je směšná?“

(Úbytek pirátů totiž způsobuje globální oteplování, které Henderson dokazuje na Somálsku, kde je nejvyšší počet pirátů, a díky tomu nejmenší koncentrace CO2 na světě)

 (zdroj: cs.wikipedia.org)

Z této citace můžeme vidět, že bizarnost pastafariánství je svým hlavním představitelem obhajována poukázáním na to, že křesťanství se může zdát stejně tak bizarní, ale přesto teorie z něj vycházející jsou brány vážně.

symbol Létajícího špagetového monstra

Symbol Létajícího špagetového monstra.

Stejně jako ostatní náboženství má pastafariánství svého stvořitele, proroctví, světce a morální postoje k životu. Některé morální postoje jsou opakem proti těm, které má křesťanská církev. Na rozdíl od ní pastafariáni například přijímají gaye, bisexuály a stanoviska, kterými křesťanská církev odjakživa odporuje.

Pastafariánství se šíří i do Česka

lidé vytvořili Létající špagetové monstrum v 3D podobě

Lidé vytvořili Létající špagetové monstrum v 3D podobě.

Na sociálních sítích typu Facebook apod. začínají vznikat skupiny pastafarianismu, na internetu se objevují stránky, kde můžete získat členství a v České republice na sebe upozorňují pokusníci, kteří nosí cedník na nudle jako pokrývku hlavy podle pastafariánského náboženství. Pravé „bum“ ovšem nastává, když se s ním chtějí nechat vyfotit na občanský průkaz, jako to udělal, nyní již mediálně známý, Lukáš Nový.

Pastafariánství se dá označit za jakousi náboženskou parodii vzniklou nesouhlasem s uznáním biblického stvoření světa jako evoluční teorii.

„S tisíci, ne-li miliony zbožnými vyznavači, je pastafariánství (church of the FSM – flying spaghetti monster) považováno za legitimní náboženství, a to dokonce i jeho oponenty – většinou fundamentálními křesťany, kteří přijali, že náš Bůh má větší koule než ten jejich.“ – Bobby Henderson

(volně přeloženo z en.wikipedia.org)

Zdroj všech fotografií: commons.wikimedia.org

 

Daniela Kaminská

Daniela Kaminská

Člověk, který chce vědět všechno o všem a lenost je pro něj kamenem úrazu. Milovník fauny, kterému naopak flóra nic neříká. Člověk s věčným zájmem o lidi, společenské jak dění, tak chování a na neposledním místě kočky.

Zanechte komentář