Geoguessr – Kde to jsem?

Technologie / 12.8.2013

Užitečná funkce Street View od Googlu přeměněná do chytlavé hry.

Asi málokdo dnes nezná šikovnou funkci Google map – Street View. S její pomocí si můžete nejen trasu vaší cesty najít na mapě, ale i se po ní virtuálně projít, abyste si byli ještě více jisti, kudy jít. Tuto funkci přidal Google do svých map už v roce 2007. Tehdy Street View pokrýval jen několik měst v USA, do dnešního dne však už vozy vybavené speciální kamerovou technikou projely křížem krážem snad celý svět. Pro ČR byla tato funkce zprovozněna v roce 2009.

Jelikož jsou data ze Street View volně přístupná, bylo jen otázkou času, koho napadne nějaký originální způsob, jak tuto funkci využít zábavnou formou. A tak na scénu přichází Geoguessr (hříčka spojení slov „geo“ + „guesser“ neboli „hádání země/místa“). Jeho autorem je Anton Wallén, švédský programátor.

GG

Cesta vás snad zavede k nějakému ukazateli. Zdroj: snímek ze hry Geogusser

O co v této hře jde? Představte si situaci, že vám kdosi zaváže oči a odveze vás na úplně náhodné místo na zeměkouli, respektive místo, které Google pokryl funkcí Street View. Vaším úkolem je zorientovat se, kde byste zhruba asi mohli být, a toto místo vyznačit do klasické mapy. Nejlepší je se spolehnout na všudypřítomné nápisy a dopravní značení. Rovněž nejste omezeni jen výchozím bodem, ale můžete se libovolně dlouho pohybovat, dokud na nějaký klíč v podobě nápisu či čehokoliv jiného nenarazíte.

Jedna hra obsahuje 5 zcela náhodných míst a podle přesnosti vašich tipů vám udělí bodové hodnocení. Čím blíže bude vaše vyznačené místo skutečnému, tím více bodů získáte. Maximum bodů dostanete, pokud bude váš tip méně než 12 metrů k hledané pozici. Je velká zábava se s kamarády předhánět v dosaženém skóre, nicméně možnost mít absolutní maximum (byť by to bylo opravdu vydřené vítězství či štěstí) onu soutěživost trošku reguluje.

GG2

Poznáváte okolní krajinu? Zdroj: snímek ze hry Geogusser

Hru si může každý zdarma zahrát na adrese Geoguessr.com. Dávejte si pozor, hra umí být nečekaně návyková pro hráče téměř jakéhokoliv věku. Hodně štěstí a příjemné objevování nových míst na zeměkouli.

Zdroj perexové fotografie: Geoguessr.com

Zdroj obrázků: vystřižené snímky ze hry

 

Ondřej Martinů

Ondřej Martinů

Redaktor sekce technologie, student žurnalistiky na Univerzitě Palackého, amatérský fotograf, nadšenec do mobilů, fotoaparátů, automobilů a dobrého vína.

Zanechte komentář