Navštivte železniční stanici s filmovou historií

Cestování / 9.9.2013

Páni kluci, Rebelové či jízda v drezíně. Zubrnická museální železnice toho nabízí opravdu hodně.

Jen pár kilometrů od Ústí nad Labem se nachází malá, avšak krásná vesnice Zubrnice, která nám mimo skanzenu lidové architektury nabízí i železniční muzeum. To se věnuje historii i současnosti železniční trati Velké Březno – Verneřice – Úštěk. Expozice se nachází v prostoru bývalého nádražního skladiště zboží. K vidění jsou zde nejen staré fotografie zaznamenávající vývoj místní železnice, dokumenty a železniční předměty, ale zejména funkční modelové kolejiště stanice Levín, a to v měřítku 1:45.

Návštěvou se vrátíte o desítky let zpět

Vstupenku v podobě staré jízdenky si zakoupíte v dopravní kanceláři s dobovým vybavením, která je v budově umístěna, a krátce posedět můžete v historické čekárně. V tomto prostoru si nezapomeňte prohlédnout repliku zvonkového návěstidla, takzvaného číňana.

Jedna z místních šlapacích drezín. Budete-li mít štěstí, můžete se svézt. Zdroj: Wikimedia Commons, Rainerhaufe.

Jedna z místních šlapacích drezín. Budete-li mít štěstí, můžete se svézt. Zdroj: Wikimedia Commons, Rainerhaufe.

Otevírací doba
duben-červen + září:
sobota 10-16 hodin
červenec-srpen:
úterý – neděle 10-18 hodin
Vstupné 40 Kč

Před budovou se na původních kolejích nalézají staré vlaky a některé z nich nabízejí dokonce i zajímavou expozici. Příkladem je tématická výstava mapující vývoj železničního osvětlení nebo třeba zabezpečující zařízení. Nejste-li železnicí nabaženi ani teď, projeďte se v historické drezíně. Na výběr máte nejen ty na vlastní pohon, ale i modernější.

Stanice si zahrála ve filmech

Film Páni kluci či Rebelové jsme jistě viděli všichni. Ale víte, kde se všechny ty slavné železniční scény z filmů natáčely? Bylo to zde, v Zubrnicích. Návštěvníci samozřejmě nebudou ochuzeni ani o fotografie, komentáře, dokumenty a předměty spjaté s touto tématikou.

Jste-li milovník železnice, zarytý historik, filmový fanda či jen toužíte po nevšedním zážitku, přijměte náš tip na výlet, budete překvapeni, co naše vesnice skrývají.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Rainerhaufe.

Eliška Marková

Eliška Marková

Cestování, fotografování, běh a politika, to je moje!

Zanechte komentář