Upír v Americe zrozený

Literatura / 28.8.2013

Může se současný král knižního hororu stát i kvalitním komiksovým tvůrcem?

Americký upír vol. 1. Zdroj: casopisxb1.cz

Americký upír vol. 1. Zdroj: casopisxb1.cz

Jméno Stephen King všichni literární nadšenci znají. Nemuseli nutně číst některou z jeho knih, ale to jméno slyšeli alespoň jednou. Stephenovi byl už asi jeho románový svět malý nebo má prostě jen rád výzvy. Popřípadě ho myšlenka Scotta Snydera uchvátila natolik, že neodolal a vrhl se na svou první spolupráci na komiksu.

Překousněte to!

Americký upír můj zájem vzbudil hned dvěma věcmi. Zaprvé, když uvidíte na obálce uvedené autory jako Scott Snyder a Stephen King, musí to nutně probudit vaší pozornost. Snyder je velice uznávaný komiksový scénárista, který se může pochlubit příběhy s hrdiny obou největších komiksových stájí – Marvelu a DC. A Stephen King… Inu, říká se, že zvědavost zabila kočku. A kdo by nechtěl vidět, jak se zrovna on popere s jemu natolik cizím a odlišným žánrem? Zadruhé mi po přečtení úryvku z předmluvy na zadní straně obalu nadšeně zasvítila očička a bylo našlápnuto na romantický večer s vínem a Americkým upírem.

Bezcitní zabijáci nikdy nemají dost oné lahodné tekutiny skupiny A

Upír evropský versus budoucí upír americký. Zdroj: bux.cz

Upír evropský versus budoucí upír americký. Zdroj: bux.cz

Skinnerovi Sweetovi se podařilo rozjet docela slušnou kariéru lupiče, násilníka a svůdníka. A taky docela dlouho trvající, když vezmeme v potaz to, že v těch letech bylo v Americe docela horko a kolty byly rychlejší než myšlenky. Nicméně i Skinnera jednou štěstí opustilo, zákon ho dohnal a právě tady jeho příběh začíná. Nehledě na to, že jeden evropský upír brzo zjistil, že měl být velice opatrný, kam a na koho kapky jeho krve dopadnou.

Zrození, msta a Hollywood

Prvních pět souhrnně vydaných kapitol je rozděleno do dvou dějových linií. První, věnovaná samotnému Skinnerovi, se nese v duchu klasického westernu. Časová osa příběhu skáče od prostředka na začátek po konec a postupně odkrývá Skinnerovy upírské počátky, vypořádání se se starými nepřáteli a zároveň otevírá prostor pro další pokračování. Už po prvních stránkách lze poznat, že tuto část má na svědomí Stephen King. Naprosto fantastická propracovanost příběhu a dialogů plus hloubka postav, které nejsou pro komiksová zpracování až tak typická.

Druhá dějová linie sleduje osudy chudé herečky Pearl Jonesové, která se v Hollywoodu snaží najít svůj americký sen a věčnou slávu na začátku 20. století. Pearl brzy tou těžší cestou přijde na to, že není všechno zlato, co se třpytí a v případě Hollywoodu to platí dvojnásob. Prohnilejší místo byste těžko hledali. Ve svém neštěstí měla vlastně štěstí, že se připletla do cesty Skinnerovi a ten z ní v záchvatu solidárnosti udělal upíra. A ne jen tak ledajakého – upíra amerického. Příběh Pearl zpracoval Scott Snyder a rozhodně není méně kvalitnější než Stephenův. Jen je prostě více komiksový, dialogy jsou kratší a scény akčnější.

A kresba? Ta pod taktovkou Rafaela Albuquerqua přivádí postavy opravdu k životu.

Ty i tvůj tvůrce jste zdegenerovaná pasáž!

Ukázka z příběhu o Pearl Jonesové. Zdroj: bux.cz

Ukázka z příběhu o Pearl Jonesové. Zdroj: bux.cz

Celým komiksem je protknuta ještě jedna linkarozdíl mezi upíry evropskými a novou rasou, upíry americkými (byť zatím známe jen dva – Skinnera a Pearl). Evropští představují bohaté, zapšklé, tradic se držící krvesaje, kterým slunce a dřevěný kůl v srdci vůbec nesvědčí. Oproti tomu jejich američtí potomci se klidně mohou opalovat, a co jim může přivodit druhou smrt, sami moc neví. Fyzicky jsou možná odolnější, ale jejich charaktery? Čert ví.

Slunce zapadá…

Je vidět, že autoři patří mezi fanoušky pijavic zlověstných a že stále existuje dost jejich milovníků, protože série o Skinner Sweetovi už se dočkala 34 kapitol. V češtině zatím vyšly kapitoly 1 – 5 pod souhrnným názvem Americký upír 1. Dvojka by měla udeřit regály knihkupectví 4. 9. tohoto roku.

V Americkém upírovi se spojuje výborně vystavěný příběh, zajímavé postavy a úchvatná živoucí kresba s vůní starého západu okořeněnou větší špetkou krve. Pro komiksové fanoušky povinnost!

Zdroj perexové fotogragie: comixzone.cz

Veronika Mahdalová

Veronika Mahdalová

I'm almost never serious and I'm always too serious. Too deep. Too shallow. Too sensitive, too cold-hearted. I'm like a collection of paradoxes...

Zanechte komentář