Jak vypadá studium na nejprestižnější škole oděvního návrhářství?

Krása a móda / 16.8.2013

Londýnská Central Saint Martin’s College of Arts and Design pořádá letní kurzy pro uchazeče o studium!

Vcházím do zrenovované cihlové fabriky na Granary Square v samém centru Londýna. Za mými zády se tyčí dopravní uzel, nádraží King’s Cross, tolik proslavené kouzelnickým hrdinou J. K. Rowlingové. Nová budova univerzity Central Saint Martin’s, známé také jako CSM, vyrostla obnovením staré sýpky (angl. granary), a ačkoliv v ní škola působí teprve dva roky a některé části rekonstrukce ještě nebyly dokončeny, těší se velkému zájmu veřejnosti i umělců z celého světa. Není také tajemstvím, že je, byla a bude inspirací pro umělecké kampusy po celém světě. Příkladem budiž nová budova Ústavu umění a designu ZČU v Plzni.

Central Saint Martins College of Arts and Design platí za nejprestižnější uměleckou univerzitu na světě. Jako součást University of the Arts London působí od roku 1896 a studovat na ní můžete jak umění, design a módu, tak i herectví. Mezi významné absolventy pak patří návrháři Stella McCartney, Alexander McQueen, Mary Katrantzou, John Galliano, Jenny Packham, oscarová kostýmní výtvarnice Sandy Powell, ale i herec Pierce Brosnan!

První den začíná výuka o půl hodiny dříve, a tak společně s ostatními nadšenci z celého světa (jak jsem se později přesvědčila) stojíme ve vstupní hale pod cedulí s příslušným názvem kurzu, jež se chystáme v následujícím týdnu studovat, čekajíc na našeho profesora. Já společně s dalšími jedenácti adeptkami vyčkávám pod nápisem Making Fashion, kurzu zaměřeným na tvorbu střihů, manipulaci a tvorbu uměleckého portfolia.

Zkušební modely. Zdroj: Chloe Akari (chloeakari.blogspot.cz)

Zkušební modely. Zdroj: Chloe Akari (chloeakari.blogspot.cz)

Všechny pookřejeme, když k nám dorazí Louis Louizou, náš profesor a zároveň učitel Tvorby střihů na bakalářském programu univerzity. Po krátkém představení a rozdání identifikačních karet už vcházíme do hlavní haly zvané The Street a obdivujeme prosklený strop, pod kterým se snoubí tři skupiny Mostů (Bridges) propojující jednotlivé ateliéry. Když vstupujeme do toho našeho, máme již za sebou slušnou exkurzi módního křídla. Jsme rozděleny (ano, ve skupině jsou pouze dívky) do dvojic a každému páru je pak přiřazen rozměrný pracovní stůl. Další studentky přiletěly z Belgie, Francie, Španělska, ale i Pákistánu, Mexika, Číny či USA. Kontrolují se potřebné pomůcky a vysvětluje se průběh celého kurzu. Má naivní představa, že střihové pravítko nahradím tím s ryskou, je hned vyvrácena, a tak společně s ostatními spěchám do přízemí, kde se nachází kampusový výtvarný obchod.

Ze zmíněných dvanácti žaček je pouze jedna Britka, konkrétně z Londýna. „Přiletěla jsem, abych studovala módu. Chci se stát módní návrhářkou,“ ambiciózně zní z úst Chloé, původem z Chicaga. Všechny pak vysvětlujeme, proč jsme se na CSM vydaly my. K Louisově potěšení se všechny chceme zabývat módou.

Pohled do ateliérů z The Street. Zdroj: Adriana Parejo (chacun-son-idee.tumblr.com)

Pohled do ateliérů z The Street. Zdroj: Adriana Parejo (chacun-son-idee.tumblr.com)

Hlavní náplní kurzu je pochopit pravidla manipulace se střihy a naučit se je vytvářet. Začínáme se základními střihy živůtku, rukávů, sukní a kalhot. Nakonec dostáváme za úkol vytvořit portfolio získaných znalostí a vytvořených prací. Ačkoliv výuka trvá každý den od 10 do 16 hodin, ateliér je otevřen už o dvě hodiny dopředu, takže máme možnost pracovat na úkolech i mimo výuku.

Prázdné studio. Zdroj: Adriana Parejo (chacun-son-idee.tumblr.com)

Prázdné studio. Zdroj: Adriana Parejo (chacun-son-idee.tumblr.com)

Abychom netrpěly hladem, každý den máme hodinovou pauzu na oběd. Po dohodě ji ale zkracujeme jen na půl hodiny, abychom měly více času v ateliéru. Počasí je nevyzpytatelné, a tak pokaždé zůstáváme v budově a navštěvujeme bohatě vybavenou školní kantýnu, kde se setkáváme se studenty z jiných kurzů a vyměňujeme si zážitky.

The Street a dílna módy. Zdroj: Adriana Parejo (chacun-son-idee.tumblr.com)

The Street a dílna módy s nekonečnou řadou šicích strojů. Zdroj: Adriana Parejo (chacun-son-idee.tumblr.com)

Samotný kurz je velmi intenzivní. Profesor od nás vyžaduje maximum, což znamená precisnost, pracovitost a vynalézavost ve spojení s rychlostí. „Občas se stane, že přijmeme někoho, kdo má talent, ale je jednoduše líný. Nechce na sobě pracovat. Pak je nejlepší, když sám odejde,“ dodává nekompromisně Louis a vysvětluje, jak takové studium na CSM funguje. „Nejsrandovnější na tom je, že si všichni myslí, že vás tu vše naučíme, ale my vlastně skoro neučíme. Ptáme se, zpochybňujeme a tlačíme studenty k tomu nejlepšímu výsledku.“

Pracovní zapálení. Zdroj: Adriana Parejo (chacun-son-idee.tumblr.com)

Pracovní zapálení. Zdroj: Adriana Parejo (chacun-son-idee.tumblr.com)

V průběhu kurzu naše skupina projeví zájem dozvědět se více o přijímacím řízení, a tak je nám zařízena exkurze do jiných ateliérů (nejzajímavějším pro mě je ateliér potisku látek), demonstrace vzniku střihů a v neposlední řadě i konzultace s Alicí, vedoucí Foundation programu (tj. povinného nultého ročníku). Celou dobu jsou navíc přítomni současní studenti, kteří při práci na svém zadání odpovídají na naše všetečné dotazy a dávají nám rady. Je mezi nimi i Harry z Hong Kongu, který studuje první ročník bakalářského programu. „Studium je skvělé. Hodně kreativní a nezávislé.“

Exkurze do dílny Potisku látek. Zdroj: Adriana Parejo (chacun-son-idee.tumblr.com)

Exkurze do dílny potisku látek. Zdroj: Adriana Parejo (chacun-son-idee.tumblr.com)

V pátek navíc dorazí Krystyna Kozhoma, čerstvá absolventka bakalářského programu Fashion design with Knitwear a ukazuje nám své absolventské portfolio plné kroužkovaných pletených šatů, kterými jednoznačně boří mýty, že pleteniny jsou pouze o ponožkách. „Když jsem pracovala na závěrečné kolekci, byla jsem zoufalá. Měla jsem takovou kreativní krizi, ale postupnou rešerší jsem se dostala tam, o čem se mi ani nesnilo,“ usmívá se mladá Ukrajinka. Její práci si můžete prohlédnout na jejích stránkách.

Naše mezinárodní skupina! Zdroj: Adriana Parejo (chacun-son-idee.tumblr.com)

Naše mezinárodní skupina! Zdroj: Adriana Parejo (chacun-son-idee.tumblr.com)

Ačkoliv byl kurz poměrně drahý (stál 360 liber), odnesla jsem si spoustu nových znalostí a porozuměla jsem práci se střihy, takže jej mohu vřele doporučit. Navíc jsem si pak domů neodvážela jen velké desky plné střihů na šití a portfolio nově nabytých znalostí, ale i nová anglická slovíčka!

Zaujala vás možnost vyzkoušet si studium na CSM v průběhu prázdnin? Londýnská univerzita pravidelně otevírá kurzy i o Vánocích a Velikonocích. Více informací naleznete na oficiálních stránkách!

Zdroj perexové fotografie: Chloé Akari (chloeakari.blogspot.cz)

Andrea Vytlačilová

Andrea Vytlačilová

Studentka a snad i trochu umělkyně píšící o módě a stylu. Často a velmi ráda na cestách s blokem a pastelkami v ruce.

Zanechte komentář