Když se svět řítí do záhuby na milion způsobů

Kultura Literatura / 27.8.2013

Antiutopie ukazují, co všechno nás může čekat. Vždycky vše vypadá jako ideální svět, kde jsou všichni spokojení. Pak ale vyjde pravda najevo…

Antiutopie (dystopie)

představuje fiktivní svět, ve kterém je něco vážně v nepořádku. Ať už jde o zničenou společnost, tajemný virus, totalitní vládu a ovládání, nedostatek osobní svobody. Cokoliv, co zničí společnost tak, jak ji známe, a vytvoří si vlastní svět.

Když svět napadne nemoc

large (1)

Delirium vás dostane! Zdroj: bux.cz

Je jedno, o jaký druh nemoci může jít. Ať už je to zabijácký virus, který si nevybírá a zabíjí téměř každého, jako tomu bylo například v Bílém koni (Alex Adams). V jednu chvíli se svět zdál být naprosto normální, poté ale začaly umírat miliony lidí na nemoc, která vypadala jako obyčejná chřipka. Vše je najednou  v troskách a existuje už jenom pár přeživších.

Jak vypadá místo, kde je jako nemoc definovaná láska?

Delirium (Lauren Oliver) je příběh o tom, že láska z lidí dělá nepředvídatelné tvory. Proto jediná možnost, jak vytvořit perfektní a fungující společnost, která se bude moci lehce ovládat, je taková, že nebude neexistovat láska.

Lidé pracují, rozmnožují se, mají své hodnoty a cíle, ale nepociťují nic víc než náklonnost k vlastním partnerům či dětem. Kdyby to bylo možné, nechali byste se vyléčit? Protože hlavní hrdinka Lena si nepřeje nic jiného, než aby jí konečně bylo osmnáct let a mohla podstoupit léčbu. V tom případě by ji čekal bezpečný a předvídatelný život. To by se ale nesměla zamilovat, protože potom vám léčba nepřijde jako to nejlepší řešení.

Delirium (Lauren Oliver)

Dříve si lidé mysleli, že je láska dobrá věc. To bylo předtím, než na ni vědci objevili lék. Lidé nechápali, že když vám jednou láska oblaží mysl a rozproudí krev, není úniku. Teď je všechno jinak, vědci ji dovedou vymýtit a vláda požaduje, aby se všichni občané v den svých osmnáctých narozenin podrobili speciálnímu lékařskému zákroku, díky němuž by měli být vůči lásce imunní. Lena Halowayová se na ten den vždy těšila. Život bez lásky přece znamená život bez bolesti, bezpečný a předvídatelný. A šťastný… Kdyby láska byla nemoc, nechali byste se vyléčit?

Zdroj: Bux.cz

Společnost, kde má každý své místo

Hunger games (Suzanne Collins)

Každoroční hry, které se pořádají proto, aby lidem připomněly, že se nemají vzpouzet a mají žít tak, jak jim to Kapitol nařídí. Každý má své místo v jedné z dvanácti částí Panemu. Každý zvlášť jsou na sobě naprosto závislí, a proto jediné, co můžou dělat, je poslouchat. Každý rok se vylosuje dívka a chlapec ve věku od dvanácti do osmnácti let, aby bojovali v Hladových hrách. Přežije jen jeden. Kamera vše živě přináší obyvatelům a ti můžou ve vysílání pozorovat, jak jejich děti nebo přátelé umírají. Katniss Everdeen se nabídne jako dobrovolník za svou mladší sestru.  Dostává se tak do hry na život a na smrt.

Zdroj: Bux.cz

Divergence vám ukáže zcela jiný svět. Zdroj: Bux.cz

Divergence (Veronica Roth)

Chicago, budoucnost. Obyvatelé města, které obklopuje jen močál a obepíná ostnatý drát, jsou rozděleni do pěti frakcí. Beatrice je čerstvých šestnáct a přišel čas vybrat, do které frakce chce patřit, které ctnosti se chce na celý život odevzdat. Překvapivé rozhodnutí jí do cesty přivede osudového kluka – úchvatného, ale taky trochu nesnesitelného. Beatrice zjišťuje, že ve společnosti, která se jeví tak dokonalá, vzrůstá napětí a hrozící nebezpečí lze zažehnat jen jedním způsobem, který ji ale možná zničí.

Zdroj: Bux.cz

V naprosto odlišném světě se ocitneme v Divergenci (Veronica Roth). Všichni jsou rozdělení do pěti frakcí – Mírumilovní, Sečtělí, Upřímní, Odevzdaní a Neohrožení. Beatrice si v den svých šestnáctých narozenin musí zvolit frakci, která je jí nejbližší. Když se ocitne u Neohrožených, kteří nestrpí zbabělost a strach, tak postupně zjišťuje, že ten dokonalý svět není skutečný.

Tam, kde svoboda neexistuje

Deklarace smrti (Gemma Malley)

Deklaraci se stane něco, po čem by každý toužil. Nikdo neumírá a nestárne. Ale kvůli tomu se také nemůžou rodit nové děti. Každý pár měl povolené jedno dítě. Jakékoliv další je považováno za nežádoucí. Když není ihned odstraněno, odchází pryč, kde se ho pokusí naučit, jak vařit, uklízet a být prospěšný pro žádoucí obyvatele. Není mu však dán lék, který zaručí, že nebude stárnout a nezemře. Otevírá se tak nemilosrdný svět, kde není prostor pro osobní volbu.

Dokonalý pár (Ally Condie)

Společnost, která vznikla v příběhu Dokonalý pár, si předsevzala, že bude rozhodovat naprosto o všem. O tom, jakého budete mít partnera, jakou práci budete dělat a kdy zemřete. Cassie vždycky věřila, že jinak by to ani nešlo, když všichni chtějí mít dokonalý život. Pochybovat ale začne v momentě, kdy se jí na obrazovce, kde se dívala na svého dokonalého partnera, nejlepšího kamaráda Xandera, mihne tvář někoho dalšího. Čeká jí děsivé rozhodnutí. Podřídí se systému nebo půjde za svými city?

Který ze zmíněných světů se vám  zdá být nejsnesitelnějším? Ten bez lásky? Bez možnosti provádět vlastní volby? Nebo máte oblíbený zcela jiný svět?

Zdroj perexové fotografie: foter.com (upraveno)

Tereza Srbecká

Tereza Srbecká

Nenapravitelná knihomilovnice, která čte cokoliv, co má více jak dvě slova. Současně pisatelka drobných útvarů od podpisu až k povídkám. Studentka Literární akademie Josefa Škvoreckého...

Zanechte komentář