Mrtví ožívají!

Film Kultura / 21.8.2013

Autor:

Svět už není to, co býval. Změnil se od základů. A s ním i lidé. Lépe řečeno se přeměnili… V post apokalyptickém světě se lidé snaží najít svou rodinu, přátelé, ochránit své milované, ale hlavně přežít. Přežít a utéct před Živými mrtvými!

[two_third]

THE WALKING DEAD/ŽIVÍ MRTVÍ

Drama/Horor/Thriller

USA 2010

Režie: Frank Darabont

Hrají: Andrew Lincoln, Lauren Cohan, Laurie Holden, Danai Gurira, David Morrissey, a další…

[/two_third]

Rick (Andrew Lincoln) zažívá den jako každý jiný. Pracuje jako policista, a tak není nic neobvyklého, že je přivolán k přestřelce. Během ní je ale postřelen a následně upadá do kómatu. Po několika týdnech se probudí, ale v nemocnici, kde leží, nikoho nenajde. O to větší šok ho čeká, když na chodbě uvidí znetvořené tělo člověka. Když se mu podaří dostat se z nemocnice, začíná postupně zjišťovat, že místo, které znal, již není takové, jaké bývalo. Svět postihla pohroma a po ulicích se začínají procházet ti, co by měli být mrtví.

63778-the-walking-dead-the-walking-dead

Chodci uzamčení v nemocnici Zdroj: 1.bp.blogspot.com

Seriál americké televize AMC The Walking Dead, se objevil na televizních obrazovkách v roce 2010 a okamžitě se stal populárním. Děj je zasazen do světa, který čelí krizi jako nikdy předtím – nemrtvím. Sledujeme příběh hlavního hrdiny Ricka, který se snaží v chaosu nalézt svoji ženu Lori (Sarah Wayne Callies) a syna Carla (Chandler Riggs). Jejich nalezením ovšem jejich cesta nekončí, ba naopak. Co dělat ve světě, ve kterém všechna dosavadní pravidla selhávají a platí zde jen jedno, to nejzákladnější – silnější vyhraje.

1. série se zaměřuje na hlavního hrdinu a jeho cestu za nalezením vlastní rodiny. Nejde zde jen o akci, které je v první sérii dostatek, ale lehce nastiňuje, že seriál nebude pouze o řežbě nemrtvých, ale velkou roli zde budou také hrát lidské osudy. Když se Rickovi konečně podaří nalézt Lori s Carlem, setkáváme se s dalšími postavami – Glennem (Steven Yeun), Carol (Melissa McBride), Andreou (Laurie Holden), Rickovým parťákem Shanem (Jon Bernthal) a Darylem (Norman Reedus). Pomalu se dovídáme, že každý z členů skupiny má vlastní příběh a cestu, jakou se chtějí ubírat. Když je jejich tábor ke konci série napaden Chodci (tak jsou nemrtví nazýváni), musí se přesunout na jiné místo.

Ve 2. sérii je důraz kladen spíše na rozvíjení mezilidských vztahů než na akci a boj. Jsme svědky toho, že i když se skupina navenek může zdát silná, rozkládají ji zevnitř boje vlastních členů. Přeživší přijíždějí na farmu, která patří Hershelovi (Scott Wilson), který věří, že Chodci jsou jen nemocní lidé. Jeho názor se ovšem ke konci série rapidně změní. Na farmě Hershel žije se svými dcerami Maggie (Lauren Cohan) a Beth (Emily Kinney). V této sezóně jsme svědky toho, že stará tajemství vyplují na povrch, a nejenže můžou ohrozit přátelství, ale může jít dokonce o život. Když je farma napadena nemrtvými, skupina se rozdělí, protože místo nedokážou ochránit. Nakonec se téměř všichni sejdou a domluví se, že se jejich novým útočištěm stane vězení.

3. série se vrací zpět ke svým kořenům, co se týče vyváženosti akce a mezilidských vztahů. A seriál se zároveň rozděluje na pomyslné 2 příběhy. První sleduje skupinu ve vězení, která se z místa snaží vybudovat nový domov. Snahu vyrovnat se se ztrátou těch nejbližších. Druhá příběhová linie se týká města přeživších – Woodsbury. Města, do kterého dorazí Andrea společně se svojí kamarádkou Michonne (Danai Gurira). Jsou zdejším Guvernérem (David Morrissey) vřele přivítány. Ovšem není všechno zlato, co se třpytí, takže i Guvernér nebude tím člověkem, za kterého se vydává. Třetí série má poměrně emotivní konec a poselství, že i když se situace zdá nevýhodná a přijde nám, že nemáme šanci zvítězit, stojí za to se překážce postavit.

Jivite-martvi-otnovo-na-ekrana-2

První nemrtvý, kterého Rick uvidí Zdroj: spisanie.to

Seriál je sám o sobě velmi podařené dílo. První série byla pokusem, jestli se televizní žánr, jako je The Walking Dead, uchytí. A podařilo se. Druhá série byla zaměřená na mezilidské vztahy a tvůrci se zde zaměřili na to, jakým stylem a kam budou postavy směřovat. Co se této série týče, musí se jí vytknout právě přemíra soustředění se na vztahy a málo akce. Třetí série se, co se týče vyváženosti akce/drama, opět přibližuje k první sérii a obecně se více zaměříme na to, jak se vlivem prostředí, situací, rozhodnutí, která musíme učinit, mění lidská psychika. Někteří začnou ztrácet rozum, z některých se stanou vrazi, ale projeví se i bratrské emoce stejně jako i oddanost, věrnost i přátelství. Na „psychologický obraz“ jednotlivých postav je 3. série zaměřena, a to vskutku povedeně.

twd

Skupina přeživších Zdroj: stuffpoint.com

Předlohou pro seriál byl komiks od Roberta KirkmanaTonyho Moora. Seriál se striktně nedrží příběhové linie papírové verze, přesto z něj vychází. Na motivy televizního seriálu dále vznikly hry pro PC a video herní konzole pod názvem The Walking Dead: 400 Days, která sklízí u kritiků velmi příznivé ohlasy.

Na podzim se začne vysílat již 4. série a opět můžeme jen hádat, jakým směrem bude seriál ubíhat. Bude více akce nebo lidských příběhů? Objeví se noví nepřátelé nebo nás překvapí to, že jsou z řad „těch dobrých“? Na odpovědi těchto otázek si budeme muset počkat do 30. října, kdy bude odvysílaná premiérová epizoda s názvem 30 dní bez nehody.

Zajímavosti:

-Slovo „zombie“ v seriálu nikdy nesuslyšíte. Místo něj je použiit výraz „chodec“.

-Představitelé Chodců museli projít speciálním školením, aby se dokázali pohybovat jako nemrtví.

-Ve 3. sérii maskéři použili tmavější maku-up, aby tak podtrhli uplynutý čas od chvíle, kdy apokalypsa vypukla.

-Trvalo 2 měsíce, než se postavil vězeňský komplex, ve kterém se odehrává 3. série.

-Tvůrce komiksu Robert Kirkman byl přítomen na place během natáčení 1. série.

Zdroj: Imdb.com, csfd.cz

Zdroj perexové fotografie: pontecine.lafactoriadelaradio.com

Video: youtube.com

Martin Vrána

Martin Vrána

No co říct :) Asi to, že miluju filmy, seriály a bez hudby bych nedokázal přežít ani den.

Zanechte komentář