2 broke girls

Film / 23.8.2013

Dvě socky na cestě za americkým snem v sitcomu, kterému není svaté vůbec nic.

2 broke girls (seriál)

Komedie

USA, 2011, 48 x 22 minut

Hrají:  Kat Dennings, Beth Behrs, Garrett Morris, Jonathan Kite, Matthew Moy, Jennifer Coolidge

100802_D1581b

Max (Kat Dennings) a Caroline (Beth Behr).
Zdroj: http://www.cbs.com/shows/2_broke_girls/photos/

V zaplivaném brooklynském bistru obsluhuje (respektive sekýruje) zákazníky oprsklá a rázná servírka Max. S nikým se moc nepáře, tvrdí, že uvnitř zemřela, a životem se protlouká bez cíle. Do restaurace jako nová posila nastoupí upejpavá a neschopná Caroline, ze které se vyklube zchudlá milionářka. Svérázná dvojice se zcela zákonitě spřátelí a začne spolu bydlet. Vysní si společný podnik, obchod s dortíky, na který musí z titěrných dýšek našetřit obrovský kapitál. A zápletka je na světě.

Dvě servírky a kůň

Podle všeho Max vychovala spíš ulice a drogoví dealeři než její matka. O své minulosti mlží a podle všeho prožila tak děsivé dětství, že by ho nevymyslel ani Dickens. Daleko za drsnými zákopy, ostnatým drátem z hlášek ostřejších než nože Střihorukého Edwarda a v bunkru s několikametrovými zdmi zpevněnými cynismem se schovává laskavá a hodná dívka, která se sice ukáže stejně často jako Madonna bez make upu, ale je tam.

Jsem moc chudá na to, aby se ze mě stal alkoholik.

Často mluví o drogách, alkoholu a šílených sexuálních zážitcích, ale seriál jako takový se aspoň v tomhle drží zkrátka a nic takového se neobjeví. Minimálně explicitně ne.

Caroline naopak vyrostla v růžovém světě vybudovaném milujícím otcem. Bohužel se zákony tak vřelý vztah neměl, zpronevěřil peníze půlky Manhattanu, skončil ve vězení a jeho dcera na mizině. Navzdory očekávání se rychle otřepala a s cílevědomostí a sebedůvěrou člověka zvyklého, že dokáže všechno na světě, ať to stojí cokoliv (otcovy peníze, ehm), se pustila do boje se svou pozicí na dně potravního řetězce.

Místo nesympatické a přihlouplé blondýny se z ní vyklube sice naivní, ale jinak velmi sympatická osoba, která si za svou sílu bojovat s úplně opačným světem, než v kterém strávila celý život, zaslouží i obdiv. Jako jediný pozůstatek si nechá koně Chestnuta, kterého ustájí na zadním dvorku u bytu.

Mezi oběma hlavnímu herečkami funguje úžasná chemie, hraní si očividně užívají a občas to vypadá, jako kdyby zadržovaly smích, ale moc jim to nešlo.

Podíval jsem se na tři romanťáky a vymyslel seznam možností, jak vyznat Caroline lásku. Chtěl jsem jich zkouknout víc víc, ale pak jsem z toho dostal krámy.

Doplňují je skvěle napsané vedlejší postavy vystavěné na stereotypech. Korejec Han Lee, šéf obou servírek, nevyrostl ani do takové výšky, aby se mohl stát žokejem, obléká se jako úředník a vlastně ho nikdo nebere vážně. Oplzlý a věčně nadržený Ukrajinec Oleg za vhodné oblečení do luxusní restaurace považuje teplákovku, deodorant za sprosté slovo a každou větu bez sexuální narážky za zbytečnou. Sophie emigrovala z Polska a ztělesňuje všechny pověsti o Východoevropankách.

100802_D1784b

Pracovní podmínky v bistru nejsou ideální. (Caroline a Oleg.)
Zdroj: http://www.cbs.com/shows/2_broke_girls/photos/

Marry the ketchups, divorce the ketchups

Humor se zakládá na dvojsmyslech, idiomech a slovních hříčkách, které jsou beze zbytku srozumitelné snad jen rodilému mluvčímu. Překladem se ho část zákonitě vytrácí, ale i tak funguje spolehlivěji než maloměstská síť na šíření drbů. Bohužel občas k pochopení nezbyde než číst titulky a pokud disponujete aspoň základní úrovní angličtiny, tak zároveň i vnímat, co říkají postavy.

Nesrozumitelnost některých gagů taky plyne i z neznalosti reálií. Kdo z nás se vyzná v amerických celebritkách nebo sladkostech?

Hledám Max, její příjmení je asi „Černá“. Pardon, spíš „Afroamerická“.

Pracuje se stereotypy, předsudky a tabu, nekompromisně si z nich utahuje a de facto je i zesměšňuje (ne zlehčuje). Naváží se do společnosti a kultury obecně; nešetří cokoliv od amerického snu, přes hipstery, kojící matky, sociální sítě, až po zazobance. Nezastaví se před ničím – barvou pleti, holocaustem, věkem ani sexuální orientací.

– Říkala jste, že je to váš otec. Teď je to láska vašeho života?

– Je obojí, jsme z jihu.

Nesedne každému, buď ho budete milovat, nebo vás pohorší víc než zpocení polonazí pupkáči v MHD. Cesta mezi neexistuje.

Dvě holky, které to natřou všem

Seriál má jednu hlavní linii – získání peněz na vlastní pekárnu, ale Max a Caroline se k němu blíží stejným tempem jako Severní Korea k blahobytu. Epizody na sebe navazují velmi volně, dokonce vypuštění některých by nemělo na logiku příběhu vliv, ale o ten v sitcomu zase tak nejde, ne?

První série občas škobrtne, přesto se dá označit za geniální. Druhá už pokulhává, občas si vyvrtne kotník, ale ani to ji nezastaví, a nakonec doběhne se vztyčenou hlavou a mnohem lépe, než jakýkoliv současný sitcom. Pokud ještě sledujete vyčpělé zoufalosti jako Big Bang Theory nebo posté Friends, tak se na ně vykašlete, 2 broke girls je s přehledem převálcují.

Zdroj perexovky: http://www.cbs.com/shows/2_broke_girls/

Anežka Nedvědová

Zanechte komentář