Kineziotaping aneb Sportování bez bolesti

Sport / 15.9.2013

Barevné pruhy nalepené všude možně na těle? Pro normální lidi módní výstřelek, ale pro sportovce nepostradatelný doplněk.

Co je to vůbec kineziotaping?

Kineziotaping nebo kineziotejpování, je velmi účinná metoda, která spočívá v nalepování speciální pásek (tapů) na postiženou oblast na těle za účelem okamžité úlevy od bolesti, korekce a prevence sportovních zranění.

Nejčastější využití této metody je ve sportu, fyzioterapii a jako součást rehabilitace. Kineziotaping pomáhá při relaxaci namožených či natržených svalů, stimuluje oslabené či zatuhlé svaly, redukuje bolest, otoky a modřiny. Používá se též ke korekčním technikám.

Taping achillovy šlachy

Taping achillovy šlachy. Zdroj: Wikimeda commons

Kdo kineziotaping vynalezl?

Metodu kineziotapingu vyvinul japonský chiropraktik dr. Kenzo Kase na počátku sedmdesátých let. V posledních deseti letech se přes USA dostala do Evropy. V dnešní době je rozšířen po celém světě a hojně ho používají odborníci i laici.

Z čeho je kineziotape vyroben?

Kineziotape se vyrábí z bavlny. Lze ho natáhnout až na 160 % své délky. Jako lepidlo se obvykle používá přírodní pryskyřice. Tape je prodyšný, voděodolný.

Tapovací pásky existují v různých barvách, které ovšem nejsou pro účinnost důležité. Na českém trhu jsou k dostání o šířce dvou a pěti centimetrů.

Jak správně tape aplikovat?

Účinek K-tapu je určen směrem tahu pásky. K-tape se může lepit dvěma směry s různou intenzitou napnutí pásky. Sval či oblast, kterou chceme lepit, musí být v jejím plném protažení. Správně nalepený tape by měl po uvolnění svalu vytvořit na kůži zvrásnění.

[two_third align=“right“]

TIP: Pokud se o tejpování chcete dozvědět ještě mnohem více, můžete navštívit stránku Tejpovani.cz.

[/two_third]

Tape se může použít téměř všude na těle. Existují knížky a příručky, které prakticky ukazují, jak správně danou oblast zatapovat. Mnoho informací, postupů a obrázků, jak tapovat rovněž najdete na internetu, například na stránkách Aresport.cz

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Tilia

Radka Hanzlová

Radka Hanzlová

Jsem velmi živý a energický člověk. Sportovec tělem i duší. Ráda něco tvořím a učím se novým věcem. Motto: Všechno zlé je pro něco dobré.

Zanechte komentář