Pojďte si s námi přivonět k Vánocům

Na talíři / 30.11.2012

Co dělá z vánočního cukroví lahůdku, na kterou netrpělivě čekáme celý rok? Čím to, že je tak lahodné a voňavé?

Koření

Existuje spousta rozličných druhů koření. Nebojte se je využít při přípravě vánočního cukroví. Zdroj: Wikimedia commons

Jistě znáte tu chvíli, kdy se po náročném studijním týdnu vracíte zpět domů a ucítíte TO. Vůni vanilky, hřebíčku, muškátu a spousty dalších. Právě koření dělá z vánočního cukroví delikatesu, na kterou se těšíme už od září a jakmile ji jednou vezmeme do úst, nemůžeme přestat, bez ohledu na váhu či fyzickou kondici.

VANILKA

Vanilka

Tmavohnědé nevábně vypadající tobolky skrývají poklad. Nenahrazujte pravou vanilku trestěmi. Rozdíl v chuti poznáte na první kousnutí. Zdroj: Wikimedia commons

Vanilkové rohlíčky jsou známou klasikou. Udělejte je letos z pravé vanilky. Výsledkem budete nadšeni. Vanilka je známá po staletí. Jako koření, lék či platidlo ji používali už aztéčtí indiáni v Mexiku, odkud také vanilka pochází. Je to jediná orchidej, která nás netěší svými květy nýbrž tmavohnědými, na omak mastnými tobolkami.

Vanilková rostlina plodí přibližně dvanáct let, nejkvalitnější plody produkuje v pátém až osmém roce pěstování. Pěstuje se na plantážích, kde dochází k umělému opylování květů, po tomto dozrává semeník v tobolku tři čtvrtě roku. Postup zpracovávání se liší podle jednotlivých pěstitelských oblastí. Každá tobolka však musí projít tzv. fermentačním procesem, kdy se za bedlivého dohledu vysuší.

Fermentace

Pěstování vanilky, její sběr, třídění a příprava na fermentaci se neobejde bez lidského elementu. To se odráží na její ceně, ale také na velmi vysoké kvalitě. Zdroj: Wikimedia commons

Vanilku vždy přidávejte do pokrmů těsně před jejich dokončením. Do těst se používá ¼ lusku na 1 kg výrobku. Využívají se zejména semena ukrytá uvnitř tobolky, kterou nožem rozříznete a dužinu se semínky vyškrábnete. Ani výroba vanilkového cukru není složitá. Stačí vložit jeden vanilkový lusk do sklenice, zasypat ho cukrem a nádobu uzavřít. Za týden je vanilkový cukr hotov.

Mimo to, že dodá pokrmům nenahraditelné aroma, působí také proti depresi, úzkosti, nervozitě, nespavosti a nechutenství.

MUŠKÁTOVÝ OŘÍŠEK A KVĚT

Oba druhy koření pocházejí z okrasného stromu muškátovníku pravého neboli macizně. Jedná se o rozložitý, až dvanáct metrů vysoký strom. Muškátový květ nemá s květem vůbec nic společného. Muškátová semena jsou uložena po jednom v plodu, který připomíná broskev. Po dozrání plod puká a obnažuje se semeno. To je kryto chrupavčitým osemením, které se strhává, suší, mele a prodává pod názvem „muškátový květ“. Samotné semeno, tedy oříšek, se suší po dobu 4-6 týdnů.

Muškátový oříšek a květ

Plod, ve kterém se ukrývá semeno, tedy muškátový oříšek, obalený v ještě nesušeném muškátovém květu. Zdroj: Wikimedia commons

Toto koření podporuje chuť k jídlu a také zajišťuje dobré trávení. Může být použito k domácí léčbě astmatu, nespavosti, nadýmání či ke zmírnění průjmu. Ve vyšších dávkách se chová jako narkotikum a předávkování může skončit i smrtí (nad 25 – 30 g). Jako droga naštěstí nebývá zneužíván často, díky nepříjemným fyziologickým účinkům, jako je například neustávající bolest hlavy.

Muškátový oříšek

Aroma muškátového oříšku nejlépe vynikne, pokud ho nastrouháte těsně před použitím. Zdroj: Wikimedia commons

Muškátový květ i oříšek velmi často používaným kořením nejen v cukrářství. Najdete je v omáčkách, polévkách, uzeninách a spoustě dalších pokrmů. Přidejte si je i vy do perníku nebo vánočního punče. Škodu nenatropí ani v tradičním svařeném víně.

ZÁZVOR

Zázvor

Zázvor je velmi oblíben pro svou štiplavou chuť. Ta dokáže krásně zvýraznit chuť cukroví. Zdroj: Wikimedia commons, Tony Hisgett

Nejen do tradičních zázvorek se přidává jedno z koření, pěstující se v tropické Asii už přes 3000 let. Zázvor se rozlišuje podle způsobu zpracování. Může být čerstvý, loupaný v plátcích, mletý, proslazený nebo konzervovaný. Do cukroví se nejčastěji používá zázvor mletý. Pro výraznější chuť lze využít i zázvor čerstvý. Je příjemně štiplavý, lehce nasládlý, s velmi výrazným aromatem. Využití najde v perníku, sušenkách, sladkém pečivu, stejně jako v masitých pokrmech, limonádách nebo čaji.

Samotný zázvorový čaj je často doporučován jako jeden z nejlepších prostředků proti nachlazení. Co se zdraví týče, zázvor také podporuje trávení, zlepšuje krevní oběh a v kandované formě pomáhá ulevit při kinetóze, tj. cestovní nevolnosti.

HŘEBÍČEK

Hřebíček

Hřebíček nemusí být jen součást svařeného vína. Rozdrťte ho a lehce jím poprašte čokoládovou polevu. Zdroj: Wikimedia commons

Jedná se o květní poupata hřebíčkovce vonného, která se suší. Je velmi oblíben pro svou chuť a příjemné aroma. Doporučuji ho použít čerstvě mletý nebo rozdrcený v hmoždíři, svou vůni totiž velmi rychle ztrácí. Jeho použití v kuchyni je velmi široké. Najdeme ho jako součást mnoha kořenících směsí (kari, garam masala). Samostatně nám skvěle dochutí sladké pokrmy, sušenky, kompoty, výbornou chuť dodá také pečenému čaji. Přidat jej můžeme také k masu, omáčkám či rýži.

Mimo jiné má také výrazné desinfekční a mírně znecitlivující účinky. Ne nadarmo byl často používán v zubním lékařství. Jako první pomoc při bolestech zubů jej lze využít v kloktadlech, tlumí citlivost a bolestivost zubního nervu.

Koláč s bílou čokoládou a kardamomem

Kardamom vytváří s čokoládou velmi zajímavou kombinaci, která svádí k hříchu. Vyzkoušejte například koláč s krémem z bílé čokolády a kardamomem. Zdroj: Barbora Venháčová, Generace 21

Nebojte se zapojit svůj čich a vyzkoušejte přidat do vánočního cukroví také anýz, badyán, kardamom nebo fenykl. Anýz využijte do perníku. Kardamom si skvěle rozumí s bílou čokoládou. Nebojte se ho vyzkoušet třeba jen do polevy. Získáte tím zajímavou a netradiční chuť.

Využíváte při pečení i jiné druhy koření? Podělte se s námi o vaše tipy a triky na našem facebooku.

Zdroj: Wikipedie, edice Receptář, www.koreni.cz

Zdroj perexového obrázku: Wikimedia commons

Barbora Venháčová

Barbora Venháčová

Obyčejná holka, momentálně máma na plný úvazek a kuchařka tělem, duší a hlavně srdcem. Na vaření nemám papír, ale jídlo, vařečky a plotna jsou mou největší vášní. A největší radostí zase to, když chutná. "Když si člověk počíná pečlivě, když používá správné přísady a všemu dá, co tomu patří, může většinou uvařit něco moc dobrého."

Zanechte komentář