Okuste Itálii pod toskánským sluncem

Cestování / 17.9.2013

Navštivte jednu z nejatraktivnějších oblastí v Itálii a nechte se pohltit krásou zdejší krajiny a městy s bohatou historií.

Toskánsko je italský region ležící severně od Říma podél Tyrhénského moře. Je to kraj provoněný znamenitým vínem a levandulovými poli, který po celý rok hýří paletou barev.

Florencie – hlavní město umění

Okolí Florencie bylo osídleno už od doby kamenné, ale k největší slávě došlo v 15. století, o což se zasloužil rod Medicejů. Medicejové podporovali umění a stali se mecenáši největších renesančních umělců, díky nimž dostala Florencie svou renesanční tvář. Dnes je Florencie hlavním a zároveň největším městem Toskánska, které vábí návštěvníky z celého světa na skvosty renesanční éry, jakými jsou například chrám Santa Maria del Fiore či galerie Uffizi.

Florencie - Santa Maria del Fiore

Florencie je architektonickým klenotem celé Evropy. Zdroj: foter.com

Pokud vám nestačí krásy renesanční Florencie, vydejte se do neméně známé románské Pisy, kde se nachází slavná Šikmá věž. Ta stojí spolu s románskou bazilikou na Náměstí zázraků a původně měla sloužit jako zvonice a nejen to – ve své době mělo jít o nejvyšší zvonici. Poté, co se přišlo na to, že se věž naklání, ale z projektu sešlo. Kdyby nebyla věž nakloněná, nezískala by zřejmě mezi lidmi takovou oblibu a světovou proslulost.

Pisa

Šíkmá věž v Pise je velkým lákadlem turistů. Zdroj: foter.com

Po prohlídce Pisy můžete vyrazit do gotické Sieny ležící jižně od Florencie. Dominantou města je radnice Palazzo Pubblico na náměstí Piazza del Campo, které má tvar půlměsíce. Město je známé díky každoročně pořádaným dostihům, takzvanému Paliu. Koná se zde již několik staletí dvakrát do roka. Při dostihu spolu soupeří jezdci na koních z jednotlivých částí města. Vítězná čtvrť pak může ve čtvrti, která prohrála, uspořádat večírek.

Siena

Siena proslula svými každoročně konanými dostihy. Zdroj: Wikimedia Commons

Napoleonův ostrov

Mezi Itálií a Korsikou leží třetí největší ostrov Itálie – Elba, která je spolu s dalšími šesti ostrovy součástí národního parku Toskánské souostroví. Historie Elby sahá až do dob vlády Etrusků, kteří zde těžili železnou rudu. Ostrov se dostal do širšího povědomí díky Napoleonovi, který zde žil v nuceném exilu a za krátkou dobu svého pobytu na ostrově se mu podařilo zlepšit životní podmínky místních obyvatel. Dnes je Elba rájem cyklistů a milovníků vodních sportů.

ostrov Elba

Kombinace průzračného moře a čistých pláží přitahuje na Elbu turisty z celého světa. Zdroj: Wikimedia Commons

Divoká Itálie

V jihozápadní části Toskánska podél pobřeží Tyrhénského moře se rozprostírá oblast zvaná Maremma. Jde o jednu z posledních „divokých“ oblastí v Evropě, která je lidskou rukou téměř nedotčena. Právě tady se nachází magická příroda a nádherné pláže, které jsou jako stvořené pro romantické duše – jsou totiž takřka liduprázdné.

pláž v oblasti Maremma

Pláže jako tato jsou zatím nejsou v hledáčku mnoha lidí. Zdroj: foter.com

Nedaleko města Grosseto leží městečko Saturnia, které proslulo svými sirnými lázněmi. Horký pramen se sirným zápachem léčí dýchací a kožní problémy.

sirné lázně Saturnia

Sirné lázně byly oblíbené už za dob starého Říma. Zdroj: foter.com

Středověký Manhattan

Tuto přezdívku si získalo malé městečko San Gimignano poblíž Sieny. Ve středověku totiž městu vévodilo 72 věží symbolizujících bohatství a rivalitu zdejších rodů. Do dnešní doby se jich ale dochovalo pouze patnáct. Středověkou atmosféru města dokreslují úzké uličky a romantická zákoutí.

San Gimignano

Mezi San Gimignanem a panoramatem Manhattanu najdeme podobu jen velmi stěží. Zdroj: Wikimedia Commons

Toskánsko má řadu magnetů, na které láká turisty ze všech koutů světa. Vedle pohádkové přírody, panenských pláží a překrásných měst to je například skvělé kulinářské umění. Pokud holdujete prvotřídnímu vínu a výborným sýrům, Toskánsko pro vás jistě bude tou správnou volbou.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář