S láskou k fantastice se musíte narodit

Literatura / 18.8.2013

Existují autoři, kteří českou scénou jen prosviští a nezanechají větší dopad. Existují ale i takoví, kteří když se objeví, tak už nezmizí.

Jiří Walker Procházka. Zdroj: jwp-prochazka.cz

Jiří Walker Procházka. Zdroj: jwp-prochazka.cz

Mezi druhé jmenované se řadí i český autor sci-fi/cyberpunku/fantasy/všeho mezitím – Jiří Walker Procházka. JWP dnes již patří mezi stálice domácí fantastiky, na kontě má jeden ikonický román a spoluautorství neméně kultovní série Agenta JFK (Johna Francise Kováře)

Pekař? Ne, pan počítačový

Malý Jiří se poprvé rozhlédl po světě 18. srpna 1959 v Kutné Hoře. Když se pak v rozhodoval, co dál dělat, tak pekařina pro něj jasnou volbou nebyla. Jeho ambice směřovaly směrem technickým, konkrétně počítačově-programátorským. Což jej ostatně (mimo psaní brakové literatury) živí dodnes. Budiž ovšem pravdou, že léta 1983 až 1988 k němu nebyla nejmilejší. Od computeru byl (se) přesunut (přesunul) do třídy dělnické, a protože režim neuznával a nepovoloval fantaskní literaturu, psal si doma do šuplíku. To se naštěstí po roce 1989 změnilo a pan Procházka mohl směle začít publikovat.

První vydání Ken Wooda

Kyberpunk –  je podžánr science fiction, v němž hrají zásadní roli informační technologie, počítače a umělá inteligence. Často je námětem činnost hackerů pohybujících se v undergroundovém prostředí.

Zdroj: wikipedia.cz

J. W. Procházka se může trochu považovat i za dítě štěstěny, první vydaná kniha sklidila velký ohlas a dodnes se řadí mezi pilíře české fantasy literatury. Tenhle lehce husarský kousek se mu podařil s románovou sérií o hollywoodském kaskadérovi Ken Woodovi, také nazývaném Šílencem z Kentucky. Ten je unesen mocichtivou čarodějnicí Xyllou na neznámou planetu, aby ji pomohl ovládnout vesmír. Ken Wood se ale řadí mezi dobráky od kosti, manipulace se mu příliš nelíbí, a tak se naopak snaží Xyllu porazit. Série Ken Wood má v současné době dva díly a oba se dočkaly od původního vydání v letech 1991 a 1992 nového kabátu a přepracování. Kdy vyjde třetí plánová část, je zatím ve hvězdách.

Český kyberpunkový král

První kniha ze série o Ken Woodovi. Zdroj: jwp-prochazka.cz

První kniha ze série o Ken Woodovi. Zdroj: jwp-prochazka.cz

Možná právě Procházkovo pracovní zaměření způsobilo, že se velmi rád pouští do vod kyberpunku a řadí se mezi jeho hlavní české představitele. Samostatný kyberpunkový román sice zatím nenapsal, ale má na svědomí povídkou sbírku Tvůrci času, ve kterých najdete kousky jako Rox’n’roll, Pražský průnik či Kybernátor.

Autor povídkový

Procházka není klasickým zástupcem románové tvorby. Kromě cyklu o Ken Woodovi, vypustil do světa i dvoudílnou novelu Hvězdní honáci, popisovanou jako výpravnou galaktickou space-operu. Procházka tedy dává přednost tvorbě kratších literárních děl, které se pak před čtenáři objevují v různých časopisech, antologiích a nakonec v autorových povídkových sbírkách. Kromě výše zmíněné kyberpunkové pocty se autor může pochlubit dalšími dvěma rozsáhlými soubory Totální ztráta rozměru (2003) a Druhý krok nikam (2011).

Svůj svět si musíme zasloužit

Obálka 27. dílu série Agent JFK, jehož autorem je J.W. Procházka. Zdroj: jwp-prochazka.cz

Obálka 27. dílu série Agent JFK, jehož autorem je J.W. Procházka. Zdroj: jwp-prochazka.cz

Existuje ještě jedna věc, kde si Procházka spolu s Miroslavem Žambochem mohou připsat prvenství. Společně vystavěli originální českou sérií sci-fi/fantasy příběhů – vytvořili si vlastní svět, vlastní pravidla a vlastní hrdiny. I přes počáteční zaškobrtnutí v podobě špatné korektury a nehezké obálky se Agent John Kovář Francis dočkal k dnešnímu dni 30 dílů, nespočtu dobrodružství ve všech možných i nemožných světech a pod jeho příběhy jsou podepsáni nejen otci zakladatelé, ale i mnoho dalších českých význačných autorů jako např. Ondřej Neff nebo Františka Vrbenská.

Jiří Walker Procházka patří mezi autory, kterým se povedlo vydobýt si své místo na slunci. Jeho styl je akční, úderný, slovní zásoba tezaurovsky pestrá, hlášky střílí rychleji, než mnozí myslí, rád používá počítačová termina technica a stejně tak se s oblibou odkazuje na různá klasická díla. Povídky s názvy Sněhurka a 7 trpaslíků nebo Válka s goky mluví za vše.

Zkuste  také vzdát hold jednomu z českých králů sci-fi literatury a začtěte se do něj!

Zdroj perexové forografie: foter.com

Veronika Mahdalová

Veronika Mahdalová

I'm almost never serious and I'm always too serious. Too deep. Too shallow. Too sensitive, too cold-hearted. I'm like a collection of paradoxes...

Zanechte komentář