Kde se vaří pivo v Ostravě

Cestování / 20.9.2013

Nevíte co s volným odpolednem, když je venku nesnesitelné horko? Pivovar Ostravar vás zve do svých chladných útrob na exkurzi.

Na území dnešní Ostravy se v historii nacházelo sedm pivovaru, do dnešních dnů zůstal jen jeden. Pivovar Ostravar se v srdci města nachází od roku 1898, byl sem přesunut z původního místa, oblasti dnešní Černé louky. V rámci historického vývoje pivovar mnohokrát změnil své majitele i jméno. Až dokud se v roce 1997 nestal součástí společnosti Pivovary Staropramen a.s., která je u nás druhou největší pivovarní společností.

Loni oslavilo pivo Ostravar 115 let. Zdroj: ostravar.cz

Loni oslavilo pivo Ostravar 115 let. Zdroj: ostravar.cz

Exkurze do útrob jednoho z největších moravskoslezských producentů českého národního moku může být příjemným zážitkem i pro lidi, kteří zlatavému nápoji až tolik nefandí. Pro veřejnost je exkurzní trasa otevřena od roku 2000 a ročně ji navštíví přes sedm tisíc návštěvníků.

Za odborného výkladu máte možnost se dozvědět jednak něco z historie pivovaru a také jaký je postup při výrobě piva, potažmo jaký je rozdíl výroby různých druhů piva. Průvodce vás během prohlídky seznámí s typickými pojmy, jako jsou varna a spilka, jejichž význam si pravděpodobně budete plést bezprostředně po opuštění areálu.

Hned ze začátku budete mít možnost ochutnat různé surové chmelové granule a prohlídnout si mimo jiné kotle s nejmladšími měděnými povrchy v České republice. Výrazné ochlazení nastává až v další části pohlídky, během návštěvy sklepů. Ve čtyřstupňovém chladu zde v pivních tancích dochází ke kvašení, zajímavé je, že v každém z mnoha stejně vypadajících tanků kvasí jiný druh piva. Na závěr prohlídky je umístěna prohlídka pivovarského muzea. Příjemnou tečkou za exkurzí je ochutnávka piva Ostravar.

Adresa:                                                                    Vstupné:

PIVOVAR OSTRAVAR                                   dospělí: 60 Kč
Hornopolní 57, Ostrava 1                                       děti, studenti, senioři: 30 Kč
 

Návštěvní doba

pondělí – čtvrtek: 9-15 hod. pro objednané (minimální počet 10 návštěvníků)
první úterý v měsíci: 15.30 pro volně příchozí (bez objednávky a bez nutnosti rezervace předem) 

Zdroj perexové fotografie: ostravar.cz

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář