Irvine Welsh odhaluje svět skotské spodiny

Literatura / 29.8.2013

 Mladší Bukowski? Či snad Burroughs? Seznamte se s kontroverzním skotským autorem.

Irvine Welsh vyrůstal ve skotském Edinburghu šedesátých let, v dělnické čtvrti nechvalně známé vysokou nezaměstnaností a sociálními nepokoji. Není tedy žádným překvapením, že impresemi z ponurého skotského prostředí vyplnil většinu svých děl. Nejrůznějšími realistickými detaily okořenil svoji syrovou prózu, která tak získala nezaměnitelnou atmosféru. Na jeho tvorbu měl bezesporu vliv i jeho život po odchodu do Londýna, kde se stal součástí punkové subkultury a mimo jiné poznal na vlastní kůži účinky drog a problémy s jejich užíváním spojené.

Pokaždé, když jsem se vrátil domů na sídliště v Edinburghu, byl někdo po smrti – kvůli HIV. Tak jsem začal psát, abych pochopil smysl toho všeho.

Irvine Welsh

Na co se před čtením připravit?

Welsh ve svých dílech zobrazuje nekonvenční životy lidí ze spodních sociálních vrstev a vytváří tak unikátní portréty figur bez budoucnosti. Typickými welshovskými hrdiny jsou členové nejrůznějších okrajových subkultur – tedy narkomani, násilníci, fotbaloví fanoušci či prostě jen opilcizhýralci, pro něž sebedestrukce není životním stylem, ale pouhým únikem z nudného všedního života. Násilí, alkohol, drogy a sex jsou hlavními atributy Welshovy provokativní tvorby.

Signifikantní pro všechna jeho díla je rovněž atypická jazyková struktura – velmi hojně se při čtení setkáváme s vulgarismy a pouličním skotským dialektem, což jednotlivým příběhům dodává na autentičnosti. Stejně tak je autorovi vlastní poněkud experimentální forma vyprávění.

Co rozhodně stojí za přečtení?

Do povědomí čtenářstva dostala autora jeho románová prvotina Trainspotting.

Je to o kultuře a životním stylu lidí, který, ač nezákonný, nelze právně stíhat. Je o tom, jak lidé žijí své životy a jak komunikují. Považovat to za další způsob reakce na sociální útlak, nebo jako jeho následek, znamená odtrhnout člověka od jeho duše a udělat z něj oběť. Nemyslím, že mé postavy jsou oběti. Myslím, že to jsou lidi, jejichž ideály a ambice zřejmě přesahují to, co jim společnost může nabídnout, ale přesto jejich síla žít je obrovská.

Trainspotting - symbol boje proti konzumu Zdroj: foter.com (upraveno)

Trainspotting – symbol boje proti konzumu
Zdroj: foter.com (upraveno)

Říká o románu sám autor a i vy po jeho přečtení zajisté přijdete na to, co měl při psaní knihy na mysli. Jedná se o jedinečnou generační výpověď a brilantní zachycení trendů a kultury 90. let, která čtenáře místy i pobaví – prvky černého humoru nejsou u Welshe ničím neobvyklým. Tento příběh několika drogově závislých mladých Skotů hledajících své ideály se rovněž stal předlohou pro stejnojmenný film, který se právem zařadil mezi kultovní záležitosti britské kinematografie.

Dalším velmi dobře přijatým Welshovým dílem je román Lepidlo. To je zaostřeno na čtveřici kamarádů vyrůstajících na edinburghských sídlištích, které k sobě i přes nejrůznější životní změny v průběhu let stále něco „táhne“. Mění se priority, mění se hudba, mění se drogy, ale Juice Terryho, Billyho, Carla a Gallyho stále spojují věci jako vzájemné přátelství, tajemství a v neposlední řadě společné zážitky. Lepidlo aspiruje na Welshův nejpovedenější a nejambicióznější počin vůbec, takže opomíjet jej na úkor proslulého Trainspottingu by byla určitě škoda.

Autor má na svědomí ještě několik dalších románů, novel a povídek, z nichž většina se nese ve velmi podobném duchu jako jeho první román. V českém jazyce vyšly pod názvy: Noční můry s čápem Marabu, Extáze, Sviňák, PornoPostelová tajemství mistrů kuchařů. I přes nepopiratelnou vzájemnou podobnost je však každé dílo něčím jedinečné, a pokud vás Welshovy čtivé knihy nebudou chtít pustit, přečtením těchto rozhodně neprohloupíte.

 Zdroj perexové fotografie: foter.com

Lenka Vojtíšková

Lenka Vojtíšková

Grafoman, přičemž inspirace roste s klesající hladinou piva.

Zanechte komentář